Իրավունք 16:16 07/09/2013
Այսօր առավոտյան կարգադիչների գործով, մեր հավաստի տեղեկությունների համաձայն, ձերբակալվել է Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանը: Ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից հաստատեցին մեր տեղեկությունները:
Հիշեցնենք, որ վերջերս աղմկահարույց բացահայտում էր կատարվել դատական կարգադրիչների համակարգում. քննությամբ բացահայտվել են մի քանի տասնյակ անձինք, ովքեր գրանցված են եղել, սակայն չեն ներկայացել աշխատանքի, իսկ նրանց աշխատավարձերը ստացել ու յուրացրել են գործող կարգադրիչները:
Ընդ որում, չարաշահումներն ընդգրկել են տարբեր ընդհանուր իրավասության դատարանների դատական կարգադրիչների կառույցներ, իսկ «կծիկը» գլորվում ու հասնում է մինչև դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական համակարգ:
Այսպես, գործի շրջանակում հետախուզում է հայտարարվել Դատական կարգադրիչների ծառայության պետի տեղակալ Գեղամ Գրիգորյանի նկատմամբ, իսկ ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական մարմնի դատական կարգադրիչների ստորաբաժանման պետ Արմեն Ավագյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն և 314-րդ հոդվածով՝ Պաշտոնեական կեղծիքը: Ավելի վաղ նրան առաջադրվել էր ավելի մեղմ մեղադրանք։ Ա.Ավագյանի նկատմամբ նախկինում խափանման միջոց էր ընտրվել գրավը, սակայն քննությունն իրականացնող Քննչական գլխավոր վարչության Երևանի քննչականը դիմել է դատարան նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու միջնորդությամբ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն և 314-րդ հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանի դատական կարգադրիչների ստորաբաժանման ղեկավար Բագրատ Արիկյանի դեմ և նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Իսկ Աջափնյակ ու Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Միրզոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ՝ Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը և 314-րդ հոդվածներով:
Ըստ մամուլի տեղեկությունների, Արմեն Միրզոյանը մեղադրվում է նրանում, որ 2012թ-ի փետրվարի 1-ից մինչեւ 2013թ-ի հուլիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատական կարգադրիչների ծառայության ավագ դատական կարգադրիչի պաշտոնում նշանակված Հրանտ Դավթյանին չի ներգրավել ծառայության մեջ, ազատել է պարտականությունները կատարելուց: Բայց նրա աշխատանքի չներկայանալու հանգամանքը թաքցրել է, կատատարել պաշտոնեական կեղծիք և, ներկայացնելով կեղծ տեղեկագրեր, հափշտակել նրա աշխատավարձը՝ ավելի քան 1,5 մլն դրամ:

Право 17:10 07/09/2013
Сегодня утром, согласно достоверным сведениям Panorama.am, был задержан начальник Службы судебных распорядителей Судебного департамента Армении Армен Мовсисян. Данную информацию подтвердили и в Полиции Армении.
Отметим, ранее сообщалось о громком разоблачении в Службе судебных распорядителей: в ходе расследования были выявлены десятки сотрудников, которые хотя и были зарегистрированы, однако не являлись на работу, а их заработные платы присваивали другие сотрудники указанных подразделений Службы судебных распорядителей.
При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» приводит до центрального органа Службы судебных распорядителей.
В рамках данного дела был объявлен в розыск замначальника Службы судебных распорядителей Армении Гегам Григорян, а начальнику подразделения центрального органа Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Армену Авагяну было выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.178 («Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах») и ст. 314 («Служебный подлог») Уголовного кодекса РА. Ранее обвинение было более мягким. Мерой пресечения в отношении А. Авагяна ранее было избрано освобождение под залог, однако ведущий следствие ереванский отдел Главного следственного управления РА обратился в суд с ходатайством об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу.
По п.1 ч.3 ст.178 и ст. 314 УК РА обвинение выдвинуто также начальнику подразделения Службы судебных распорядителей суда общей юрисдикции административных районов Еревана Аван и Нор-Норк Б. Арикяну, в его отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
А начальнику подразделения Службы судебных распорядителей суда общей юрисдикции административных районов Еревана Давиташен и Аджапняк Армену Мирзояну было предъявлено обвинение по ст.308 («Злоупотребление должностными полномочиями») и ст.314 («Служебный подлог») Уголовного кодекса РА.
Согласно появившейся в прессе информации, Армен Мирзоян обвиняется в том, что в период с 1 февраля 2012 года по июль 2013 года не привлек к службе назначенного на должность старшего судебного распорядителя подразделения Службы судебных распорядителей суда общей юрисдикции административных районов Еревана Давиташен и Аджапняк Гранта Давтяна и освободил его от исполнения обязанностей. Кроме того, А. Мирзоян, по данным СМИ, скрыл факт неявки Г. Давтяна на работу, совершил служебный подлог и, представив фальшивые справки, совершил хищение его заработной платы на сумму в 1,5 млн. драмов.