Վիկտոր Յանուկովիչ. Մաքսային միության և Եվրամիության միջև ընտրությունը կկատարի ժողովուրդը
Եվրամիության կամ Մաքսային միության մեջ Ուկրաիանիյի ներգրավման հարցը կորոշվի համաժողովրդական հանրաքվեյով: Նման հայտարարություն է արել Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը այսօր կայացած ասուլիսում:
Օտարեկրյա լրատվամիջոցների հաղորդմամբ` ասուլիսում, որը հեռարձակվել է տեղական «1+1» հեռուստաընկերությամբ, Վիկտոր Յանուկովիչը մասնավորապես ասել է, որ սկսած ցանկացած պարզագույն հարցից, մինչև այդպիսի դժվար, ռազմավարական հարց, պետք է որոշի ժողովուրդը` հանրաքվեի միջոցով:
Տեղեկատվության համաձայն` սոցիոլոգիական հետազոտությունների արդյունքով Ուկրաինայի բնակչության 41,7 տոկոսը կողմ է եվրաինտեգրմանը, իսկ Մաքսային միությանն անդամակցելուն կողմ է բնակչության մեկ երրորդը:
Ուկրաինան առաջիկա նոյեմբերին պատրաստվում է ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանը: Ուկրաինայի եվրաինտեգրման նկրտումներն ավանդաբար Կրեմլի սուր արձագանքին են արժանանում: Հենց Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումն էլ, մասնագետների կարծիքով, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև սկսված «առևտրային պատերազմի» պատճառ դարձավ այս տարվա օգոստոսին:

В. Янукович: Вопрос вступления Украины в Евросоюз или Таможенный союз будет решаться на референдуме
Президент Виктор Янукович заявил, что вступление Украины в Евросоюз или Таможенный союз будет решаться на референдуме. Как передает ИТАР-ТАСС, об этом глава украинского государства сказал в интервью местным телеканалам.
«Вопрос членства Украины в Европейском союзе или Таможенном союзе обязательно будет решать народ на референдуме. Когда он будет, мы не знаем. Но обязательно будет. Когда будет принято решение о вступлении в Европейский союз или в Таможенный союз, тогда в любом случае нам не обойтись без референдума», - заявил Янукович.
Российское СМИ отмечает, что ранее официальный представитель МИД РФ Александр Лукашевич заявил, что Россия никогда не выступала против «европейского выбора» Украины.
До этого министр иностранных дел Украины Леонид Кожара отметил, что Украина после подписания Соглашения об ассоциации с Евросоюзом может стать единственным государством в мире, которое имеет торговые отношения одновременно с ЕС и Таможенным союзом.