WikiLeaks-ը նոր սենսացիոն նյութեր է հրապարակել Ադրբեջանի մասին
Գերմանական «ELEMAN GmbH» ընկերությունն Ադրբեջանին երկու լրտեսական սերվեր է վաճառել: Ադրբեջանական «Haqqin.az» տեղեկատվական պորտալը հայտնում է, որ նման հայտարարությամբ է այսօր հանդես եկել Wikileaks հանրահայտ սկանդալային կայքը:
Պորտալը նշում է, որ «ELEMAN GmbH» ընկերությունը հանդիսանում է Ադրբեջանում էլեկտրոնային ծրագրավորում ապահովող կազմակերպության առաջատար սպասարկողը:
Տվյալ կազմակերպության հիմնական գործառույթը եղել է PSTN, PABX, WI-FI, WIMAX և այլ ծրագրերի ապահովումը: Տվյալ կազմակերպությունն իր գործունեությունն Ադրբեջանում դադարեցրել է 2012թ.-ի փետրվարին:
Ընդհանուր առմամբ, WikiLeaks-ը 249 փաստաթուղթ է հրապարակել ծրագրային ապահովմամբ զբաղվող գերմանական առաջատար կազմակերպությունների` տարբեր երկրների հետ ունեցած համագործակցության վերաբերյալ:
«Փաստաթղթերում մանրամասնորեն խոսվում է զանգերի, SMS և MMS ծառայությունների, էլեկտրոնային փոստարկղի, ֆաքսային և արբանյակային հեռախոսակապի մասսայական վերահսկման մասին», - գրված է Wikileaks-ի հաղորդագրության մեջ:
Նյութում նշվում է, որ փաստաթղթերը մասնավորապես վերաբերում են «Gamma International» և «Trovicor» կազմակերպություններին, որոնք «Լրագրողներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպության ցուցակում ներկայացված են որպես «համացանցի թշնամիներ»:
Պորտալը գրում է, որ WikiLeaks-ի ստացած փաստաթղթերի շնորհիվ կարելի է հասկանալ` ինչպես և ինչի օգնությամբ է վերահսկողություն սահմանվել մարդկանց կյանքում և վիրտուալ աշխարհում նրանց շփման վրա: Այդ սերվերների օգնությամբ կարելի է բոլորին լիակատար վերահսկողության տակ պահել ողջ օրվա ընթացքում:

Society 13:49 06/09/2013
According to the Azerbaijani information portal "Haqqin.az" the infamous website Wikileaks stated this fact today http://www.wikileaks.org/spyfiles/docs/AZERBAIJAN-2012-WLCIAZ-en.pdf.
Portal notes that “ELEMAN GmbH” company is the leading serving company in Azerbaijan in online software support. The main profile of the company was providing such programs as PSTN, PABX, WI-FI, WIMAX, etc. The company ceased its operation in Azerbaijan in February 2012.
In general, WikiLeaks posted 249 documents about cooperation of the leading German software companies with various countries.
"The document in details describes the methods of mass interception of phone calls, SMS, MMS, e-mail, fax, MSS,” Wikileaks statement reads.
As noted in the material, the documents, in particular, concern “Gamma International” and “Trovicor” companies which appear in the list of the human rights organization "Reporters without borders" as "enemies of the internet".
Portal writes that due to documents obtained by WikiLeaks it becomes clear how and by what means people can be under control, their communion in the life and in the virtual world. With the help of these servers it is possible to keep all the people under total control all day long.