WikiLeaks-ը նոր սենսացիոն նյութեր է հրապարակել Ադրբեջանի մասին
Գերմանական «ELEMAN GmbH» ընկերությունն Ադրբեջանին երկու լրտեսական սերվեր է վաճառել: Ադրբեջանական «Haqqin.az» տեղեկատվական պորտալը հայտնում է, որ նման հայտարարությամբ է այսօր հանդես եկել Wikileaks հանրահայտ սկանդալային կայքը:
Պորտալը նշում է, որ «ELEMAN GmbH» ընկերությունը հանդիսանում է Ադրբեջանում էլեկտրոնային ծրագրավորում ապահովող կազմակերպության առաջատար սպասարկողը:
Տվյալ կազմակերպության հիմնական գործառույթը եղել է PSTN, PABX, WI-FI, WIMAX և այլ ծրագրերի ապահովումը: Տվյալ կազմակերպությունն իր գործունեությունն Ադրբեջանում դադարեցրել է 2012թ.-ի փետրվարին:
Ընդհանուր առմամբ, WikiLeaks-ը 249 փաստաթուղթ է հրապարակել ծրագրային ապահովմամբ զբաղվող գերմանական առաջատար կազմակերպությունների` տարբեր երկրների հետ ունեցած համագործակցության վերաբերյալ:
«Փաստաթղթերում մանրամասնորեն խոսվում է զանգերի, SMS և MMS ծառայությունների, էլեկտրոնային փոստարկղի, ֆաքսային և արբանյակային հեռախոսակապի մասսայական վերահսկման մասին», - գրված է Wikileaks-ի հաղորդագրության մեջ:
Նյութում նշվում է, որ փաստաթղթերը մասնավորապես վերաբերում են «Gamma International» և «Trovicor» կազմակերպություններին, որոնք «Լրագրողներ առանց սահմանների» իրավապաշտպան կազմակերպության ցուցակում ներկայացված են որպես «համացանցի թշնամիներ»:
Պորտալը գրում է, որ WikiLeaks-ի ստացած փաստաթղթերի շնորհիվ կարելի է հասկանալ` ինչպես և ինչի օգնությամբ է վերահսկողություն սահմանվել մարդկանց կյանքում և վիրտուալ աշխարհում նրանց շփման վրա: Այդ սերվերների օգնությամբ կարելի է բոլորին լիակատար վերահսկողության տակ պահել ողջ օրվա ընթացքում:

В мире 11:51 06/09/2013
Как передает азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз», с таким заявлением сегодня выступил скандально известный сайт Wikileaks.
Портал отмечает, что компания «ELEMAN GmbH» являлась ведущей обслуживающей в Азербайджане компанией по электронному программному обеспечению. Основным профилем данной компании было обеспечение программ PSTN, PABX, WI-FI, WIMAX и др. Данная компания прекратила свою деятельность в Азербайджане в феврале 2012 года.
В целом, WikiLeaks выложил в сети 249 документов о сотрудничестве ведущих немецких компаний по программному обеспечению с различными странами.
«В документах детально рассказывается о методах массового перехвата звонков, SMS, MMS, электронной почты, факсимильной и спутниковой телефонной связи», – говорится в сообщении Wikileaks.
Как отмечается в материале, в частности, документы касаются фирм «Gamma International» и «Trovicor», которые фигурируют в списке правозащитной организации «Репортеров без границ» как «враги Интернета».
Портал пишет, что благодаря полученным WikiLeaks документам можно понять, как и с помощью чего устанавливается наблюдение за людьми, их общением в жизни и в виртуальном мире. С помощью этих серверов можно держать под тотальным контролем всех людей в течение суток.