Քաղաքական 11:42 12/09/2013
«Մաքսային Միությանը անդամակցելը Հայաստանի ազգային-պետական շահերից է բխում և միակ ճիշտ ընտրություն էր Հայաստանի համար: Այս որոշումը կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը և հեղինակությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»,-այսօր Մոսկվա-Երևան տեսակամրջի ընթացքում անդրադառնալով Հայաստանի Մաքսային Միությանը անդամակցելու որոշմանը և Մաքսային Միության ապագային ասաց 2009-2013թթ.-ին Վրաստանում և Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Կասպյան համագործակցության ինստիտուտի տարածաշրջանային ծրագրերի տնօրեն Վյաչեսլավ Կովալենկոն:
Նա նշեց, որ իր մոտ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանում ավելի շատ պեսիմիստական տրամադրություններ են Մաքսային Միությանը անդամակցելու հետ կապված: «Մաքսային Միության անդամակցությունը կհանգեցնի Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ստեղծմանը, գյուղատնտեսական ոլորտի բարեփոխումներին»,-ասաց Վ. Կովալենկոն:
«Մաքսային Միության շրջանակներում անվտանգության, ռազմա-տեխնիկական համագործակցությանը զուգահեռ կզարգանա նաև հումանիտար համագործակցությունը, քանի որ նախատեսվում է Երևանում բացել Մոսկվայի պետական համալսարանի մասնաճյուղ: Այդ մասնաճյուղում կսովորեն նաև ՌԴ-ի հարավային շրջաններում բնակվող հայերը»,-նշեց Կովալենկոն:
Իր հերթին, Երևանի տաղավարում գտնվող «Կովկասի» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը անդրադառնալով Հայաստանի Մաքսային Միությանը անդամակցելու որոշմանը նշեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի համար անվտանգության առումով շատ կարևոր է, իսկ Հայաստանը Ռուսաստանին անհրաժեշտ է՝ Հարավային Կովկասում դիրքերը ամրապնդելու և պահպանելու համար:
«Մոսկվայում կայացած Մաքսային Միության մասին որոշումները քաղաքական որոշումներ են՝ Մաքսային Միությունը ոչ թե մեկ փաստաթուղթ է, այլ մի ամբողջ գործընթաց, որն իր մեջ ենթադրում է մի շարք փաստաթղթերի համաձայնեցում»,-ասաց Ա. Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքերով, Մաքսային Միության այլ անդամների՝ՌԴ-ի, Բելառուսի և Ղազախստանի հետ Հայաստանը ընդհանուր սահման չունի, բացի այդ, վերոնշյալ երկրներից ՌԴ-ը և Ղազախստանը նավթ և գազ արտահանող երկրներ են, իսկ Հայաստանը էներգակիրներ է ներկրում:
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը նշեց, որ Մաքսային Միությանը անդամակցելու որոշումը ընդունվել է ոչ միայն առևտրա-տնտեսական կապերի ամրապնդման համար, այլ նաև Մաքսային Միության երկրների հետ ինտեգրացիոն գործընթացները սերտացնելու համար:
«Մաքսային Միության անդամակցությունը ունի դրական նշանակություն, սակայն պետք է նաև քննադատորեն մոտենալ այդ որոշմանը և պարզել Հայաստանի Մաքսային Միությանը անդամակցելու «ճանապարհային քարտեզը»,-ասաց Մարկարովը:
Մոսկվայի տաղավարի հյուր Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի, Կովկասի և Ուրալ-Պովոլժիևի հետազոտման կենտրոնի աշխատանքային խմբի համակարգող Ալեքսանդր Սկակովը նշեց, որ դեռևս Մաքսային Միության «ճանապարհային քարտեզ» գոյություն չունի, իսկ Մաքսային Միությունը դեռևս անորոշ ծրագիր է: «Մենք բոլորս տեսնում ենք Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև ծագող առևտրա-տնտեսական խնդիրները»,-ասաց Սկակովը:
Նաև ասաց, ինքը հույս ունի, որ Մաքսային Միությունը շեշտը ավելի շատ կդնի տնտեսական համագործակցության, այլ ոչ թե քաղաքական նպատակների վրա:

Комментарии 12:50 12/09/2013
Членство в Таможенном союзе укрепит позиции Армении на Южном Кавказе. Мнения армянских и российских экспертов
«Членство в Таможенном союзе исходит из национально-государственных интересов Армении и является единственно верным выбором для Армении. Данное решение укрепит позиции и авторитет Армении в регионе Южного Кавказа», – заявил сегодня в ходе видеомоста Москва – Ереван чрезвычайный и полномочный посол РФ в Грузии и Армении (2009–2013), директор региональных программ Института каспийского сотрудничества Вячеслав Коваленко, обратившись к решению Армении вступить в Таможенный союз.
По словам В.Коваленко, у него создается такое впечатление, что в Армении настроения в связи с членством Армении в ТС скорее пессимистические. «Членство в Таможенном союзе приведет к созданию предприятий малого и среднего бизнеса, реформам в сфере сельского хозяйства», – отметил он.
«В рамках Таможенного союза параллельно военно-техническому сотрудничеству и сотрудничеству в сфере безопасности будет развиваться и гуманитарное сотрудничество, так как планируется открыть в Ереване филиал Московского государственного университета. В этом филиале смогут обучаться также армяне, проживающие на юге РФ», – сказал Вячеслав Коваленко.
В свою очередь, директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян, обратившись к решению Армении вступить в Таможенный союз, отметил, что Россия является очень важной страной для Армении в плане безопасности, а при помощи Армении Россия сохраняет и укрепляет позиции на Южном Кавказе.
«Принятые в Москве решения в связи с Таможенным союзом имеют политический характер, присоединение к ТС – это не один документ, а целый процесс, который предполагает согласование ряда документов», – сказал А.Искандарян.
По словам политолога, у Армении нет общих границ с остальными членами Таможенного союза – Россией, Беларусью и Казахстаном. Кроме того, как отметил А.Искандарян, Россия и Казахстан являются экспортерами нефти и газа, а Армения импортирует энергоносители.
А директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров отметил, что решение Армении о вступлении в Таможенный союз было принято не только для укрепления торгово-экономических связей, но и интеграционного процесса со странами-членами Таможенного союза.
«Членство в Таможенном союзе имеет положительное значение, однако нужно также критически подходить к данному решению и прояснить „дорожную карту” присоединения Армении к Таможенному союзу», – заявил политолог.
Гость московской студии, координатор рабочей группы Центра изучения Центральной Азии, Кавказа и Урало-Поволжья Института востоковедения РАН Александр Скаков отметил, что еще не существует «дорожной карты» по Таможенному союзу, а сам союз пока является неопределенным проектом. «Мы все видим возникающие между Россией и Беларусью торгово-экономические проблемы», – сказал А.Скаков.
Эксперт выразил надежду, что Таможенный союз будет делать акцент больше на экономическом сотрудничестве, а не на политических целях.