Սպորտ 13:03 07/09/2013
Հայաստանի հավաքականը կարողացավ երկրորդ անընդմեջ արտագնա հաղթանակը տանել ընտրական փուլում` 2:1 հաշվով առավելության հասնելով Չեխիայի ընտրանու նկատմամբ: Ինչպես տեղեկացնում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը, հանդիպումից հետո մեր թիմի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը պատասխանել է լրագրողների հարցերին:
- Խաղից առաջ Չեխիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բիլեկն ասել էր, թե իրենք ավելի ուժեղ թիմ ունեն:
- Միշտ չէ, որ ուժեղ թիմը հաղթում է:
- Ձեր կարծիքով՝ զրկե՞լ եք չեխերին Բրազիլիա մեկնելու հնարավորությունից:
- Մենք մտածում էինք հաղթանակի, այլ ոչ թե չեխերին խանգարելու մասին: Իրենք էլ մեզանից Երեւանում էին 3 միավոր վերցրել:
- Խաղից առաջ Բիլեկը հայտարարել էր, որ Հայաստանի հավաքականը տատանումներ ունի, բայց խաղը ցույց տվեց, որ նման բան չկա:
- Մենք այսօր խաղացինք մեր հնարավորությունների առավելագույն չափով, թեեւ դա շատ դժվար է, երբ 3 հարկադրված փոփոխություն ես կատարում:
- Ի՞նչ ազդեցություն ունեցավ դարպասապահի փոփոխությունը:
- Միայն դարպասապահը չէր, ես ասացի, որ 3 փոփոխություններն էլ հարկադրված էին, իսկ ինչ վերաբերվում է դարպասապահին, ապա նա մեր հիմնական դարպասապահն է…
- Ի՞նչ վիճակում են փոխարինված խաղացողները:
- Արազը եւ Կամոն իրենք խնդրեցին փոխարինում, բայց թվում է, որ լուրջ չէ: Բերեզովսկու դեպքում վիճակն ավելի լուրջ է. նա ծնկի վնասվածք ունի:
- Կհամեմատե՞ք Չեխիայի եւ Դանիայի ընտրանիների հետ մեր արտագնա խաղերը:
- Երկու դեպքում էլ ուրախալի է, որ հաղթեցինք, սակայն Չեխիայի թիմին մեծ կորուստներով հաղթեցինք: Բացի վնասվածքներից, Յուրա Մովսիսյանը եւ Ռոբերտ Արզումանյանը որակազրկվեցին:
- Այս խմբից ո՞վ է ավելի մոտ հաջորդ փուլի ուղեգիր նվաճելուն` Իտալիայի՞, Բուլղարիայի՞, Հայաստանի՞, թե՞ Դանիայի հավաքականը:

Спорт 15:23 07/09/2013
«Мы сыграли на пределе своих возможностей. При этом крайне трудно, когда тебе приходится делать три вынужденные замены», – заявил  главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян после победы своих подопечных в ходе гостевого матча против команды Чехии в рамках отборочного тура Чемпионата мира-2014 года.
Напомним, национальная сборная Армении обыграла команду Чехии со счетом 2:1 в отборочном матче Чемпионата мира-2014, который состоялся 5 сентября на стадионе «Эден Арена» в Праге. Армянские футболисты начали победный путь в середине первого тайма благодаря голу полузащитника Карлена Мкртчяна. Соперник на 71-й минуте сравнял счет: гол забил чешский полузащитник Томаш Росицки. Однако в компенсированное время сборная Армении вернула лидирующие позиции благодаря мячу, забитому Геворком Казаряном после передачи Юры Мовсисяна.
«Не всегда побеждает сильная команда. Мы думали о победе, а не о том, чтобы помешать чехам. В Ереване они у нас отняли 3 очка», – подчеркнул В. Минасян.
Главный тренер также прокомментировал степень серьезности полученных игроками сборной Армении травм: «Араз Озбилиз и Камо Оганесян сами попросили замену, но у них травмы несерьезные. В случае с Березовским ситуация более серьезная. У него повреждено колено».
В. Минасян также провел параллели между гостевыми играми со сборными Дании и Чехии: «Отрадно, что в обоих матчах мы сумели добиться максимального результата. Однако в игре с Чехией из обоймы выбыли несколько игроков, в числе которые дисквалифицированные Юра Мовсисян и Роберт Арзуманян».
При этом В. Минасян отказался назвать фаворитов группы: «Мы не заглядываем так далеко. Сегодня у нас только одно желание – готовиться к игре с датчанами».