Քաղաքական 11:53 03/09/2013
ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահ, ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ` Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ուժի մեջ մտնելու 60-ամյակի կապակցությամբ:
«60 տարի առաջ, 1953թ. սեպտեմբերի 3-ին ուժի մեջ մտավ Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների կոնվենցիան, որն ավելի շատ հայտնի է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիա անվամբ։ Այս պայմանագիրը, անկասկած, Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության անկյունաքարն է: 60 տարիների ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների իրավասության ներքո գտնվող անձիք օգտվել են այս եզակի իրավական գործիքից։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Կոնվենցիայի պահապանի, մի շարք շրջադարձային դատավճիռներն օգնել են նշանակալիորեն ամրապնդելու մարդու իրավունքները, իրավունքի գերակայությունը և ժողովրդավարությունը եվրոպական մայրցամաքում։
Ինչպես Պիեռ-Անրի Տայժենը՝ Եվրոպական կոնվենցիայի հիմնադիր հայրերից մեկը, ավելի քան 60 տարի առաջ նշել է՝ մեկ օրում ժողովրդավարությունները չեն վատթարանում, ոչ էլ օրենքի գերակայություն է կարող հաստատվել։ Մարդու իրավունքների խրախուսումը շարունակական գործընթաց է, և մեր ընդհանուր պատասխանատվությունն է ապահովել, որ Եվրոպական կոնվենցիան մնա եվրոպական հանրային կարգի արդյունավետ սահմանադրական գործիքը, ինչպիսին այն դարձել է տարիների ընթացքում։
Այդ պատճառով է, որ Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահությունը բարձր է գնահատում վերջերս Կոնվենցիայի 15-րդ և 16-րդ Արձանագրությունների ընդունումը, որոնք ամրապնդում են մուտքագրվող գործերին ընթացք տալու՝ Դատարանի կարողությունները և բարելավում՝ ազգային մակարդակով Կոնվենցիայի կիրառումը։ Հունիսի վերջին ստորագրման համար բացվելուց ի վեր, ոչ պակաս քան 22 անդամ պետություն ստորագրել է 15-րդ Արձանագրությունը։ Եվս մեկ կարևոր քայլ կլինի հոկտեմբերի 2-ին 16-րդ Արձանագրության բացումը ստորագրման համար։
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն շարունակելու է առավելագույնն անել ապահովելու Կոնվենցիայում ամրագրված իրավունքների հարգումը և պաշտպանությունը ողջ Եվրոպայում»,-ասված է ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության տարածած ԱԳ նախարարի հայտարարության մեջ:

Analysis 11:59 03/09/2013
Chairman of CoE Committee of Ministers, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian issued a statement on the occasion of the 60th anniversary of the entry into force of the European Convention on Human Rights.
Sixty years ago, on the 3 September 1953, the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, better known as the “European Convention on Human Rights”, entered into force. This treaty is undoubtedly the cornerstone of the human rights protection in Europe. Over sixty years, persons within the jurisdiction of the member States of the Council of Europe have benefited from this unique legal instrument. Several landmark judgments of the European Court of Human Rights, guardian of the Convention, have helped to significantly strengthen the rule of law and democracy across the European continent.
As Pierre-Henri Teitgen, one of the founding fathers of the European Convention, pointed out more than sixty years ago, democracies do not go bad in one day; nor can rule of law be put in place overnight. The promotion of human rights is an ongoing process and it is our common responsibility to ensure that the European Convention remains the effective constitutional instrument of European public order that it has become over the years.
That is why the Armenian Chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe highly values the recent adoption of Protocols No. 15 and 16 to the Convention, which reinforce the ability of the Court to deal with incoming cases and strengthen application of the Convention at national level. No less than 22 member States have signed Protocol No. 15 since its opening for signature at the end of June. The opening for signature of Protocol No. 16 on 2 October will be another important step.
The Committee of Ministers of the Council of Europe will continue to do its utmost to ensure that the rights enshrined in the Convention are respected and protected across Europe.