Օրվա թեմա 13:08 31/07/2013
«Ermenihaber» (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքը ներկայացրել է Մուշի հայկական պատմական տների ապամոնտաժման վերաբերյալ թուրքական «Թարաֆ» պարբերականի անդրադարձը, որտեղ խոսվում է Թուրքիայում տարածված գանձախուզության մասին:
««Մուշում ապամոնտաժվող հայկական տները թալանում են: Գանձախույզները Facebook սոցցանցի միջոցով գտնում են հայերին և նրանցից օգնություն  խնդրում` դրա դիմաց մասնաբաժին առաջարկելով:
ԱՄՆ-ում բնակվող Նադյա Ույգունը պատմել է, որ գանձ որոնողներից ավելի քան 10 նամակ է ստացել: «Մուշում բնակվող իմ ընկերների հետ սոցցանցում գրառումների միջոցով ինձ գտել են: Այդ  հիմար պահանջներն իմ մոտ այնպիսի զգացողություն առաջացրեցին, որ ցեղասպանության ենթարկված պապերիս մեկ անգամ էլ են սպանում: Տների ավերակների մեջ գանձ որոնելը հիմարության գագաթնակետն է… Մուշում հայ չի մնացել... հիմա էլ մշակութային ցեղասպանություն են անում, զբաղված են նրանց հետքերը, նրանց մասին հիշողությունը ջնջելով: Միայն պետությունը կարող է դրան խոչընդոտել»»:
Մուշի բնակիչ Ռոբին Էրդենջին հաստատել է, որ պատմական տների ավերակներում գանձախույզներ են ման գալիս` երբեմն բահերով, երբեմն էլ հողափոր մեքենաներով: «Նրանք հավատում են, որ աքսորի ժամանակ հայերը իրենց ոսկիները հողի տակ են պահել, այդ իսկ պատճառով ամեն տեղ փորում են: Չեմ տեսել, որ նրանց փնտրտուքները որևէ արդյունք տան, բայց ակնհայտ է, որ այդ հորատումներով բնությունը ավերում են»,- հայտնել է Մուշի բնակիչը:
Գարո Փայլանն էլ պատմել է, որ 90-ականներին գանձախույզները առևանգել էին իրեն. «Գնացել էի Դիարբեքիր: Դիարբեքիրի Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու մոտակայքում շրջելիս, փորձում էի եկեղեցու մասին տեղեկություններ հավաքել: Իմանալով, որ հայ եմ` գիշերով ինձ առևանգեցին,-Եկել ես գանձ գտնելու, մեզ տեղը պետք է ցույց տաս, թե չէ քեզ կսպանենք,- սակայն առավոտյան հավատալով, որ գանձի հետևից չեմ եկել, ինձ բաց թողեցին»: Փայլանը նաև նշել է, որ որոշ գանձ որոնողներ հավատում են, որ եթե քահանան աղոթք կարդա, ուրեմն իրենք հաստատ գանձը կգտնեն ու երբեմն եկեղեցի գնալով այդպիսի պահանջներ են ներկայացնում:
Հիշեցնենք, որ հայկական թաղամասում  500 տան փոխարեն նախատեսվում է բազմաբնակարան շենքեր կառուցել: Պատմական տների 80 տոկոսը արդեն քանդվել է: Սակայն ապամոնտաժումը դադարեցվել է Վանի մշակույթի պահպանության խորհրդի կողմից` հայկական տներից մեկը,  որպես մշակութային արժեք գրանցելուց հետո:

Общество 14:23 31/07/2013
Турецкое издание Taraf обратилось к теме демонтажа армянских исторических домов в городе Муш (Западная Армения). Информационный сайт Ermenihaber.am приводит статью, в которой говорится о распространенном в Турции кладоискательстве.
«Демонтируемые армянские исторические дома в Муше разграбляют. Кладоискатели через соцсеть Facebook находят армян и просят у них помощи, предлагая им долю взамен.
Проживающая в США Надя Уйгун рассказывает, что она получила свыше 10 писем от кладоискателей: «Меня нашли через соцсеть Facebook. Эти глупые требования вызвали у меня такое ощущение, будто моих предков, ставших жертвами геноцида, вновь убивают. Поиск клада на развалинах домов – пик глупости… В Муше не осталось армян…Сейчас же совершают культурный геноцид, уничтожают их следы, память о них. Лишь государство может препятствовать этому».
Житель Муша Робин Эрденджи подтвердил информацию о том, что на развалинах исторических домов бывают кладоискатели, иногда даже с лопатами и экскаваторами. «Они верят в то, что во время выселения армяне хранили золото в земле, поэтому и роют повсюду. Однако я не видел, чтобы эти поиски принесли свои плоды, но очевидно, что они разрушают природу этим»,– подчеркнул он.
Представитель армянской общины Гаро Палян рассказал, что в 90-е годы кладоискатели похитили его. «Я поехал в Диарбекир. Прогуливаясь поблизости церкви Сурб Киракос в Диарбекире, я пытался собрать сведения о церкви. Ночью, узнав о том, что я армянин, меня похитили и грозили убить, если я не покажу им путь к кладу. Однако утром меня отпустили, узнав, что я пришел сюда не за кладом», - отметил он.
Некоторые кладоискатели, по словам Паляна, верят в то, что если священник прочитает молитву, они обязательно найдут клад, а иногда, приходя в церковь, они обращаются к служителям с таким требованием.
Напомним, примерно год назад Совет старейшин Муша ратифицировал проект о демонтаже армянских домов, согласно которому на их месте должны быть построены новые многоквартирные здания. 80% исторических домов уже демонтированы. Однако демонтаж был приостановлен после того, как Совет охраны памятников культуры Вана включил один из армянских домов в список культурных ценностей.
Жители города Муш на территории Турции сносят свои дома с целью найти закопанное под ними армянами золото