Ա. Բախշյան. «Պետք է հիշենք, որ անկախությունը արյունով է ձեռք բերվել»
«Անկախ պետականությունը մեզ համար արժանապատիվ ապրելու անհրաժեշտ պայման է, և պետք է հիշենք, որ անկախությունը արյունով է ձեռք բերվել»,- անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության 22-ամյա անկախության խորհրդին, Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության ղեկավար, «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը:
Նրա համոզմամբ` Հայաստանի 22 տարվա անկախ պետականության կայացումը հայ ժողովրդի դարավոր երազանքի իրականացումն է:
«Մենք 8 դար զրկված ենք եղել պետականությունից և այսօր ունենք Հայաստանի Հանրապետություն` Սահմանադրությամբ և պետականության համար անհրաժեշտ խորհրդանիշներով»,- ասաց Ա. Բախշյանը:
Վերհիշելով Հայաստանի ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանի խոսքերը` «Կեցցե այն Հայաստանը, որ վաղն է գալու», Ա. Բախշյանը շեշտեց, որ այդ ապագա Հայաստանը կառուցելու համար հսկայական աշխատանք կա անելու:
«22 տարվա Հայաստան պետության ողնաշարը, ոսկրային համակարգը ամուր չէ և ամրապնդման կարիք ունի: Դրա համար անհրաժեշտ է, որ առաջին հերթին արդարություն հաստատենք մեր երկրում, ազնվությունը` որպես արժեք, ներարկենք մեր իշխանավորների արյան մեջ, որպեսզի նրանք ընկալեն Հայաստանը ոչ նրա համար, թե ինչպես բազմապատկեն իրենց հարստությունը, այլ ինչպես անեն, որ Հայաստան պետությունը հայ մարդու համար լինի արժանապատիվ ապրելու հայրենիք: Պետք է հիշենք նաև, որ Հայաստանը աշխարհասփյուռ հայության հայրենիքն ու օջախն է»,- ընդգծեց Անահիտ Բախշյանը:

Анаит Бахшян призывает помнить: независимость Армении достигнута ценою крови
«Независимое государство – необходимое условие для нашей достойной жизни, и мы должны помнить, что независимости мы достигли ценою крови», – заявила в интервью Panorama.am руководитель фракции «Здравствуй, Ереван» Совета старейшин Еревана, член оппозиционной партии «Наследие» Анаит Бахшян в связи с отмечемым сегодня 22-летием провозглашения независимости Республики Армения.
Она выразила уверенность, что 22-летняя независимая государственность Армении – это вековая мечта армянского народа.
«Мы 8 веков были лишены государственности, а сегодня у нас есть независимая Армения, со своей конституцией и всеми необходимыми для государственности символами», – сказала Анаит Бахшян.
Процитировав слова национального героя Армении Мовсеса Горгисяна – «Да здравствует завтрашняя Армения», член партии «Наследие» отметила, что для этого нужно проделать огромную работу.
«22-летняя Армения еще недостаточно крепка и нуждается в усилении. А для этого необходимо в первую очередь утвердить справедливость в нашей стране. Наши власти должны воспринимать государство не как источник обогащения, а должны сделать так, чтобы наш человек достойно жил в стране. Мы также должны помнить, что Армения является родиной для армян Диаспоры», – подчеркнула Анаит Бахшян.