Քաղաքական 17:50 07/08/2013
Իրանի ԱԳՆ-ի որոշմամբ՝ առաջիկայում կդադարեցվի ավելի քան 50 դեսպանների դիվանագիտական առաքելությունը: Այս մասին հաղորդում է իրանական «ասրիրան.քոմ» կայքը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ Իրանի ԱԳ նախարարությունը Մահմուդ Ահմադինեժադի պաշտոնավարման վերջին շրջանում ավելի քան 50 դեսպանների դիվանագիտական առաքելության դադարեցման մասին որոշում է կայացրել:
Հոդվածի հեղինակը, մեկնաբանելով վերոնշյալ փաստը գրում է. «Իհարկե, բնական է, որ դեսպանների գործողումը դադարեցվում է դիվանագիտական առաքելության ժամկետի ավարտի պատժառով: Նոր դեսպանների ընտրության և հաստատման գործընթացը, ինչպես նաև հյուրընկալող երկրի կողմից ագրեմանի տրամադրումը 2-4 ամիս ժամանակ է պահանջում, նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանիի կառավարությունը առաջիկա 2-3 ամիսներին շուրջ 50 երկներում դեսպաններ չի ունենա, որը կարող է վնաս հացնել Ահմադինեժադի արտաքին քաղաքականությունը բարեփոխելու պատրաստակամություն հայտնած նոր իշխանություններին»:

Политика 18:12 07/08/2013
Решением МИД Ирана в ближайшем будущем будет приостановлена дипломатическая миссия свыше 50 послов. Об этом сообщает иранский сайт «асриран.ком».
Согласно информации, МИД Ирана в последний период президентства Махмуда Ахмадинежада приняло решение о приостановлении дипломатической миссии свыше 50 послов.
Касаясь вышеупомянутого факта, автор статьи пишет: «Конечно, естественно, что командировка послов приостанавливается ввиду завершения срока дипломатической миссии. Процесс избрания и утверждения новых послов, а также предоставления принимающими странами агремана требует времени, примерно 2-4 месяца. Правительство новоизбранного президента Хассана Роухани в ближайшие два-три месяца не будет иметь послов в около 50 странах мира, что может нанести ущерб новым властям, выразившим готовность реформировать внешнюю политику Ахмадинежада».