Տարածաշրջան 16:04 05/09/2013
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան. Զինված ուժերի շփման գծում երկու կողմերից խաղաղ քաղաքացիների մահը անթույլատրելի է
«Զինված ուժերի շփման գծում խաղաղ քաղաքացիների մահը մեծ ողբերգություն է», - այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը։
Ադրբեջանական «APA» լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ ԱՄՆ դեսպանը նաև ընդգծել է. «Այդ պատճառով մենք կարծում ենք, որ հակամարտությունը չի կարող երկար տևել և պետք է կարգավորվի հնարավորինս շուտ։ Կտրականապես հայտարարում ենք, որ երկու կողմերից խաղաղ քաղաքացիների մահը անթույլատրելի է»։
Դեսպանը նաև պատմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նորանշանակ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի տարածաշրջան սպասվող այցի մասին։ «Մենք անհամբերությամբ ենք սպասում նրա ժամանմանը Հարավային Կովկաս։ Ես նրան շատ լավ եմ ճանաչում։ Նա շատ փորձառու դիվանագետ է։ Քանի որ Ջեյմս Ուորլիքը շատ ստեղծարար մարդ է, վստահ եմ, որ նա իր նոր գաղափարներով մեծ ավանդ կունենա ներկա գործընթացներում»:

Посол США в Азербайджане: Гибель мирных граждан с обеих сторон на линии соприкосновения войск недопустима
«Гибель мирных граждан на линии соприкосновения войск – большая трагедия», – об этом журналистам заявил посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар.
Как передает азербайджанское информационное агентство «АПА», посол США также подчеркнул: «Поэтому мы считаем, что конфликт не может длиться долго и должен быть решен как можно скорее. Категорически заявляем, что гибель мирных граждан с обеих сторон недопустима».
Посол также рассказал о визите в регион новоназначенного американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика: «Мы с нетерпением ждем его прибытия на Южный Кавказ. Я очень хорошо его знаю. Он очень опытный дипломат. Так как Джеймс Уорлик является очень креативным человеком, уверен, что своими новыми идеями он внесет вклад в происходящие процессы».