Մարկարով. Հարաբերությունները ԵՄ հետ շարունակվելու են, աշխարհը փուլ չի եկել
«Պաշտոնական Բրյուսելի արձագանք դեռևս չկա, բայց մեկ բան հստակ է` հարաբերությունները ԵՄ հետ շարունակվելու են, աշխարհը փուլ չի եկել: Հարցն ուղղակի այն է, թե ինչ ձևաչափով դրանք կշարունակվեն»,-լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
Ասուլիսի մյուս բանախոս Սերգեյ Մինասյանը նշեց, Եվրոպայում տեղյակ էին, որ Հայաստանը լուրջ բանակցություններ է վարում ՌԴ հետ և փորձում գտնել այն տարբերակները, որ չկորցնի իր համար երկու ուղությունները:
«Կարող է կարծիք լինել, որ այս ամենը լուրջ ճնշման տակ տեղի ունեցավ, բայց կարծում եմ, կհասկանան, որ Հայաստանը, ելնելով իր անվտանգության շահերից, գնաց այդ քայլին»,-նշեց Ս. Մինասյանը, ապա ավելացրեց, որ խաղն իրականում նոր է սկսում ու այն բավականին հետաքրքիր երանգներ ու զարգացումներ կստանա:

Comments 13:31 04/09/2013
There is no response yet from Brussels but one thing is clear: Armenia will retain ties with the European Union; the world has not collapsed, political scientist Alexander Markarov told reporters in Yerevan in commenting on Armenia’s decision to join the Customs Union.
The format of relations with the EU is the question now, he added.
Political scientist Sergey Minasyan, for his part, said that Europe was aware that Armenia seriously negotiates with Russia trying to find some ways so as not to lose the two vectors.
“There can be an opinion that Armenia was pressured to take that step, but I think they will understand that Armenia’s move was due to security interests,” Minasyan said.