Մշակույթ 11:32 27/08/2013
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Բեյրութի հայկական մի քանի թատերախմբերի բեմադրիչ, գեղարվեստական ղեկավար, 100-ից ավել բեմադրությունների և շուրջ 30 պիեսների հեղինակ, ՀՀ Մովսես Խորենացի մեդալի ասպետ Ռոբերտ Առաքելյանը:
Ըստ նրա՝ հանդիսատեսի պակաս չունեն, սակայն նույն բեմադրությունը խաղում եմ 7-8 անգամ ու քանդում են դեկորացիաները, քանի որ լիբանանահայ գաղութը փոքր է. «Նման գաղութի համար նորմալ է»: Լիբանանում գործում են մի քանի հայկական թատերախմբեր:
Ռ. Առաքելյանի խոսքով՝ այսօր լիբանանահայերը չեն արտագաղթում, այլ Սիրիայից ներգաղթ է նկատվում, լիբանանահայ թատերախմբերը համալրվում են նոր դերասաններով: «Նույն թատերախումբը ներկայացնում է տարբեր ժանրերի բեմադրություններ, աշխատում ենք այնպիսի մակարդակով բեմադրություններ անել, որ հետ չմնանք հայրենի բեմում ներկայացվող թատերական գործերից»,- ասաց բեմադրիչը:
Նա նշեց, որ իրենք թեև փորձում են հանդիսատեսի շարքերում ներգրավել նաև լիբանանցիների, սակայն միայն լիբանանցի հանդիսատեսի համար չեն խաղում, քանի որ այդ դեպքում կառաջանա արդեն լեզվական խնդիր:
Նշենք, որ Ռ. Առաքելյանը Լիբանանում սկսել է իր թատերական գործունեությունը 1993 թվականից: Մինչ այդ աշխատել է Հրաչյա Ղափլանյանի անվան Դրամատիկական թատրոնում: Այդ շրջանում թատրոնը եղել է արձակուրդում: Նա ընտանիքով տեղափոխվել է Բեյրութ: Բեմադրիչի խոսքով, այնտեղ հասկացել է, որ լիբանանահայերը նոր բեմադրությունների կարիք ունեն ու մնացել է մինչ օրս:

Culture 12:45 27/08/2013
Armenian theater is prospering in Lebanon and theatrical life is active there, Robert Arakelyan, Beirut-based theatrical producer, art director, author of more than 100 performances and about 30 plays, told reporters in Yerevan.
According to him, they do not have lack of spectators, but they play the same performance 7-8 times and remove the decorations because the Armenian community is small in Lebanon. “It is normal for such community,” he said.
Several Armenian theater companies operate in Lebanon.
According to Arakelyan, there is no emigration of Armenians from Lebanon, but there is influx of refugees from Syria, with new actors joining theater companies in Lebanon.
“The same theater company presents performances of various genres. We try to make high-level performances so that they will not be inferior to plays which are presented in Armenia,” the producer said.
Arakelyan started his theatrical activities in Lebanon in 1993. Prior to it, he worked at Yerevan Hrachya Ghaplanyan Drama Theatre.