Նավթից ու գազից ստացված եկամուտներն Ադրբեջանը ծախսում է բրիտանացի պատգամավորներին լռեցնելու վրա
Նավթի ու գազի պատճառով Եվրոպան աչք է փակում Ադրբեջանում տիրող մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության բնագավառում առկա ողորմելի վիճակի վրա: Այս մասին գրում է էներգետիկայի ոլորտում ժողովրդավարական գործընթացներով զբաղվող «Platform London» բրիտանական կազմակերպությունը: Հոդվածում, որտեղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հեղինակը «նավթի-գազի դիկտատոր» է անվանում, նշվում է, որ նավթից ու գազից ձեռք բերված եկամուտները ծախսվում են ոչ թե Ադրբեջանի բնակչության համար, այլ՝ բրիտանացի պատգամավորներին լռեցնելու նպատակով:
«Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզոն վերջերս Բրյուսելում մեծ շուքով ընդունեց նավթի-գազի դիկտատոր Իլհամ Ալիևին և գովեց, որ երկիրը «զարգացում» է ապրում: Այդ ժամանակ նա չխոսեց Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության բնագավառում եղած խնդիրներից, ընտրակեղծիքներից, խաղաղ ցուցարարների դեմ ոստիկանության բռնաճնշումներից, բազմաթիվ քաղաքական ձերբակալություններից: Այդ հանդիպման ժամանակ Ալիևը Եվրոպային երկու տրիլիոն խորանարդ մետր գազ խոստացավ: Երկար տարիներ է՝ Ադրբեջանի քաղաքացիները Եվրոպայի քաղաքական գործիչներին կոչ են անում աջակցել ժողովրդավարության ուղղությամբ իրենց պայքարին, բայց երևում է` Եվրոպային ավելի շատ գազ ձեռք բերելն է հետաքրքրում»,- նշվում է հոդվածում:
Հեղինակը գրում է, որ Բրիտանիայի կառավարությունը Ադրբեջանի ժողովրդի պայքարին աջակցություն ցուցաբերելու փոխարեն բարեկամացել է ավտորիտար Իլհամ Ալիևի հետ: Ալիևի ռեժիմի կողմից ստեղծված «Եվրոպա-Ադրբեջան միությունը» լուրջ աշխատանքներ է տանում լոբբիստական խմբերի հետ: Արդյունքում նրանք կառավարության որոշումների վրա ազդելու հնարավորություն են ձեռք բերել: Այսպես, Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի պատգամավորներ Մարկ Ֆիլդը և Քրիստոֆեր Փինչերն այդ կազմակերպությունից 6 հազարական ֆունտ սթեռլինգից ավելի գումար են ստացել:
«Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակից Խադիջա Իսմայիլովան նշում է, որ Ադրբեջանում ութսունից ավելի քաղբանտարկյալներ կան: Չնայած դրան` Եվրախորհրդարանը չի ծրագրում դիտարկել Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրությունները: Եվ այդ ամենը Ալիևի խոստացած 2 տրիլիոն խորանարդ մետր գազի պատճառով է: Ըստ հեղինակի, Կասպից ծովից Եվրոպա նախատեսված գազատար խողովակաշարի անցկացումը Ալիևի ռեպրեսիվ ռեժիմի` իշխանության մեջ մնալու ծրագրերի բաղկացուցիչ մասն է:
«Այդ գազատարի անցկացման դեպքում, ադրբեջանական գազը կհասնի Իտալիա, իր հերթին, Ալիևի կլանն էլ միլիարդներ կստանա: Բայց Ադրբեջանի քաղաքացիները կրկին կկանգնեն քանդված ենթակառույցների և անհասանելի առողջապահության խնդրի առջև»,-նշում է բրիտանական կազմակերպությունը:

Экономика 15:25 16/08/2013
«Platform London»: Доходы от нефти и газа власти Азербайджана используют, чтобы заставить молчать британских парламентариев
Европа закрывает глаза на неутешительное состояние с правами человека в Азербайджане из-за нефтегазового фактора, пишет британская организация «Platform London», занимающаяся вопросами энергетики и демократических процессов.
Согласно статье, в которой Ильхам Алиев упоминается как «нефтегазовый диктатор», полученные от нефти и газа доходы не достаются гражданам Азербайджана, а используются для того, чтобы заставить молчать британских парламентариев.
«Курирующий газовые вопросы в структуре ЕС председатель Европейской комиссии Жозе Мануэль Баррозу недавно поприветствовал в Брюсселе нефтегазового диктатора Ильхама Алиева и поприветствовал «развитие» страны. Он не затронул проблемы с правами человека и демократией в Азербайджане, вопросы о нарушениях на выборах, полицейских репрессиях против мирных протестантов, многочисленных политических арестах. На этой же встрече Алиев пообещал Европе два триллиона кубометров газа. Уже много лет, как граждане Азербайджана призывают европейских политиков поддержать их борьбу за демократию, однако очевидно, что газ интересует Европу больше», - говорится в материале.
Согласно статье, британское правительство, вместо того, чтобы поддержать борьбу азербайджанского народа, сблизилось с авторитарным режимом Ильхала Алиева. Созданное алиевским режимом Европейско-азербайджанское общество (TEAS) проводит очень серьезную работу с лоббистскими группами. В итоге они получили доступ к процессу принятия решений в правительстве. Члены британского парламента, получающие деньги от TEAS, проводят лоббинг. Так, депутаты парламента Великобритании Марк Филд и Кристофер Финчер получили от этой организации по 6 тыс. фунтов стерлингов.
«Близкие отношения между Соединенным Королевством и азербайджанским режимом особенно важны для британской компании BP – крупнейшего нефтяного оператора в регионе. Такие люди, как вице-президент компании BP по разработке месторождения «Шах Дениз» Ал Кук, играют ключевую роль в процессе обеспечения перемещения нефтегазовых доходов на счета международных нефтяных компаний и азербайджанской коррумпированной элиты», - пишет британская организация.
По словам журналистки азербайджанской службы радиостанции «Свобода» Хадиджи Исмаиловой, в Азербайджане свыше 80 политзаключенных. Несмотря на это, Европарламент не собирается мониторить предстоящие выборы в Азербайджане, и все из-за обещанного Алиевым Европе 2 трлн. кубометров газа. Это исключает любую критику. «Мы не услышим ничего полезного от ЕС о нарушениях прав человека в Азербайджане и фальсификации выборов», - сказала Исмаилова.
Согласно «Platform London», проведение газопровода от Каспийского мора до Европы является составной частью плана репрессивного режима Алиева по сохранению власти.
«В случае проведения этого газопровода, азербайджанский газ поступит в Италию, а алиевский клан в свою очередь получит миллиарды. Однако граждане Азербайджана вновь окажутся с разрушенными инфраструктурами и недоступным здравоохранением», - говорится в статье.