Պտուղ-բանջարեղենի արտահանման ծավալները աճել են
Սեպտեմբերի 9-ից հանրապետությունում մեկնարկել են խաղողի մթերման աշխատանքները: Ինչպե Panorama.am-ին հայտնեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը, 4 օրվա ընթացքում ընկերությունների կողմից մթերվել է մոտ 8 հազար տոննա խաղող:
Հիմնական մթերումները կատարել են Երևանի կոնյակի գործարանը` 4398 տոննա, «Վեդի Ալկո» ընկերությունը` 94 տոննա, «Վան 777» գինու-կոնյակի գործարանը` 236 տոննա, Երասխի գինու գործարանը` 200 տոննա, «ՄԱՊ»-ը` 113 տոննա, «Սամկո» ՍՊԸ-ն` 2120 տոննա, «Տիեռաս դե Արմենիա» գինու գործարանը` 139 տոննա, «Արմենիա վայն»-ը` 580 տոննա, «Գոլդն Գրեյպ Արմաս»-ը` 64 տոննա: Խաղողը մթերվում է 145 դրամով:
Ինչ վերաբերում է պտուղ-բանջարեղենի մթերմանը, փոխնախարարը նշեց, որ Հայաստանի պտուղ-բանջարեղեն վերամշակող ընկերությունները հոկտեմբերի 13-ի դրությամբ արդեն մթերել են 30 500 տոննա պտուղ-բանջարեղեն:
Արտահանման ծավալները նույնպես շեշտակի աճել են՝ անցած ամբողջ տարվա 31 300 տոննայի դիմաց այս պահին արդեն արտահանվել է շուրջ 40 900 տոննա պտուղ-բանջարեղեն, որից 23300-ը` ծիրան (2012թ-ին` 12 600 տոննա), կարտոֆիլ` 7900 տոննա (2012թ-ին` 1137 տոննա), խաղող` 2200 տոննա (2012թ-ին` 1900 տ.), դեղձ` 900 տոննա (2012թ-ին` 690 տոննա), գազար` 735 տոննա (2012թ-ին` 50 տոննա):
Հայկական պտուղ-բանջարեղենի մեծ մասը` 34 400 տոննան արտահանվել է Ռուսաստանի Դաշնություն, 5500 տոննա` Վրաստան, 670 տոննա` Ուկրաինա:

Интервью 11:42 16/09/2013
9 сентября в Армении начались работы по закупке винограда. Как сообщил в интервью Panorama.am заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян, за четыре дня компании закупили около 8 тыс. тонн винограда.
Основная часть закупок приходится на Ереванский коньячный завод (4398 тонн), компанию «Веди Алко» –94 тонны, винно-коньячный завод «Ван777» - 236 тонн, Ерасхский винный завод -200 тонн, завод «МАП» -113 тонн, ООО «Самко» - 2120 тонн, винный завод «Тиерас де Армения» -139 тонн, завод «Армения Вайн» - 580 тонн, компанию «Голден грейп армас» – 64 тонны. Заводы закупали виноград по 145 драмов за килограмм.
Что касается закупки овощей и фруктов, то замминистра отметил, что по положению на 13 октября в Армении компании по переработке овощей и фруктов уже закупили 30 500 тонн овощей и фруктов.
Резко возросли также объемы экспорта: если за весь минувший год было экспортировано 31 300 тонн овощей и фруктов, то на данный момент уже экспортировано около 40 900 тонн, из которых 23 300 тонн составляет экспорт абрикосов (в 2012 году – 12600 тонн), 7900 тонн – экспорт картофеля (в 2012 году – 1137 тонн), 2200 тонн – экспорт винограда (в 2012 году – 1900 тонн), 900 тонн – экспорт персика (в 2012 году –690 тонн), 735 тонн – экспорт моркови (в 2012 году – 50 тонн).
Основная часть овощей и фруктов (34 400 тонн) была экспортирована в Российскую Федерацию, 5500 тонн – в Грузию, а 670 тонн – в Украину.