Սերժ Սարգսյան. Բոլոր նրանք, ովքեր խոսում են Հայաստանում կրթական համակարգի փլուզման մասին, թող աչքերը լայն բացեն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է անցած ուսումնական տարում բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած, ինչպես նաև տարբեր օլիմպիադաներում հաջողությունների հասած մայրաքաղաքի և մարզերի բազմաթիվ աշակերտների և ուսանողների: Նախագահի նստավայրում, մասնավորապես, հյուրընկալվել են հանրապետության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 2012-2013 ուսումնական տարվա մեդալակիր շրջանավարտները, 2013թ. դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաների մեդալակիրները, 2013թ. դպրոցականների միջազգային հինգ օլիմպիադաների մեդալակիրները, «Կենգուրու-2013» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթող և մարզերում ու տարիքային խմբերում լավագույն արդյունք ցուցաբերած աշակերտները, ինչպես նաև ՌԴ Կազան քաղաքում կայացած 27-րդ համաշխարհային ունիվերսիադայում մեդալներ շահած ՀՀ ուսանող մարզիկները: Արդեն ավանդական դարձած այդ հանդիպման ժամանակ նրանք ստացել են իրենց պարգևները՝ մեդալները, հավաստագրերը և Հանրապետության նախագահի կողմից նվերներ:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրչասենյակի հաղորդմամբ, նախագահը շնորհավորել է պարգևատրվածներին, մաղթել նոր հաջողություններ և պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած ու օլիմպիադաներում հաջողությունների հասած աշակերտների և ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ
«Սիրելի՛ երիտասարդներ,
Ուրախ եմ այս հանդիպման համար և հաճույքով ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում:
2008թ. ընտրվելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ՝ ես խոստացել էի, որ կհանդիպեմ դպրոցների մեդալակիր շրջանավարտների և միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում հաղթողների հետ: Հավատացեք՝ որքան էլ զբաղված լինեմ, որքան էլ մեծ ու փոքր խնդիրներ լուծելու անհրաժեշտություն լինի, այնուամենայնիվ, ես իմ խոստումը կատարելու եմ և ամեն տարի հանդիպելու եմ նման երիտասարդների հետ, որովհետև մի կողմից դուք դրան արժանի եք, մյուս կողմից՝ ինքս մշտապես դրական լիցքեր եմ ստանում այսպիսի հանդիպումների ժամանակ: Այսօր դուք իմ անձնական հյուրերն եք: Մենք այս դահլիճում մշտապես հանդիպում ենք օտարերկրյա ղեկավարների հետ: Նրանց համար այստեղ ընդունելություններ ենք կազմակերպում, բայց հավատացեք, որ այսօրվա հանդիպումը պակաս կարևոր չէ: Դուք մեր երկրի ապագան եք, դուք մեր ժամանակի հերոսներն եք, և մեր երկիրը նման հերոսների կարիք ունի: Մեծ կարիք ունի:
Ես միշտ իմ զրուցակիցների հետ հպարտությամբ եմ խոսում ձեր մասին: Հավատացեք՝ մեր երկիրն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի գիտությունը, կրթությունը Հայաստանում զարգանան: Մի քանի ամիս առաջ ես հանձնարարել էի հանրապետության կառավարությանը միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի ոչ մի լավ սովորող ուսանող սոցիալական պայմանների պատճառով չզրկվի կրթություն ստանալու իր իրավունքից: Եվ արդեն այս տարվանից գործում են մի շարք ծրագրեր: Ծրագրեր, որոնք ընդհանրական են, նախատեսված են բոլորի համար և ծրագրեր, որոնք արդեն գործում են սոցիալապես անապահով ուսանողների համար:
Այս հանդիպումը սոսկ հանդիպում չէ և ձևական բնույթ չի կրում: Այս հանդիպումը քաղաքականություն է: Մեր երկրի զարգացման կարևորագույն ուղղությունն է կրթությունը: Ոչ պակաս, քան զինված ուժերը: Դուք մեր երկիրը ներկայացնում եք դրսում՝ արտասահմանում, դուք մեզ պատիվ եք բերում: Եվ բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են մեզ հետ մրցել, թող մրցեն կրթության բնագավառում: Բոլոր նրանք, ովքեր խոսում են Հայաստանում կրթական համակարգի փլուզման մասին, թող աչքերը լայն բացեն, ականջներն էլ սրեն ու տեսնեն ձեր հաջողությունները:
Միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում դուք արդեն իսկ վաստակել եք 11 մեդալ՝ 1 արծաթե և 10 բրոնզե, ինչն ուղիղ այնքան է, որքան Վրաստանի և Ադրբեջանի ձեր հասակակիցների շահած մեդալները միասին վերցրած: Ես վստահ եմ, որ աստղագիտության բնագավառում մենք դեռևս հաջողության ակնկալիքներ ունենք և ուզում եմ, որպեսզի բոլորս միասին հաջողություն մաղթենք մեր երիտասարդներին:
Ապրե՛ք: Շնորհակալ եմ: Հավատացեք՝ շատ մեծ գործ եք կատարել: Ե՛վ անցյալ տարի, և՛ այս տարի մենք հասել ենք լավագույն արդյունքների:
Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Կազանի օլիմպիադայի մասնակիցներին, ովքեր շահել են 10 մրցանակ: Երբեք մենք մեր նորագույն պատմության մեջ այդքան մեդալներ ունիվերսիադաներում չէինք շահել:
Ուզում եմ առանձնահատուկ նշել բոլոր այն շրջանավարտներին, ովքեր այս տարի ստացել են ոսկե մեդալներ: Ուրախալին այն է, որ հանրակրթությունը Հայաստանում զարգանում է ոչ միայն Երևանում, ինչպես շատերն են ասում, այլ նաև մեր մարզերում: Եվ այդ մասին է խոսում մեդալակիրների թվի աճը ոչ միայն Երևանում, այլ նաև Գորիսում, Սիսիանում, Հրազդանում, Գյումրիում: Սա շատ լավ է: Վստահ եղեք, որ այս գործընթացը շարունակվելու է:
Ուզում եմ նշել մեր փոքրիկներին՝ «Կենգուրու» խաղի հաղթողներին, ովքեր իրավամբ համարվում են ձեզ փոխարինողներ: Ցանկությունս է, որպեսզի ձեզնից որևէ մեկը կանգ չառնի ձեռք բերածի վրա: Սա ձեր լուսավոր ապագայի առաջին հաստատուն քայլն է, և այն պետք է լինի հարատև: Մշտապես պետք է սովորեք: Նույնիսկ բուհ ավարտելուց հետո պետք է սովորել, մշտապես կարդալ: Կարդալ և ոչ միայն մասնագիտական գրականություն: Դուք փոքր, բայց մեծ մշակույթ ու պատմություն ունեցող ժողովրդի արժանի ներկայացուցիչներն եք: Դուք պետք է բազմակողմանի զարգացած լինեք, պետք է ուրիշներից շատ տարբերվեք: Հակառակ պարագայում, մենք բոլորս՝ մեր ժողովուրդը, չի ունենա այն ապագան, ինչի մասին մշտապես մեր նախնիները երազել են և ինչի համար շատ-շատերը տվել են իրենց կյանքը:
Ես հավատում եմ ձեզ: Հավատում եմ և ցանկանում եմ, որպեսզի մենք այս դահլիճում հաջորդ անգամ հանդիպենք այլ կարգավիճակով: Գիտեք, որ Հայաստանում գործում է մի հիմնադրամ՝ «Լույս» հիմնադրամը, որը կրթաթոշակներ է տրամադրում աշխարհի լավագույն 10 բուհերում սովորող հայ ուսանողներին: Ամեն տարի նրանց հետ էլ եմ հանդիպում: Այս տարի մի քանի շաբաթ առաջ եմ հանդիպել: Փայլուն երիտասարդներ են: Փայլուն: Կցանկանայի, որ որոշ ժամանակ հետո դուք ու նաև ձեզ հետ ուրիշները որպես «Լույսի» կրթաթոշակառուներ լինեք այս դահլիճում, և մենք արդեն խոսենք այլ թեմաների շուրջ: Ցանկանում եմ, որ մենք այս դահլիճում կրկին հանդիպենք և դուք արդեն լինեք Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի երիտասարդ գիտնականների համար նախատեսված մրցանակների արժանացածներ: Ինքներդ էլ չեք տեսնելու, չեք զգալու, թե ինչպես անցան այդ մի քանի տարիները, և եթե շարունակեք այս տեմպով՝ դուք մեր երկիրը տանելու եք առաջ: Անցնելու է որոշ ժամանակ, հավատացեք, որ այս երկրի պատասխանատուները լինելու են կա՛մ այս դահլիճում նստածներից, կա՛մ էլ ձեզ նմաններից: Անձնապես պատասխանատու պետական բարձր պաշտոնյաներ»:

Education 16:28 27/08/2013
President Serzh Sargsyan received today numerous schoolchildren and students from the capital and provinces who demonstrated excellent results last academic year as well as the winners of different Olympiads. The Presidential Palace hosted in particular medal winner graduates of the Republic’s secondary education establishments for the academic year 2012-2013, medal winners of the international scientific Olympiads for schoolchildren conducted in 2013, medal winners of five international Olympiads for schoolchildren held in 2013, the winners of the Kangaroo-2013 international competition in mathematics, schoolchildren of excellent performance from provinces of different age groups as well as the students who won medals at the 27th World Student Games held in Kazan, Russia. At this traditional meeting they received their awards – medals, certificates and souvenirs from the President of the Republic of Armenia, the presidential press service reported.
The President congratulated all awardees, wished them recurrent success and answered their questions.
Remarks by President Serzh Sargsyan at the meeting with the schoolchildren and students of excellent academic record and prize-winners of the Olympiads
I am glad to have this meeting with you today and I am extremely pleased to welcome you at the Presidential Palace.
After being elected President of the Republic of Armenia in 2008, I promised to hold meetings with the medal winner graduates of the schools and medals winners of the international science Olympiads. Please be assured that no matter how busy I am and regardless of the number of small and large problems to be addressed, I will keep my word and every year I will be meeting with the young people because on one hand you deserve it, on the other hand I constantly receive positive impulses from these meetings. Today, you are my personal guests. In this hall, we hold meetings with foreign dignitaries. We hold receptions for them right here but trust me, today’s meeting is not less important. You are the future of our country, you are the heroes of our times, and our country needs such heroes, really needs them.
I always speak with pride about you with my interlocutors. Have no doubt that our country will do everything so that science and education in Armenia flourish. Couple of months ago, I instructed the government of the Republic to take measures to ensure that each student of good performance is not deprived of the right to receive education because of his or her difficult social situation. This year, a number of such programs have already been launched. These are programs which are general, envisages for all; programs which are already working for the socially disadvantaged students.
This meeting is not just a formal meeting. This meeting is a policy. Education is one of the most important areas for our country’s development, not less important than the army. You represent our country abroad, you glorify our name. And all those who want to compete with us should rather compete in the area of education. All those who speak about the collapse of Armenia’s education system should rather open their eyes wide, prick up their ears and observe our success.
You have already won eleven medals at the science Olympiads – one silver and ten bronze, which is exactly as many as your peers from Georgia and Azerbaijan combined. I am confident that we are yet to register success in the area of astronomy, and I want us together to wish success to our young people.
Well done! Thank you, trust me you’ve made a great job; last year as well as this year, we have registered outstanding results.
I would like to thank the participants of the Kazan Student Games who have won ten medals. Never before in our modern history have we been able to win so many medals at the Student Games.
I would like to recognize all those graduates who this year graduated with gold medals. It is gratifying that secondary education in Armenia is developing not only in Yerevan, as many would say, but also in our regions. It is testified to by the increased number of the medal recipients not only in Yerevan but also in Goris, Sisian, Hrazdan, Gyumri. It is great. Be assured that the process will go on.
I would also like to recognize our youngsters-winners of the Kangaroo competition who are your successors indeed. I wish you don’t stop there. This is the first steady step toward your bright future and the process should go on. Learning is an incessant process. Even after graduating from a higher education establishment, one should continue to study, to read constantly and not only professional literature. You are the worthy representative of the small nation which has great history and culture. You ought to be ingenious in your education, with diverse knowledge; you ought to be very different from others. Otherwise, we all, our nation will not have the future which our ancestors dreamed about and for which many sacrificed their lives.
I believe in you. I believe in you and wish that next time we meet in this hall in a different status. As you know we have the Luys Foundation in Armenia, which is providing financing to the Armenian students who study in ten best educational establishments of the world. Every year, I meet with them too. This year, I met with them several weeks ago. They are brilliant young people, really brilliant. I wish that some time later you and others like you be present here as the recipients of the Luys Foundation fellowships, and we speak of other topics. I also wish that we meet again in this hall when you’ve already become the recipients of the Presidential Award for young scientists. You will not even notice how quick the time will pass and if you keep on this tempo, you will move our country forward. Believe me, in a little while you, who sit here today or those like you will become the leadership of this country – high ranking state officials.