Տարածաշրջան 13:06 29/08/2013
Թուրքիայի Ռադիոյի և հեռուստատեսության բարձրագույն խորհուրդը տուգանել է Ազգային հեռուստատեսությանը` վարչապետ Էրդողանին և նրա աղջկան «նվաստացնելու» համար:
Թուրքական «Վաթան» պարբերականի տեղեկացմամբ `Ազգային հեռուստաալիքով հունիսի 17-ին հեռարձակված հաղորդումներից մեկի ժամանակ, որը նվիրված է եղել Գեզի զբոսայգու շուրջ ծավալվող իրադարձություններին, հաղորդման հյուրը` Թուրքիայի երիտասարդական միության նախագահ Չաղդաշ Ջենգիզը վիրավորանքներ է հնչեցրել Էրդողանի հասցեին` ասելով. «Էրդողանը բռնապետի նման է գործում: Չափ ու սահման չունեցող մարդ է: Փողոցային թափառաշրջիկին սազական արտահայտություններ է անում»:
Նույն հեռուստաալիքով հունիսի 21-ին հեռարձակվող մեկ այլ հաղորդման ժամանակ ներկայացվել է ռեպորտաժ հասարակ քաղաքացիների հետ` Գեզիի դեպքերի վերաբերյալ, որի ընթացքում հարցված քաղաքացիներից մեկը ասել է. «Էրդողանը տարիներ շարունակ նույն սուտն է կրկնում, թե իր աղջիկը գլխաշորի պատճառով է, որ չի կարողացել բարձրագույն կրթություն ստանալ, այնինչ իր 52 միլիոն լիրա աշխատավարձ ստացող աղջիկը նույնիսկ այնքան ուղեղ չունի, որ համալսարանի ընդունելության քննությունը կարողանա հաղթահարի»:
Թուրքիայի Ռադիոյի և հեռուստատեսության բարձրագույն խորհուրդը, վճռելով, որ Էրդողանի և նրա դստեր հասցեին արված այս արտահատությունները անցնում են քննադատության սահմանը ու ստորացնող բնույթ ունեն, տուգանել է Ազգային հեռուստատեսությանը: Տուգանքի չափը կազմում է 11 հազ 886 թուրքական լիրա:

Национальное телевидение Турции оштрафовали за репортажи о «бомже Эрдогане» и его «тупой дочери»
Высший совет по радио и телевидению Турции (ВСРТ) оштрафовал Национальное телевидение страны за «унижение премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана и его дочери». Об этом сообщает турецкое издание «Ватан», отмечая, что речь идет о двух программах, транслировавшихся в эфире 17 и 21 июня с.г.
Согласно изданию, программа от 17 июня была посвящена манифестациям вокруг парка Гези, а гостем передачи был председатель Молодежного союза Турции Чагдаш Дженгиз, который заявил: «Эрдоган действует, подобно диктатору. Это человек, который не знает меры. Он озвучивает заявления, которые к лицу уличному бродяге».
Отмечается, что в другой передаче того же СМИ от 21 июня был показан репортаж с участием рядовых граждан, один из которых в ходе опроса сказал: «Эрдоган на протяжении многих лет повторяет одну и ту же ложь, мол, его дочь из-за головного платка не смогла получить высшее образование. Между тем, у его дочери, получающей зарплату в 52 млн. лир, не хватит мозгов даже одолеть вступительный экзамен в университет».
В связи с этим ВСРТ постановил, что эти выражения в адрес премьера Турции и его дочери «выходят за рамки критики и носят унизительный характер», и оштрафовал Национальное телевидение на сумму порядка 12 тыс. турецких лир.