ԵՊՀ ռեկտորատի պարզաբանումը` ուսման վարձավճարների նոր չափերի սահմանման խնդրի վերաբերյալ
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորատը տարածել է պարզաբանում ուսման վարձերի թանկացման վերաբերյալ, միաժամանակ հայտարարելով, որ հարցի վերաբերյալ հնչում են իրականությանը չհամապատասխանող գնահատականներ ու ոչ պրոֆեսիոնալ տեսակետներ:
«Անհիմն են բոլոր այն պնդումները, թե ուսման նոր վարձավճարների սահմանումն անօրինական է, և իբր ԵՊՀ գիտական խորհուրդը չուներ այդ լիազորությունները»,-ասված է ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչության տարածած պարզաբանման մեջ:
ԵՊՀ ռեկտորատը հարկ է համարում նշել հետևյալը.
1. Ուսման վարձերի բարձրացման խնդիրը բազմիցս քննարկվել է համալսարանի կառավարման մարմիններում և մասնավորապես ԵՊՀ գիտական խորհրդում: Դեռևս 2012 թ. նոյեմբերի 8-ին կայացած նիստի ընթացքում լսելով ԵՊՀ գիտական խորհրդի՝ համալսարանի ֆինանսական մուտքերի ու ելքերի ուսումնասիրման և օպտիմալացման ժամանակավոր հանձնաժողովի զեկույցը՝ ԵՊՀ գիտական խորհրդի անդամները, ի թիվս այլ միջոցառումների, նախանշում էին ուսման վարձերի բարձրացման անհրաժեշտությունը: Այնուհետև, 2013 թ. ապրիլի 18-ին կայացած նիստում ԵՊՀ գիտական խորհուրդը իրեն վերապահված լիազորությամբ, համաձայն ԵՊՀ կանոնադրության 30-րդ կետի 4-րդ ենթակետի սահմանել է 2013/14 ուսումնական տարվա առաջին կուրսեցիների համար ուսման վարձավճարների չափը: Այսպիսով՝ անհիմն են բոլոր այն պնդումները, թե ուսման նոր վարձավճարների սահմանումն անօրինական է, և իբր ԵՊՀ գիտական խորհուրդը չուներ այդ լիազորությունները:
2. Սահմանված ուսման նոր վարձավճարները վերաբերում են բացառապես 2013/14 ուսումնական տարվա առաջին կուրսեցիներին, իսկ բարձր կուրսերի ուսանողների ուսման վարձավճարները սահմանվել են նախկինում և մնում են անփոփոխ նրանց ուսումնառության ողջ ընթացքում: Նոր ուստարվա ընդունելության մրցույթով անցած դիմորդները (նրանք դեռևս հրամանագրված չեն որպես ուսանող) ընդունելության դիմում-հայտերը ներկայացնելիս տեղեկացված են եղել սահմանված վարձավճարների մասին.

Образование 18:28 30/08/2013
Ректорат ЕГУ все обвинения в незаконности принятия решения о повышении цен на учебу назвал безосновательными
Все обвинения в незаконности решения Ученого совета Ереванского государственного университета (ЕГУ) об установлении новых цен на учебу безосновательны. Об этом говорится в распространенном сегодня пресс-службой альма-матер Армении заявлении ректором ЕГУ касательно повышения оплаты за учебу.
В заявлении также отмечается:
1. Вопрос повышения оплаты за учебу многократно обсуждался соответтсвующими структурами университета, в частности, Ученым советом ЕГУ. Еще во время состоявшегося 8 ноября 2012 года заседания, выслушав доклад временной комиссии по оптимизации финансовых притоков и оттоков, члены Ученого совета ЕГУ обозначили необходимость повышения размеров платы за учебу. Затем, в рамках своих полномочий, Ученый совет ЕГУ принял соответствующее решение. Таким образом, безосновательны все обвинения в том, что решение о повышении размеров платы за обучение незаконно и что Ученый совет университета не имел соответствующих полномочий.
2. Установленные новые тарифы касаются исключительно первокурсников 2013-2014 гг., а размер платы за обучение старших курсов был установлен ранее и не подлежит изменению до конца их учебы.
На следующий же день, 13 августа, группа граждан устроила акцию протеста напротив здания министерства образования и науки Армении в Ереване, продолжив тем самым объявленную ранее борьбу против повышения платы за обучение в вузах республики. Участники мероприятия требовали, чтобы глава ведомства Армен Ашотян спустился к ним и выслушал их. Представитель министерства заявил протестующим, что А. Ашотян готов принять у себя всех участников акции и представителей СМИ. Однако митингующие не согласились подняться к министру, мотивировав это «отказом от закулисных обсуждений» и вновь потребовав, чтобы спустился к ним сам глава образовательного ведомства. Между тем, А. Ашотян активно проводил встречи и давал интервью по данной проблеме.