Քաղաքական 17:02 30/08/2013
«Պատերազմին կողմ արտահայտվող տարածաշրջանի երկրները լուրջ վնասներ են կրելու»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, բրիգադի գեներալ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադին:
Գեներալ Ֆիրուզաբադին, անդրադառնալով ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի վրա հնարավոր ռազմական հարձակմանը, մասնավորապես նշել է. «Ամերիկացիները սեպտեմբերի 11-ից հետո «պայքար ալ-Կաիդայի» դեմ սուտ կարգախոսով հարձակվեցին տարածաշրջանի վրա, իսկ այժմ Սիրիայում պատերազմում են ի շահ «Ալ-Կաիդայի»:
Հավելենք, որ ԻԻՀ պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանը սիրիացի իր գործընկերոջ՝ Ֆահդ Ֆարիջի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում, անդրադառնալով տարածաշրջանում, մասնավորապես Սիրիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, ընդգծել էր. «Բռնությունը ոչ միայն չի նվազեցնի առկա լարվածությունը, այլ ավելի կխորացնի ճգնաժամը: Տարածաշրջանում ով առաջինը սկսեց պատերազմը, նա էլ կլինի առաջին պարտվողը»:
ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի նկատմամբ ռազմական գործողություններ սկսելու դեպքում Իրանը ի՞նչ դիրքորոշում կորդեգրի

Политика 17:39 30/08/2013
«Региональные страны, выступающие за военное вмешательство, понесут серьезные потери»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил начальник Генштаба ВС Ирана, бригадный генерал Сейед Хасан Фирузабади.
Касаясь возможного нападения США на Сирию, генерал, в частности отметил: «После теракта 11 сентября США под ложным предлогом „борьбы с Аль-Каидой” совершили нападение на регион, а сейчас в Сирии ведут войну за интересы „Аль-Каиды”».
Добавим, министр обороны и поддержки ВС Ирана Хосейн Дехкан, касаясь в ходе телефонной беседы со своим сирийским коллегой Фахдом аль-Джасем эль-Фрейджем ситуации, сложившейся в регионе, в частности вокруг Сирии, заявил: «Насилие не только не ослабит имеющуюся напряженность, но и еще более углубит кризис. Тот, кто первым начнет войну в регионе, тот и первым потерпит поражение».