Հայ ռազմագերին իրավական որևէ պատասխանատվության չի ենթարկի
Երեկ երեկոյան, ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածեցին` օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ադրբեջանական տարածքում հայտնված զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի` ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցը: Հարցազրույցում հայ զինծառայողը նշում է, թե հատել է ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գիծն այն պատճառով, որ «հոգնած լինելով չի ցանկացել կատարել իր հրամատարի հրամանը, այն է` ջուր բերել»:
Թեմայի շուրջ մեկնաբանություններ ստանալու նպատակով Panorama.am-ը կապվեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
«Ադրբեջանական կողմը հերթական անգամ խախտում է Ժնևյան կոնվենցիայի համապատասխան դրույթները` հարցազրույցներ անցկացնելով հայ ռազմագերիների հետ: Իհարկե հասկանալի է, որ հայ զինծառայողը ստիպված է եղել ասել այնպիսի բաներ, ինչը նրան պարտադրել են: Այս ամենը հաշվի առնելով ցանկանում եմ շեշտել, որ հայ զինծառայողի վերադարձի դեպքում վերջինս իրավական որևէ պատասխանատվության չի ենթարկի»:
Ա. Հովհաննիսյանը ընդգծեց, որ հայկական կողմն ամեն ինչ անում է հայ զինծառայողի հայրենիք վերադարձման համար:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը, ժամը 3:00-ի սահմաններում ծառայությունն իրականացնելու ժամանակ, ըստ նախնական տեղեկությունների՝ տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով 1991 թ. ծնված շարքային զինծառայող Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը, հատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանը, հայտնվել է հակառակորդի պահպանության տակ գտնվող տարածքում:

Society 10:45 13/08/2013
Azeri media released an interview by an Azeri media outlet with Armenian captive Hakob Injighulyan, where he says that he crossed the border into Azerbaijan because “he was tired and did not want to carry out the order of his commander who asked him for water.”
A Panorama.am correspondent contacted Armenian Defense Ministry spokesman Artsrun Hovhannisyan asking him for a comment on the issue.
Hovhannisyan said: “By holding interviews with Armenian captives, Azerbaijan once again violates the Geneva Convention. Clearly, the Armenian soldier was forced into saying what he said. Considering this, I want to stress that he will not be held accountable in case he returns to Armenia.”
Mr Hovhannisyan added that the Armenian side does everything possible to return the Armenian soldier to Armenia.
Hakob Injighulyan, 22, crossed into Azerbaijan’s territory losing his orientation while carrying out his military duty around 3:00 am on August 8. Azeri media reported on Sunday that Injighulyan was transferred to Baku and was kept at the Defense Ministry.