Հասարակություն 14:00 11/09/2013
«Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու մասին հայտարարությունը անսպասելի չէր, քանի որ դեռ 2011թ.-ին ստորագրվել, ապա վավերացվել է ԱՊՀ Ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագիրը: Մաքսային միությանը միանալը այդ գործընթացի տրամաբանական շարունակությունն է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացնելով Մաքսային միության և ԵվրԱզԷս–ի հետ Հայաստանի ինտեգրացիոն գործընթացների տնտեսական հաշվարկները, որոնք իրականացվել են Զարգացման եվրասիական բանկի հետ համատեղ, նշեց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը:
Բանախոսը համոզմունք հայտնեց, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու պայմանագիրը առաջին հերթին կլինի ոչ թե զուտ առևտրային պայմանագիր, այլ տնտեսական անվտանգության պայմանագիր, որը, ըստ նրա, ընդհանուր անվտանգության մաս է կազմում և իր մեջ ներառում է առանցքային էներգետիկ և տրանսպորտային անվտանգությունը: Տնտեսագետի խոսքով, դա իր բնույթով կլինի նաև աննախադեպ ներդրումային և զբաղվածության աճի պայմանագիր:
«Այս երեք առանձնահատկություններն են, որոնցով Մաքսային միությանը միանալու պայմանագիրը տարբերվում է Եվրամիության հետ Ասոցացման պայմանագրից»,- ասաց պրոֆեսոր Ա. Թավադյանը:
Վերջինս համեմատություններ անցկացրեց Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ իրենց ուսումնասիրությունների և ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի ու ազատ առևտրի վերաբերյալ եվրոպական «Ecorys» ընկերության փորձագետների ուսումնասիրությունների միջև և փաստեց, որ Եվրամիության հետ ազատ առևտրի գոտու արդյունքում ՀՀ-ի համախառն ներքին արդյունքը երկարաժամկետ հեռանկարում կարող է աճել մինչև 2,3%, իսկ Մաքսային միության պարագայում ՀՀ-ի ՀՆԱ-ն կարճաժամկետ հեռանկարում կաճի միանգամից 4%-ով:
«Մաքսային միությանը միանալու դեպքում ՀՆԱ-ի աճը պայմանավորված կլինի առաջինը երկաթուղային հաղորդակցության ոլորտում ուղղակի ներդրումներով, որը կկազմի մոտ կես միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Սա մեծ օգուտ է Հայաստանի պարագայում, մանավանդ, որ Եվրամիությունը Իրանի հետ կապված խնդրի առումով այդ ոլորտում նման նախագծեր չունի: Մաքսային միությանը միանալը իր հերթին մեծացնում է Աբխազական երկաթուղու վերաբացման հնարավորությունը: Հաջորդը` Եվրասիական բանկի ներդրումն է` 100 մլն ԱՄՆ դոլար: Երկրորդ բլոկը կարևորագույն էներգետիկ բլոկն է. դա Հայկական ատոմակայանի հետագա շահագործման հնարավորությունն է և նոր ատոմակայանի կառուցման հնարավորությունը, գազի գնի իջեցումն է 30%-ով, գազի գինը 270 ԱՄՆ դոլարից ավտոմատ կդառնա 187 ԱՄՆ դոլար: Միայն գազի գնի իջեցումը ՀՆԱ-ի 1% աճ կապահովի: Նույնը կվերաբերի նաև բենզինին»,- նշեց տնտեսագետը:
Նա կարևորեց նաև Հայաստանի արտադրական հնարավորությունները, որոնք, տնտեսագետի խոսքով, ուղղակիորեն կապված են զբաղվածության խնդրի հետ: Այս ոլորտում նա հնարավոր համարեց «Նաիրիտ» գործարանի վերականգնումը: Ա. Թավադյանը նաև փաստեց, որ կլինեն պետպատվերներ Մաքսային միության երկրների կողմից, որը ևս զբաղվածության խնդրի լուծման լրացուցիչ հնարավորություններ կտա:
«Մյուս բլոկը վերաբերում է միգրացիային: Դա ևս մեզ կտա ՀՆԱ-ի 0,25% աճ, քանի որ կհեշտացվի միգրանտների աշխատանքի տեղավորման, վարչական խնդիրների վերացման հարցերը: Սա հնարավորություն կտա ավելի մեծ տրանսֆերտներ ուղարկել Հայաստան: Բայց դա չի նշանակում, որ միգրացիան կաճի Հայաստանից: Միգրացիայի աճի փոփոխություն չի սպասվում, քանի որ այդ պայմանագրով աշխատատեղերի կտրուկ ավելացում կլինի Հայաստանում»,- ընդգծեց բանախոսը:

Экономика 17:25 11/09/2013
Ашот Тавадян: Присоединение Армении к Таможенному союзу обеспечит снижение цены на газ и рост экономики
«Заявление о решении Армении присоединиться к Таможенному союзу не стало неожиданностью, поскольку еще в 2011 году был подписан, а затем ратифицирован Договор о зоне свободной торговли СНГ. Присоединение к Таможенному союзу – логическое продолжение данного процесса», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции заведующий кафедрой математического моделирования в экономике Государственного экономического университета Армении, доктор экономических наук, профессор Ашот Тавадян.
Специалист выразил уверенность, что договор о вступлении Армении в Таможенный союз будет не только торговым договором, но и договором экономической безопасности, что, по его мнению, является частью общей системы безопасности и включает в себя энергетическую и транспортную безопасность. Как полагает экономист, это будет также беспрецедентным инвестиционным договором, который будет способствовать росту занятости населения.
«Эти три особенности, которые отличают договор о присоединении к Таможенному союзу от Соглашения об ассоциации с ЕС», – сказал А.Тавадян.
Армянский эксперт также провел параллели между их исследованиями касательно присоединения Армении к ТС и данными экспертов европейской компании «Ecorys» касательно Соглашений об ассоциации и глубокой всеобъемлющей зоне свободной торговли с ЕС.
А.Тавадян заявил, что в случае Соглашения об ассоциации и углубленной и всеобъемлющей зоне свободной торговли с ЕС в долгосрочной перспективе ВВП Армении мог вырасти до 2,3%, а в случае присоединения к Таможенному союзу ВВП Армении в краткосрочной перспективе вырастит сразу на 4%.
«В случае присоединения к Таможенному союзу рост ВВП Армении будет обусловлен в первую очередь прямыми инвестициями в сферу железнодорожного сообщения, что составит порядка 0,5 млрд. долларов. Это принесет большую пользу Армении, тем более что у ЕС подобного проекта нет. Присоединение к Таможенному союзу увеличивает и возможность возобновления работы Абхазской железной дороги. Следующее – это инвестиции Евразийского банка развития (ЕАБР) в размере 100 млн. долларов. Еще один важный аспект – энергетический блок: возможность дальнейшей эксплуатации Армянской АЭС и строительства нового блока, снижение цены на газ на 30%: цена на газ с 270 долларов снизится до 187 долларов. Только снижение цены на газ обеспечит 1% рост ВВП. То же самое будет касаться и бензина», – подчеркнул экономист.