Քաղաքական 10:11 30/08/2013
ԼՂՀ ԱԳՆ ողջունում և խրախուսում է օտարերկրյա քաղաքացիների՝ թե՛ պաշտոնյաների, և թե՛ զբոսաշրջիկների այցերը ԼՂՀ
Օգոստոսի 28-ին Միավորված ազգերի կազմակերպությունում տարածվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարարության ս.թ. օգոստոսի 14-ի հայտարարությունը ` որպես ՄԱԿ Գլխավոր Վեհաժողովի և Անվտանգության խորհրդի փաստաթուղթ: Այս մասին հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հայտարարությունում ԼՂՀ ԱԳՆ իր խորը անհանգստությունն է արտահայտում Ադրբեջանի ստահոդ արշավի կապակցությամբ, որի ամենավերջին օրինակներից են ՄԱԿ-ում նրա անդամ պետություններին ուղղված նամակի տարածումը, որով կոչ է արվում զերծ պահել իրենց քաղաքացիներին «առանց Ադրբեջանի կառավարության նախնական համաձայնության» ԼՂՀ այցելելուց, ինչպես նաև Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից ԼՂՀ այցելելու համար անցանկալի անձ հռչակված մարդկանց ցուցակի հրապարակումը:
ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ տարված լինելով ատելության և թշնամանքի լեզվով՝ Ադրբեջանը ևս մեկ քայլ կատարեց սխալ ուղղությամբ և սպառնում է պատժամիջոցներ կիրառել ԼՂՀ այցելող երրորդ երկրների քաղաքացիների նկատմամբ: Ադրբեջանի նման քաղաքականությունն ամբողջությամբ տեղավորվում է մարդու իրավունքների իր ներքին չափանիշների տրամաբանության մեջ, որն այն ձգտում է պարտադրել օտարերկրյա քաղաքացիներին:
ԼՂՀ ԱԳՆ ողջունում և խրախուսում է օտարերկրյա քաղաքացիների՝ թե՛ պաշտոնյաների, և թե՛ զբոսաշրջիկների այցերը ԼՂՀ: Նման այցելությունները և մարդկանց միջև շփումները ոչ միայն ընդհանուր առմամբ նպաստում են վստահության և համագործակցության մթնոլորտի ձևավորմանը տարածաշրջանում, բայց և անհրաժեշտ են, որպեսզի համաշխարհային հանրությունը կարողանա ստանալ ճշգրիտ և անաչառ տեղեկատվություն ԼՂՀ մասին:

Region 13:03 30/08/2013
On August 28, the statement the Ministry of Foreign Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic of August 14, 2013 was circulated as a document of the General Assembly and Security Council in the United Nations.
In its statement, the NKR MFA expresses grave concern over the fraudulent campaign by Azerbaijan the most recent examples of which were the circulation of the letter in the UN calling upon its Member States to warn their citizens against visiting the NKR “without the prior authorization of the government of Azerbaijan” as well as publication of a list of people declared personae non gratae by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan because of their visits to the NKR.
The MFA statement particularly reads that deluded by its language of threats and hostility, Azerbaijan has made a step forward in a wrong direction, and threatens with sanctions against the third countries nationals visiting the NKR. Such a policy of Azerbaijan fits perfectly into the logic of its domestic human rights record that it is striving to impose upon foreign citizens.
The Ministry for Foreign Affairs of the NKR welcomes and encourages the visits of foreign nationals, both officials and tourists, to the NKR. Such visits and people-to-people contacts in general contribute to the creation of an atmosphere of confidence and co-operation in the region and are essential for the international community to get truthful and objective information about the NKR, the NKR MFA press service reported.