Աշխարհահռչակ Յուրի Բաշմետը Երևանում. Շնորհավոր ծնունդդ, Մաեստրո
Հայ հանդիսատեսը սովոր է` մշակութային իրադարձությունների առումով աղքատիկ ամռանից հետո գալիս է առատ սեպտեմբերը, երբ հայկական բեմում մեկը մյուսի հետևից հյուրընկալվում են աշխարհահռչակ երաժիշտներ:
Նրանց թվում ալտահար, դիրիժոր Յուրի Բաշմետի անունը քաջ հայտնի է հայ հանդիսատեսին, ավելին` Բաշմետը սիրված է Հայաստանում, միշտ սպասված հյուր է ու թերևս հենց այդ պատճառով հերթական իր այս այցի շրջանակում նա ոչ միայն պարգևատրվեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից Պատվո շքանշանով, այլ նաև «Երևանյան հեռանկարներ» 14-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մասնակցեց իր իսկ 60-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգին:
Մինչ հանդիսատեսը անհամբեր սպասում էր մաեստրոյի հետ հանդիպմանը, Յուրի Բաշմետը` Պատվո շքանշանով, հանդիպեց էլ ավելի անհամբեր լրագրողների հետ, որոնք, սակայն, այդպես էլ չկրողացան վերջինիս իրենց հարցերն ուղղել` ժամանակը չէր ներում: Մամուլի ասուլիսն էլ տևեց ուղիղ այնքան ժամանակ, որքան հարկավոր էր, որ դիրիժորը սև սուրճ ըմպեր ու նաև պատմեր Հայաստանի հանդեպ տածած իր վաղեմի սիրո մասին…
Բաշմետը հասցրեց կիսվել ոչ միայն իր վառ տպավորություններով, որ կապված են մեր երկրի հետ, մասնավորապես թե ինչպես նա ծանոթացավ ու սիրեց դուդուկը, այլև նշեց, որ հայերեն ոչ մի բառ, ցավոք, չի հասկանում և ոչինչ չհասկացավ այն ամենից, ինչ մինչ իրեն խոսք տալը լրագրողներին ասաց փառատոնի նախագահ և գեղարվեստական ղեկավար Ստեփան Ռոստոմյանը.«Ես ընդամենը երկու անգամ լսեցի Բաշմետ, մեկ անգամ ինչ-որ բառ, որ նման էր «տեռորիզմ» բառին և մի անգամ էլ «տանկ» բառը... Մտածեցի` տանկեր, տեռորիզմ.... ի՞նչ կապ ունեի տեռորիզմի հետ»,- կատակով իր խոսքը սկսեց աշխարհահռչակ դիրիժորը:
Յուրի Բաշմետը պատմեց, որ շատ է սիրում Երևանը և ամեն անգամ ինքը վառ տպավորություններով է հեռանում մեր երկրից: Անգամ, շարունակեց նա, եղել են դեպքեր, երբ ինքնաթիռը սպասում էր, բայց ինքը ցանկություն չուներ հեռանալու:
Եվ այս այցը ևս իր համար հագեցած է վառ տպավորություններով, քանի որ նա ծանոթացավ երկրի ղեկավարի հետ.
«Ես ծանոթացա ձեր երկրի ղեկավարի հետ և շատ ուրախ եմ, բայց ոչ միայն նրա համար, որ նա ինտելիգենտ է, գեղեցիկ շարադրում է իր մտքերը, այլ որովհետև նա սիրում է իր երկիրը: Եվ դրանով նա ինձ շատ մոտ է, որովհետև ես էլ շատ սիրում եմ իմ երկիրը և իմ նախագահը ևս շատ է սիրում իր երկիրը: Եվ վերջին շրջանում նրանք կարծես ավելի մտերմացան... ես կարծում եմ` դուք երջանիկ մարդիկ եք, կատարել եք ճիշտ ընտրություն»,- իր խոսքում ասաց Յուրի Բաշմետը` ավելացնելով, որ նա շատ ուրախ էր սպասվող համերգից, որ հանդիպելու է Երևանին ու հայ հանդիսատեսին, բայց պարզվեց, որ նրան հյուրընկալելու է երկրի ղեկավարը ու պարգևատրելու:
Խոսեց նաև հայ կոմպոզիտորների հետ համագործակցությունից, հիշատակեց, մասնավորապես, Էդուարդ Միրզոյանի, Դավիթ Խանջյանի հետ ընկերական հարաբերությունների մասին, ու հիշեց դուդուկի հետ իր ծանոթությունը. «Հերթական այցիս ժամանակ` մոտ 15 տարի առաջ, ես ուղղակի խելագարվեցի դուդուկից: Եվ համերգներ ունեցանք, համատեղեցինք ալտն ու դուդուկը... տիեզերական էր, անկրկնելի այդ համատեղությունը: Ես գտնում եմ, որ դուդուկը անմահ է» ,- ընդգծեց նա:
Հավելեց, որ հայ երաժիշտների ու հայկական երաժշտության հետ իր փոխհարաբերությունները երբևէ չեն ընդհատվել ու նաև հորդորեց երիտասարդ կոմպոզիտորներին ակտիվ լինել, գեղեցիկ երաժշտություն գրել, քանի որ ինքը պատրաստ է դրանց ծանոթանալ և ինչու չէ` կատարել:
...իսկ համերգը, ինչպես միշտ, մոգական էր. Շուբերտի, Շնիտկեի, Ստրավինսկու և մեծն Չայկովսկու ստեղծագործություններից հետո Բաշմետը, ինչպես միշտ, դասական երաժշտական երեկոյի լրջությունը հրամցրեց ժամանակակից երաժշտության ներկայացմամբ: Այս անգամ դա աշխարհում թերևս ամենից շատ կատարվող երգերից մեկի` «Happy birthday to you»-ի տարբեր վարիացիաներն էին` անզուգական բաշմետական ոճով.... շնորհավոր ծնունդդ, Մաէստրո:

Культура 13:28 13/09/2013
Happy Birthday от Юрия Башмета. Всемирно известный музыкант дал концерт в Ереване и рассказал о своей любви к Армении
Выдающийся альтист, дирижер, педагог и общественный деятель, художественный руководитель и главный дирижер камерного оркестра «Солисты Москвы» и симфонического оркестра «Новая Россия» Юрий Башмет, находящийся в Армении в рамках 14-го международного музыкального фестиваля «Ереванские перспективы», в интервью армянским СМИ признался, что связывает с Ереваном самые теплые воспоминания.
Отметим, накануне, 12 сентября, в ереванском концертном зале имени Арама Хачатуряна состоялся концерт камерного оркестра «Солисты Москвы», посвященный 60-летию художественного руководителя и дирижера ансамбля Юрия Башмета. В программу концерта были включены произведения Шнитке-Башмета, Шуберта, Стравинского, Чайковского. Завершился же концерт вариациями на тему Happy Birthday to You.
На брифинге перед концертом Юрий Башмет рассказал журналистам о своей давней любви к Армении и Еревану. «От Еревана у меня всегда оставались теплые и яркие воспоминания, а временами, когда самолет уже ждал, мне не хотелось уезжать», – заявил музыкант.
По словам Башмета, этот визит также насыщен яркими впечатлениями, тем более, что в этот раз он познакомился с президентом Армении Сержем Саргсяном.
Отметим, президент Армении Серж Саргсян вручил в четверг Башмету Орден Почета за большой вклад в укрепление и развитие армяно-российских культурных связей и сферу мирового музыкального искусства.
«Я познакомился с главой вашего государства и очень рад, но не только из-за того, что он очень интеллигентен и красиво излагает свои мысли, но и потому, что он любит свою страну. И этим он очень близок мне, так как я тоже очень люблю свою страну … Я считаю, что вы – счастливые люди и сделали правильный выбор», – сказал маэстро, добавив: «Ведь я ехал в Ереван для получения удовольствия от общения с публикой и неожиданно получил награду от президента».
Юрий Башмет отметил также, что на протяжении своей музыкальной деятельности часто сотрудничал с армянскими музыкантами и композиторами, в частности, с Эдуардом Мирзояном, Давидом Ханджяном. Рассказал маэстро и о своем знакомстве с дудуком (деревянный духовой музыкальный инструмент): «Во время очередного визита в Армению – где-то 15 лет назад – дудук просто свел меня с ума. И мы организовали концерты, совместив дудук и альт… это совмещение было просто космическим, неповторимым… Я полагаю, что дудук – бессмертен».
Всемирно известный музыкант призвал молодых композиторов быть активными, писать красивую музыку, выразив готовность ознакомиться с этими произведениями и даже исполнять их.