Ադրբեջանում վարչապետի պաշտոնի համար մղվող պայքարն ավելի է թեժացել
Ադրբեջանի Տրանսպորտի նախարար Զիա Մամեդովն, ով երկրի ամենաազդեցիկ օլիգարխներից մեկն է, մոտ ապագայում կնշանակվի փոխվարչապետ: Այդ մասին հայտնում է «Ազադլիգ» թերթը:
Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, Մամեդովի փոխարեն տրանսպորտի նախարարի պաշտոնում կնշանակվի ներկայիս փոխնախարար Մուսա Պանահովը կամ՝ «Ազերյոլսերվիս» կազմակերպության ղեկավար Ջավիդ Գուրբանովը:
Զիա Մամեդովի՝ փոխվարչապետի պաշտոնում հնարավոր նշանակման մասին լուրը միանշանակ չի ընդունվել իշխանական շրջանակներում: Նրա մրցակիցները` մասնավորապես Արտակարգ իրավիճակների նախարար Քեմալադդին Հեյդարովը և նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհդիևը, անհանգստացած են իրադրությամբ, քանի որ, նրանց կարծիքով, այդ որոշումը հետագայում Զիա Մամեդովին վարչապետ նշանակելու առաջին քայլն է:
«Զիա Մամեդովը վարչապետի պաշտոնի համար պայքարող չինովնիկներից միայն մեկն է: Այդ պաշտոնին հավակնում է նաև Քեմալադդին Հեյդարովը, ում անհանգստանում է պաշտոնը կորցնելու վտանգը: Իսկ Ռամիզ Մեհտիևն իր հերթին անհանգստացած է Զիա Մամեդովի` Փաշաևների կլանի հետ ունեցած կապերի պատճառով». գրում է թերթը:

Регион 13:59 01/08/2013
Министр транспорта Азербайджана Зия Мамедов – один из самых влиятельных олигархов – в ближайшее время будет назначен вице-премьером, курирующим транспортную сферу, а также двусторонние взаимоотношения с Россией. Об этом пишет газета «Азадлыг».
По словам источника газеты, на пост министра транспорта будет назначен нынешний заместитель Зии Мамедова – Муса Панахов или глава компании «Азеройлсервис» Джавид Гурбанов.
Новое назначение Зии Мамедова было воспринято в правящей команде неоднозначно. Его соперники, в частности глава МЧС Кемаледдин Гейдаров и глава администрации президента Рамиз Мехтиев всерьез обеспокоены сложившейся ситуацией, поскольку, по их мнению, это назначение – подготовка к переходу Зии Мамедова на должность премьер-министра.
Зияя Мамедов – один из чиновников, борющихся за должность премьер-министра. На эту должность претендует и Кемаледдин Гейдаров, который обеспокоен тем, что должность премьера уплывает из рук. А Рамиз Мехтиев в свою очередь обеспокоен тесными связями Зии Мамедова с кланом Пашаевых, пишет газета.