Օրվա թեմա 12:56 18/09/2013
«Հայաստանի Եվրոպական ընկերներ» կազմակերպության նախագահ Մայքլ Քեմբեքը վերջերս խմբագրել և հրատարակել է Լեռնային Ղարաբաղի մասին մի ժողովածու «Եվրոպայի հաջորդ կանխելի պատերազմը` Լեռնային Ղարաբաղ» վերնագրով:
Panorama.am-ը գրքի ու նրանում ասվածի շուրջ զրուցեց Մ. Քեմբեքի հետ:
Panorama.am- Գրքում դիտարկված են այն միջոցները, որոնք կարող է ձեռնարկել Եվրոպան` «Լեռնային Ղարաբաղում նոր պատերազմը կանխելու համար»: Կարո՞ք եք մի քանի կետով ներկայացնել գրքի հիմնական եզրակացությունները:
Մայքլ Ք - Հիմնական եզրակացությունն այն է, որ հակամարտության լուծումը փակուղի է մտել, քանի որ կողմերը, գլխավորապես Ադրբեջանը, չունեն բավարար քաղաքական կամք: Խափանել Մինսկի խմբի առաջարկները և միևնույն ժամանակ մեղադրել Մինսկի խմբին անարդյունավետության մեջ` սա է այն վտանգավոր, բայց ակնհայտ խաղը, որ խաղում է նախագահ Ալիևը: Այս իրավիճակում կան մի քանի քայլեր, որոնք դեռ չեն ձեռնարկվել և որոնք դեռ կարող են ձեռնարկվել միջնորդ երկրների և ԵՄ-ի կողմից: Մասնավորապես, ԵՄ-ն դեռ պետք է համաձայնության գա և ներկայացնի մի հրապարակում խաղաղության առավելությունների (հետմադրիդյան սկզբունքների ծրագիր), ինչպես նաև պատերազմի վնասների մասին:
Այս տարածաշրջանում դեռևս չի գործում զենքերի էմբարգո՝ սպառազինությունների մրցավազքը նվազեցնելու համար: ԵՄ-ն կարող էր իրականացնել Մինսկի խմբի կողմից առաջարկված վստահության միջոցների կիրառումը, ինչպիսիք են օրինակ շփման գծի վրա դիտորդների տեղակայումը և շփման գծի վրա միջադեպերի վերահսկման համար նախատեսված միջոցները: Հայկական կողմն անգամ կարող է միակողմանիորեն իրականացնել այս միջոցառումները, եթե Ադրբեջանը շարունակի մերժել դրանք:
Panorama.am. - Ի՞նչպիսի հետևանքներ կարող է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմն ունենալ Եվրոպայի համար: Ինչու՞ պետք է այս խնդիրը մտահոգի եվրոպացիներին:
Մայքլ Ք- Հետևանքները ողջ տարածաշրջանի համար այնքան մեծ կլինեն, որ հնարավոր չէ կանխատեսել ում զորքերը կամ փախստականները որտեղ կհայտնվեն… Ավելի լավ է գուշակումներ չանենք: Պետք է պարզապես ասեմ, որ Եվրոպայի համար իրոք միևնույն չէ: Եթե չլինեին Եգիպտոսի և Սիրիայի խնդիրները, հավատացած եմ, որ մենք շատ ավելի մեծ ներգրավվածություն կտեսնեինք ԵՄ-ի կողմից այս հակամարտության մեջ:
Panorama.am.- Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության մաքսային միությանը միանալու որոշումը` ինչպե՞ս կգնահատեք ՀՀ-ԵՄ հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Մայքլ Ք.- Հայաստանն այժմ պետք է նախ և առաջ հստակեցնի իր ինքնիշխանության աստիճանը: Ռուսաստանը շահագրգռված չէ լուծել Հայաստանի այն բոլոր տնտեսական խնդիրները, որոնք լուծում են պահանջում: Այս գործոններն են, որ պետք է սահմանեն հետագայում մանևրելու համար հնարավոր միջակայքը: Երբ ՀՀ կառավարությունը սահմանի այս միջակայքը, այնուհետև կարելի կլինի ձևակերպել նպատակները: ԵՄ-ն միայն հետաքրքրված է կայուն և բարգավաճող հարևանություն ունենալու մեջ: Հարավային և Հյուսիսային Կովկասում անկայունության և անգամ պատերազմի փորձը հաշվի առնելով՝ Ռուսաստանը կիսում է այս հետաքրքրությունը: Սակայն դեռ պետք է տեսնել, թե որքանով ԵՄ-ն և Ռուսաստանը կկարողանան համագործակցել այս ընդհանուր շահից ելնելով:
Panorama.am. - Իսկ այս ընդհանուր շահերի հիման վրա կա՞ն արդյոք հեռանկարներ Հայաստանում ԵՄ-Ռուսաստան համագործակցության համար:
Մայքլ Ք. - Ռացիոնալ տեսանկյունից երեք երկրներն ունեն բազմաթիվ ընդհանուր շահեր, սակայն Մոսկվան այժմ ուղարկում է ուժեղ (և գաղափարախոսական հիմքեր ունեցող) ազդանշան: Հետևաբար, մենք պետք է վերագնահատենք իրավիճակը և տեսնենք, թե արդյոք ռացիոնալ տեսանկյունից ընդհանուր շահերը դեռ կարող են գործի դրվել, թե արդեն փոխվել են խաղի կանոնները: Որոշ ԵՄ պաշտոնյաներ, անգամ մեղմ ուժի (soft power) ամենաեռանդուն կողմնակիցները, արձագանքել են Ռուսաստանի ճնշումներին՝ փոխելով իրենց մոտեցումը Ռուսաստանի հանդեպ՝ դնելով այն ավելի ռազմավարական և գաղափարախոսական հիմքերի վրա: Իսկ գաղափարախոսության վրա հիմնված մոտեցումը կհանգեցնի մի իրավիճակի, որը ձեռնտու չէ կողմերից և ոչ մեկին: Հետևաբար ես չեմ կարծում, որ գաղափարախոսությունը կարող է երկար ժամանակ գերիշխել: Ո՛չ ԵՄ-ն, և ո՛չ էլ Ռուսաստանը տնտեսապես այնպիսի բարենպաստ դիրքերում չեն, որ իրենց թույլ տան այսպիսի կորստաբեր մոտեցումներ:

Политика 14:10 18/09/2013
Руководитель организации «Европейские друзья Армении» (EUFoA) Майкл Кембек (Michael Kambeck) недавно отредактировал и издал сборник о Нагорном Карабахе под названием «Следующая предотвратимая война Европы. Нагорный Карабах» («EUROPE'S NEXT AVOIDABLE WAR»).
Корреспондент Panorama.am провел беседу на эту тему с М. Кембеком.
-В книге рассматриваются те меры, которые может предпринять Европа для того, чтобы предотвратить новую войну в Нагорном Карабахе. Можете ли, перечислив несколько пунктов, представить основные заключения книги?
-Основное заключение состоит в том, что решение конфликта зашло в тупик, поскольку у сторон, главным образом у Азербайджана, нет достаточной политической воли. Отвергать предложения Минской группы ОБСЕ и вместе с тем обвинять Минскую группу в неэффективности – вот та опасная, но очевидная игра, которую ведет президент Алиев. В этой ситуации существует ряд шагов, которые не были предприняты, но пока еще могут быть предприняты странами-посредниками и ЕС. В частности, ЕС должен прийти к согласию и представить публикацию о преимуществах мира и вреде войны.
В этом регионе пока еще не действует эмбарго на оружие с целью ослабления гонки вооружений. ЕС мог обеспечить применение предложенных Минской группой мер по укреплению доверия, такие как, например, дислокация наблюдателей на линии соприкосновения и меры, направленные на осуществление контроля за инцидентами на линии соприкосновения. Армянская сторона даже может односторонним образом осуществить эти меры, если Азербайджан продолжит отвергать их.
-К каким последствиям может привести война в Нагорном Карабахе для Европы? Почему эта проблема должна беспокоить европейцев?
-Последствия для всего региона в целом будут настолько серьезны, что невозможно прогнозировать, чьи войска или беженцы и где окажутся… Лучше воздержаться от прогнозов. Я просто должен отметить, что Европе действительно не все равно. Если бы не было проблем, связанных с ситуацией в Египте и Сирии, уверен, Европа проявила бы более активную вовлеченность в решение карабахской проблемы.
-Как Вы оцениваете перспективы дальнейшего сотрудничества между Арменией и ЕС, учитывая решение Армении вступить в Таможенный союз?
-Армения сейчас должна прежде всего уточнить степень своего суверенитета. Россия не заинтересована в решении всех тех экономических проблем, которые требуют решения. Именно эти факторы должны определить возможный диапазон дальнейшего маневрирования. Как только правительство Армении определит этот диапазон, можно будет сформулировать цели. ЕС лишь заинтересован в стабильном и процветающем соседстве. Учитывая опыт нестабильности и даже войны на Южном и Северном Кавказе, Россия разделяет этот интерес. Однако пока надо увидеть, насколько ЕС и Россия смогут сотрудничать, учитывая общие интересы.
-Существуют ли перспективы для сотрудничества между ЕС и Россией, основанные на этих общих интересах?
-С рациональной точки зрения у трех стран имеется множество общих интересов, однако Москва сейчас посылает сильные, имеющие идеологическую опору сигналы. Следовательно, мы должны переоценить ситуацию и увидеть, могут ли общие интересы все еще быть задействованы с рациональной точки зрения или правила игры уже изменились.
Некоторые чиновники ЕС, даже самые ярые сторонники мягкой силы (soft power) отреагировали на давление России, изменив свой подход к ней и поставив его на более стратегические и идеологические основы. А подход, основанный на идеологии, приведет к возникновению ситуации, которая невыгодна ни одной из сторон. Следовательно, не думаю, что идеология может долгое время преобладать. Ни ЕС, ни Россия не находятся на благоприятных в экономическом отношении позициях и не позволят себе такого рода пагубные подходы.