Տարածաշրջան 17:42 19/09/2013
Զաուր Նասիրլի. Ադրբեջանի իրականությունը հարուստների և աղքատների եկամուտների միջև աստղաբաշխական ճեղքվածքն է
Իրականությունը Ադրբեջանում հարուստ և աղքատ քաղաքացիների եկամուտների միջև աստղաբաշխական ճեղքվածքն է: Օրինակ` Ադրբեջանում կան անձինք, ում երեխաները պարզապես չգիտեն, թե որտեղ կարելի է գումար ծախսել: Կան նաև այնպիսիները, ում երեխաները սոված են քնում: Այս մասին գրված է Զաուր Նասիրլիի` «ՖակտԽեբեր» ադրբեջանական պորտալում հրապարակված հոդվածում:
Ըստ Ադրբեջանի կայուն զարգացման հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Նարիման Ագաևի` եթե հաշվի առնենք այն, որ Ադրբեջանում աղքատ մարդու տարեկան եկամուտը չի գերազանցում 2 հազար մանաթը (մոտ 2 հազար եվրո), ապա հարուստների դեպքում նույն ցուցանիշը մոտ 50 և ավելի անգամ մեծ է: Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանում հարուստներն ավելի են հարստանում, իսկ աղքատները` ավելի աղքատանում:
Ադրբեջանցի անկախ տնտեսագետ Օքթայ Ախվերդիևը «Էխո» թերթի հետ զրույցում նշել է. «Հիմնվելով սեփական հետազոտության վրա` կարող եմ ասել, որ երկրի քաղաքացիների 10% ամենահարուստների և 10% ամենաաղքատների միջև 22 անգամ տարբերություն կա այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ում այդ տարբերությունը երկակի կամ քառակի է, իսկ Եվրոպայում` հնգակի կամ վեցակի»:
Հոդվածում նշվում է, որ Ադրբեջանում նվազագույն կենսարժեքը 2013թ. կազմել է 93 մանաթ: «Չգիտեմ ծիծաղել, թե՞ լացել: Կարծում եմ` Բաքվում պարզապես հնարավոր չէ ապրել այդ գումարով»,- գրում է հեղինակը:
Փորձելով պատասխանել այն հարցին, թե ինչու է Ադրբեջանը բախվել այդ խնդրին և ինչպես լուծում գտնել` հեղինակը պատասխանում է. «Իմ կարծիքով այդ բոլոր աղետների պատճառը մեկն է` մենաշնորհը: Նախ, մենաշնորհը վերացնելու դեպքում գները երկրում կնվազեն նվազագույնը 40%-ով, քանի որ այս կամ այն ապրանքի համար մրցակցություն կսկսվի: Գործարարները կփորձեն հանրությանը ավելի որակյալ և էժան ապրանք ներկայացնել դրա վաճառունակությունը պահպանելու համար: Հնարավորինս սեղմ ժամկետներում հարուստների և աղքատների եկամուտների միջև բաժանումը կտրուկ կկրճատվի»:

Zaur Nasirli: Astronomical income gap between rich and poor is the reality of Azerbaijan
The reality of Azerbaijan is the astronomical income gap between the rich and the poor. In Azerbaijan there are people whose children simply do not know where to spend the money, and in the same time there are people whose children go to sleep hungry, Zaur Nasirli writes in an article published in Azerbaijani portal "Factheber."
As Nariman Agayev, the chairman of the Center for Sustainable Development of Azerbaijan, notes that given the fact that the income of poor people in Azerbaijan does not exceed 2 million manat annually (about 2 thousand euros), the corresponding figures of the rich income are about 50 times bigger. He also believes that the rich in Azerbaijan are getting richer and the poor poorer.
In his turn, Oktay Akhverdiev, an independent Azerbaijani economist, told the newspaper "Echo" in an interview, "Based on our own researches, I can say that there is 22 times gap between the incomes of the 10% richest people in the country and the 10% poorest citizens, while there is 3-4 times gap in America, and 5-6 in Europe."
The article reads that the cost of living in 2013 in Azerbaijan was 93 manats. "I do not know whether to laugh, or to cry. I think that one simply cannot survive on that amount in Baku," the author writes.
Trying to answer the question why Azerbaijan faced such a situation, and how to find a way out of it, the author notes: "In my opinion, there is one reason to all these disasters – monopoly. First, if you eliminate the monopoly, the prices would drop in the country with at least 40%, as a competition in a particular product will appear. The businessmen will try to provide the public cheaper goods with higher quality, in order to sell it. The gap between the rich and the poor will dramatically reduce in a very short time."