Ադրբեջանում նախընտրական քարոզարշավը դպրոցներ է հասել. աշակերտներին Իլհամ Ալիևի քարոզչական գրքույկներ են բաժանել
Նախընտրական ագիտացիոն քարոզարշավն Ադրբեջանում նաև դպրոցներ է հասել։ Բաքվում, Սումգայիթում և երկրի այլ մարզերում աշակերտներին բաժանել են Իլհամ Ալիևի 2003-2013 թթ. գործունեության մասին պատմող գրքույկներ, գրում է ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը։
Ըստ նյութի՝ բրոշյուրները որակյալ տպագրական մակարդակով հրատարակել է Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը։ Գրքույկի տպաքանակի և հրատարակչության մասին ոչինչ չի հաղորդվում, այնուամենայնիվ, խոսքը ոչ պակաս քան 100 հազար օրինակի մասին է, քանի որ 1-11 դասարանների բոլոր աշակերտները ստացել են այն։
Ըստ հոդվածի` ընդդիմադիր Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը դպրոցներում գրքույկների տարածումը դիտում է որպես Ադրբեջանի գործող նախագահի լայնամասշտաբ նախընտրական քարոզարշավի իրականացում պետության հաշվին։
«Բնականաբար, երեխաները գրքույկները որպես ընտրական քարոզչական նյութ կտանեն տուն ընտանիքի մեծահասակ անդամների համար, որոնք հնարավոր ընտրողներ են» , - ասել է Ազգային խորհրդի հասարակայնության կապերի հանձնաժողովի նախագահ Մեհման Ալիևը։
Հոդվածում նշվում է, որ գրքույկները՝ վերնագրված «2003-2013. Նպատակները, զարգացումը, արդյունքները», Ադրբեջանում իրականացվող սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն ուղղված պետական ծրագրերի մասին փաստաթղթերի հավաքածու է։ Գրքույկների բովանդակությունը չափազանց քաղաքականացված է, ձեռք բերված արդյունքները վերագրված են բացառապես Իլհամ Ալիևին։ Օրինակ՝ Սումգայիթին նվիրված 146 էջանոց գրքույկում գործող նախագահի անունը կրկնվում է 31 անգամ։ Նրա նկարը պատկերված է 35 էջում։
Հեղինակը գրում է, որ գրքույկում թվերով պատկերված են Սումգայիթի սոցիալական-տնտեսական «ձեռքբերումները»: Այնտեղ կա կասկածելի վիճակագրություն քաղաքում բացված նոր աշխատատեղերի մասին։ Նշված է, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում բացվել է 47 716 նոր աշխատատեղ, որոնցից 31 036-ը՝ մշտական։ Սակայն, ըստ Ադրբեջանի Պետական վիճակագրական կոմիտեի, քաղաքում շինարարական կազմակերպությունների աշխատողների քանակը 2005-2011 թթ. 1794-ից կրճատվել է մինչև 1039, արդյունաբերական ձեռնարկությունների աշխատակիցներինը՝ 16 399-ից մինչև 13 733: Նշված տարիներին Սումգայիթում իրենց գործունեությունը դադարեցրել են 19 արդյունաբերական ձեռնարկություն։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն 2013թ. հոկտեմբերի 9-ին: Նախորդ նախագահական ընտրությունները կազմակերպվել էին 2008թ. հոկտեմբերի 15-ին: 2003թ. սկսած գործող նախագահ Իլհամ Ալիևն այդ պաշտոնում արդեն երկրորդ ժամկետն է անցկացնում: 2009թ. մարտին Ադրբեջանում հանրաքվե է կազմակերպվել Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու նպատակով: Ըստ այդ փոփոխությունների՝ միևնույն անձը կարող է նախագահական պաշտոնը զբաղացնել ավելի քան երկու իրար հաջորդող ժամկետով: Եվրոպայի Խորհրդի Վենեցիայի հանձնաժողովն այդ կապակցությամբ ասել է. «Մեկ անձին նախագահի պաշտոնում բազմիցս ընտրվելու հնարավորություն տալը գնահատվում է որպես ժողովրդավարության զարգացման գործում մեկ քայլ հետ»:

Предвыборная кампания в Азербайджане дошла до школ: Учащимся раздали пропагандистские брошюры об Ильхаме Алиеве
Предвыборная агитационно-пропагандистская кампания в Азербайджане дошла и до школ. В Баку, в Сумгаите и в других регионах страны учащимся роздали брошюры о президентской деятельности Ильхама Алиева в 2003-2013 годах, пишет азербайджанское информагентство «Туран».
В материале сообщается, что брошюры изданы Министерством экономического развития Азербайджана на высоком полиграфическом уровне. О тираже и издательстве не сообщается, однако, речь идет о не менее 100 тыс. экземплярах, так как их получили все школьники - от первоклашек до учащихся 11 классов.
Как отмечается в материале, оппозиционный Национальный совет демократических сил рассматривает распространение книг в школах как проведение за счет государства масштабной предвыборной пиар-кампании действующего президента Азербайджана.
«Естественно, что дети принесут книги домой уже в качестве избирательного пропагандистского издания для старших членов семьи, которые являются потенциальными избирателями», - сказал председатель Комиссии по общественным связям Нацсовета Мехман Алиев.
В статье отмечается, что брошюры, выпущенные под названием «2003-2013: Цели, Развитие, Итоги», являются сводом документов, рассказывающих о реализуемых в Азербайджане государственных программах социально-экономического развития. Содержание брошюры слишком политизировано, достигнутые результаты приписываются исключительно Ильхаму Алиеву. К примеру, в посвященной Сумгаиту брошюре, которая состоит из 146 страниц, имя действующего президента повторяется 31 раз. Его фото украшают 35 страниц.
Как пишет автор, в брошюре в цифрах отражены социально-экономические «достижения» в Сумгаите. В ней приведена сомнительная статистика об открывшихся в городе новых рабочих местах. Так, отмечается, что за последние 10 лет было открыто 47 716 новых рабочих мест, из которых 31 036 - постоянные. Однако, согласно данным Госкомстата Азербайджана, в 2005-2011 годах численность работников строительных организаций в городе сократились с 1794 до 1039, в сотрудников промышленных предприятий – с 16 399 до 13 733. За указанные годы в Сумгаите приостановили свою деятельность 19 промышленных предприятий.
Отметим, что президентские выборы пройдут в Азербайджане 9 октября 2013 года. Предыдущие президентские выборы были проведены 15 октября 2008 года. Действующий президент Ильхам Алиев находится на этом посту уже два срока – с 2003 года. В марте 2009 года в Азербайджане был проведен референдум о поправках к конституции, отменивший ограничение на пребывание одного лица на президентском посту более двух сроков подряд. Венецианская комиссия Совета Европы в связи с этим заявила: «Предоставление одному лицу права неоднократного избрания на пост президента расценивается как шаг назад в развитии демократии».