Հայաստանը ձեռք է բերել AR1A համալիրներ, որոնք ավելի հեռահար են, քան Смерч-երը
Հայաստանի զինված ուժերը համալրվել են համազարկային կրակի հրթիռային նոր համալիրներով, որոնց հեռահարություն հասնում է մինչև 130 կիլոմետրի: Այդ մասին տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը` վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
«Մեր աղբյուները, սակայն, չեն նշում համալիրների կոնկրետ թիվը՝ հավելելով, թե խոսքը չինական արտադրության AR1A համալիրների մասին է, որոնք համարվում են ռուսական նմանատիպ Смерч համալիրների արդիականացված տարբերակը, ավելի հեռահար են, քան Смерч-ները, և որոնց մշակման գործում իրենց մասնակցությունն են ունեցել նաև Ռուսաստանի ռազմաարդյունաբերության համալիրի ձեռնարկությունները», -լրացնում է լրատվամիջոցը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին ի պատասխան, Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը ո՛չ հաստատել և ո՛չ էլ հերքել է AR1A նոր համալիրների ձեռքբերման մասին տեղեկությունը:
«ՀՀ ԶՈՒ-երը մշտապես համալրվում են նորագույն զինատեսակներով և բարձրացնում են մարտունակությունը: Այդ ձեռքբերումների մասին հանրությունը իրազեկվում է պարբերաբար: Մենք ունենք համալրման և ձեռքբերումների մեր հստակ պլանները և հետևում ենք դրանց»,- ասել է Հովհաննիսյանը:
Լրատվամիջոցը հիշեցնում է, որ բոլորովին վերջերս հայտնի էր դարձել, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից ձեռք է բերել Смерч համալիրներ:

Политика 18:08 19/08/2013
Арсенал Вооруженных сил Армении пополнили произведенные в Китае новые реактивные системы залпового огня AR1A дальностью 130 км. Об этом сообщает Радио «Азатутюн» («Свобода») со ссылкой на свои источники.
«Однако наши источники не уточняют точное число РСЗО. Они лишь отмечают, что речь идет о произведенных в Китае реактивных системах залпового огня AR1A, которые считаются модернизированным аналогом российской РСЗО "Смерч", имеют большую дальность и в разработке которых принимали участие предприятия военно-промышленного комплекса РФ», – пишет СМИ, отмечая, что пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян не подтвердил, но и не опроверг данную информацию.
«ВС РА всегда снабжаются новейшими видами вооружения, повышается их боеспособность. О закупках общественность периодически извещается. У нас есть свои четкие планы пополнения арсенала и закупок, которых мы и придерживаемся», – сказал, по данным СМИ, представитель МО Армении.