Տարածաշրջան 18:22 20/09/2013
Նախօրեին Դաշնակցության Սյունիքի մարզային կոմիտեն հանդես եկավ հայտարարությամբ` ընտրողներին կոչ անելով չմասնակցել թիվ 38 ընտրատարածքում սեպտեմբերի 29-ին անցկացվելիք Ազգային ժողովի պատգամավորի լրացուցիչ ընտրություններին:
Կոմիտեն նաև հայտարարեց , որ «ընտրության արդյունքը չլեգիտիմացնելու» համար որևէ կերպ չի ներգրավվելու ընտրական գործընթացում` առաջադրված ոչ իշխանական թեկնածուներին առաջարկելով ինքնաբացարկ հայտարարել, «զերծ մնալ իշխանության ծրագրած ընտրական ֆարսին մասնակցելուց և թվացյալ մրցակցություն ստեղծելուց»:
Նշենք, որ ԱԺ պատգամավոր Վահե Հակոբյանի մարզպետ նշանակվելուց հետո թիվ 38 ընտրատարածքում թափուր մնացած մանդատի համար պայքարում է երեք թեկնածու՝ իշխող Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված Արմեն Կարապետյանը, ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության կողմից առաջադրված Սամվել Հայրապետյանը և ինքնաառաջադրված «Կապանի հաշվապահական հաշվառման գրասենյակ» ընկերության տնօրեն Վահրամ Հովհաննիսյանը:
Այնուհանդերձ` ինչո՞ւ իրեն ընդդիմություն հայտարարող ՀՅԴ-ն նպատակահարմար չհամարեց սատարել մեկ այլ ընդդիմադիր քաղաքական ուժի `«Ժառանգության ներկայացուցչին, այն դեպքում, երբ ՀԱԿ-ը հայտարարել է, որ ընտրություններում սատարելու է Սամվել Հայրապետյանին:
Այս ամենի վերաբերյալ panorama.am-ը զրուցեց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահը Արմեն Մարտիրոսյանի հետ:
Վերջինս կարծիքով, իշխանություններին, ընդհակառակը, ձեռնտու է ՀՅԴ որդեգրած գործելաոճը:
«Այս հայտարարության հիմքում ընկած տրամաբանությունը, եթե տարածենք 2012 թ կայացած ԱԺ ընտրությունների վրա, իսկ Սյունիքում կայնալիք ընտրությունները ԱԺ թափուր տեղի ընտրություններ են, ապա ստացվում է որ և՛ ՀՅԴ-ն և՛ «Ժառանգությունը» և՛ ՀԱԿ-ը պետք է իրենց մանդատները վայր դնեն, որովհետև այդ մեկ տասնյակից ավելի մանդատները ընդհանուր համապատկերում ոչինչ չեն փոխում և իշխանությունների բոլոր որոշումները անխտիր ընդունվում են: Այս տրամաբանությամբ ՀՅԴ խորհրդարանում իր ներկայությամբ լեգիտիմացնում է խայտառակ կեղծիքներով անցած 2012 թ խորհրդարանական ընտրությունները: Ես չեմ կիսում ՀՅԴ նման դիրքորոշումն ու գործելաոճը:
Մյուս կողմից` չմասնակցությունը, դեռ չի նշանակում բոյկոտ: Բոյկոտը դա ավելի ակտիվ քաղաքական աշխատանք պահանջող գործընթաց է, քան չմասնակցությունը, որովհետև, բոյկոտի ժամանակ դու պետք է կարողանաս համոզել որքան հնարավոր է շատ քաղաքացիների, որպեսզի նրանք չմասնակցեն ընտրություններին: 2005 թ մենք Սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված ունեցանք իրական բոյկոտի գործընթաց, երբ ամբողջ ընդդիմությունը միավորվեց և կոչ արեց բոյկոտել Սահմանադրական բարեփոխումները: Արդյունքում մի շարք քաղաքներում և գյուղերում քաղաքացիները ընդհանրապես չմասնակցեցին գործընթացին և իշխանությունները ստպված եղան կրկին դիմել ընտրակեղծիքների: Իսկ Դաշնակցությունը ընդամենը չի մասնակցում, այլ ոչ թե բոյկոտում է: Իսկ չմասնակցությունը, ընդհակառակը լեգիտիմացնում է իշխանությունների հաղթանակը, որովհետև, վստահ լինելով սեփական հաղթանակի մեջ, իշխանություններ այլևս ստիպված չեն գնալ ընտրախախտումների և կեղծիքների ճանապարհով»,- ասաց Ա. Մարտիրոսյանը:
«Տանը կամ գրասենյակում նստելը միանշանակ բոյկոտ չէ: Եթե ընդդիմությունը խորհրդարանում ունենա գոնե մեկ մանդատ, այն պետք է օգտագործի: Պարզ է, որ որոշումների ընդունման ժամանակ մեծ ազդեցություն ընդդիմությունը չի ունենում, սակայն ժողովրդական լայն շերտերի կարծիքը խորհրդարանում հնչեցվում է»,- հավելեց բանախոսը:
Հարցի վերաբերյալ Դաշնակցության տեսակետը ներկայացնելու նպատակով մենք կապ հաստատեցինք ՀՅԴ ներկայացուցիչ Արտյուշա Շահբազյանի հետ, ով նշեց, որ ՀՅԴ-ն իր որոշման բոլոր հիմնավորումները տվել է  տարածված հայտարարության մեջ:
Ինչ վերաբերում է «Ժառանգության» թեկնածուին չսատարելու դրդապատճառներին` Ա. Շահբազյանը նախ հարց հնչեցեց առ այն, թե արդյո՞ք ունի «Ժառանգության» ներկայացուցիչը ընտրություններում հաղթելու իրական շանսեր, ապա նշեց. «Ես այստեղից չեմ կարող ասել թե ինչո՞ւ Սյունիքում որոշեցին չսատարել»:
Փորձեցինք կապ հաստատանել Դաշնակցության Սյունիքի մարզային կոմիտեի հետ: Այստեղ մեզ խնդրեցին զանգահարել մեկ ժամից, սակայն մեկ ժամ անց մեր հեռախոսազարգերը անպատասխան մնացին:

Политика 20:00 20/09/2013
В партии «Наследие» заявление АРФД не считают бойкотом выборов депутата парламента Армении от 38-го округа
Предвыборную гонку к предстоящим 29 сентября дополнительным выборам в Национальное Собрание Армении по мажоритарной системе в избирательном округе №38 – Сюникская область РА – продолжат, как уже сообщалось, два кандидата. За мандат депутата будут, в частности, бороться, выдвинутый правящей Республиканской партией Армении член РПА, советник губернатора Сюника Армен Карапетян и выдвинутый оппозиционной партией «Наследие» Самвел Айрапетян.
В данном контексте особенное звучание получает опубликованное ранее заявление областного (в Сюнике) комитета АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД). Напомним, в заявлении, в частности, говорилось, что партия поддерживает идею отмены мажоритарной избирательной системы. Согласно заявлению данной политической силы, «предстоящие выборы ничем не буду отличаться от предыдущих». «Дабы не легитимировать эти выборы, мы не будем участвовать в выборных процессах и призываем избирателей 29 сентября не принимать участия в голосовании в 38-м избирательном округе», – было сказано в заявлении. АРФД также предлагала кандидатам от других непровластных сил объявить самоотвод, чтобы не участвовать в «создании фиктивной атмосферы конкуренции». Поскольку в предвыборной борьбе на сегодня остался лишь один непровластный кандидат – Самвел Айрапетян от «Наследия», то призыв в данном случае относится к нему.
В связи с этим корреспондент Рanorama.am побеседовал с зампредседателя партии «Наследие» Арменом Мартиросяном, который считает, что «избранная АРФД тактика выгодна властям».
По его словам, отказ от участия еще не означает бойкота. «Бойкот – это требующий более активной политической работы процесс, чем просто отказ от участия, потому что при бойкоте ты должен суметь убедить как можно больше граждан, чтобы они не шли на избирательные участки. В 2005 году касательно конституционных реформ у нас начался реальный процесс бойкота, когда вся оппозиция объединилась и призвала бойкотировать конституционные изменения. В результате, в ряде городов и сел граждане вообще не приняли участия в процессе. В данном случае же АРФД просто не принимает участия, а не бойкотирует. А отказ от участия, наоборот, легитимирует победу представителя властей», – сказал А. Мартиросян.
«Сидеть дома или в офисе – это не значит бойкотировать. Если у оппозиции в парламенте есть хотя бы один мандат, он должен быть использован. Ясно, что при принятии решений оппозиция сильного влияния не имеет, однако озвучивает мнение части общества», – добавил политик.
Для того, чтобы выяснить позицию АРФ «Дашнакцутюн» по данному вопросу, корреспондент Panorama.am связался также с представителем АРФД Артюшей Шахбазяном, который отметил, что все обоснования принятого решения представлены в распространенном заявлении.
На вопрос же касательно причин отказа АРФД поддерживать кандидата от партии «Наследие» Артюша Шахбазян ответил вопросом о том, есть ли у представителя данной политической силы реальные шансы одержать победу на выборах. «Я отсюда не могу сказать, почему в Сюнике решили его не поддерживать», – добавил он.
Напомним, что место депутата НС РА от 38-го избирательного округа стало вакантным после трагического инцидента возле дома ныне уже отставного главы Сюникской области РА Сурена Хачатряна. В частности, ночью 1 июня с.г. во время ссоры у дома тогдашнего губернатора имела место стрельба, в результате которой погиб бывший кандидат в мэры Гориса Аветик Будагян. Его брат, полковник Минобороны Армении Артак Будагян, с тяжелым огнестрельным ранением был перевезен в военный госпиталь. С тяжелым ранением был госпитализирован и бывший на месте происшествия Николай Абрамян.
Уже 3 июня тогдашний губернатор Сюника Сурен Хачатрян выступил с заявлением об отставке. В ходе заседания 6 июня правительство РА приняло решение об освобождении Сурена Хачатряна от должности губернатора, в тот же день президент РА Серж Саргсян утвердил решение правительства. А 4 июля с.г. в центральном офисе Республиканской партии Армении под председательством лидера данной политической силы, президента РА Сержа Саргсяна состоялось заседание исполнительного органа РПА. В повестке заседания был и вопрос назначения нового губернатора Сюникской области РА, на пост которого глава государства выдвинул кандидатуру избранного по мажоритарной системе с 38-го избирательного округа Ваге Акопяна. Предложение получило единогласную поддержку. На заседании правительства Армении 10 июля было принято решение о назначении Ваге Акопяна губернатором Сюникской области. Отметим, что Ваге Акопян – сын директора Каджаранского медно-молибденового комбината Максима Акопяна.