Քաղաքական 14:10 29/08/2013
«Սիրիայի վրա ռազմական հարձակման դեպքում կապակայունանա ողջ տարածաշրջանը»,-այդ մասին Իրանի նախագահի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանին:
Իրանի նախագահը, անդրադառնալով ԱՄՆ-ի և եվրոպական որոշ երկրների կողմից Սիրիայի վրա ռազմական հարձակում գործելու մտադրությանը, մասնավորապես նշել է. «Սիրիան գտնվում է զգայուն իրավիճակում, և այդ երկրի վրա կատարվելիք ռազմական հարձակման պարագայում կապակայունանա ողջ տարածաշրջանը: Անկասկած, ռազմական հարձակումը կվտանգի խաղաղության հաստատման համար ջանքեր գործադրած երկրների ձեռքբերումները»:
Շարունակելով թեման Ռոհանին հավելել է. «Անկասկած, Սիրիայի վրա ռազմական հարձակումը տարածաշրջանին մեծ վնաս կհասցնի՝ պատճառելով ահռելի ծախսեր, ուստի ռազմական գործողությունը կանխելու ուղղությամբ Իրանը պատրաստ է համագործակցել Ռուսաստանի հետ»:
ՌԴ նախագահն էլ իր հերթին շեշտել է, որ ինչպես Իրանը, այնպես էլ իր երկիրը քիմիական զենքի կիրառումն անընդունելի է համարում, անկախ դրանից, թե ով է կիրառել:
«Ոչ մի փաստաթուղթ կամ ապացույց չի ներկայացվել, որը կհաստատի, թե Սիրիայի կառավարությունը քիմիական զենք է կիրառել: Ռուսաստանը չի հավատում, որ Սիրիայի իշխանությունները կարող էին քիմիական զենք կիրառել, քանի որ կառավարական զորքերը վերջին շրջանում բարելավել էին իրենց դիրքերը և դրա կարիքը չկար: Եթե ամերիկացի մեր գործընկերները պնդում են, որ Սիրիայի կառավարությունը քիմիական զենք է կիրառել, ապա դա հաստատող ապացույցները պետք է տրամադրեն ՄԱԿ-ի հետաքննող տեսուչներին»,-նշել է Վ. Պուտինը:

Политика 14:30 29/08/2013
«Военное нападение на Сирию приведет к дестабилизации всего региона», – об этом, как сообщает официальный сайт президента Ирана, в ходе телефонной беседы с президентом России Владимиром Путиным заявил президент Ирана Хасан Роухани.
Касаясь намерения США и ряда европейских стран предпринять военное нападение на Сирию, Хасан Роухани, в частности, отметил: «Ситуация в Сирии остается нестабильной, и военное нападение на эту страну приведет к дестабилизации всего региона. Безусловно, военное нападение поставит под угрозу достижения стран, приложивших усилия для установления мира в Сирии».
Продолжая тему, Роухани добавил: «Несомненно, военное нападение на Сирию нанесет серьезный ущерб региону, приведет к колоссальным расходам, а следовательно, Иран готов сотрудничать с Россией для предотвращения военных действий».
В свою очередь Владимир Путин подчеркнул, что Россия, так же, как и Иран считает неприемлемым применение химического оружия кем бы то ни было.
«Не были предоставлены документы или доказательства, подтверждающие применение правительством Сирии химического оружия. Россия не верит в то, что сирийские власти могли применить химическое оружие, поскольку правительственные войска в последнее время улучшили свои позиции, и необходимости в этом не было. Если наши американские коллеги утверждают, что правительство Сирии применило химическое оружие, то они должны предоставить доказательства, подтверждающие это, инспекторам ООН»,–– подчеркнул Путин.