Հասարակություն 15:26 24/09/2013
Մայր Աթոռում ընթացող Հայաստանյաց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովին 72 եպիսկոպոսներից մասնակցում են 62-ը: «Բացակա են մի քանի եպիսկոպոսներ, ովքեր առողջական խնդիրներ ունեն, հիվանդանոցում են և չեն կարող տեղափոխվել»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը: Նա հայտնեց, որ մասնակցությունից հրաժարվելու մասին տեղեկացրել են միայն Երուսաղեմի հայոց պատրիարքը և Ֆրանսիայի հայոց թեմի առաջնորդը:
Հարցին, թե ինչպիսի հնարավորություն կարող է տալ այս ժողովը եկեղեցու ներսում եղած անհամաձայնությունները և խնդիրները հարթելու համար, Վահրամ քահանա Մելիքյանը պատասխանեց. «Եպիսկոպոսաց ժողովը կարևոր մարմին է եկեղեցական կյանքում, այն բարձրագույնն է, որ կարող է լուծել տարբեր դավանաբանական, ծիսական, երբեմն նաև վարչական խնդիրներ, կայացնել որոշումներ` բարոյական, սոցիալական խնդիրների վերաբերյալ: Եպիսկոպոսաց ժողովում նախատեսված են զեկույցներ, որոնք արծարծելու են եկեղեցու տարբեր խնդիրները, որոնք բխում են ժամանակակից մարտահրավերներից: Վեր կհանվեն եկեղեցական, ազգային և հոգևոր կյանքում առկա խնդիրները, որոնք կարոտ են լուծման: Նաև ձևավորվի հաջորդ ժողովի օրակարգը, որտեղ կդրվեն և կլուծվեն այլ հարցեր ևս»:
Մայրավանքի տեսուչ Արարատ եպիսկոպոս Գալթակճյանը նկատեց, որ հակասությունները միշտ էլ եղել են: «Այս ժողովի ընթացքում հնարավոր է չխոսվեն այդ հարցերի մասին: Այս ժողովն այդ հարցերի համար չի հրավիրված»,- ասաց նա:
Արարատյան Հայրապետական Թեմի առաջնորդական փոխանորդ գերաշնորհ Տեր Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը ևս ժողովից մեծ սպասելիքներ ունի, քանի որ այն աննախընթաց է:
Ինչ վերաբերում է այսօր ժողովի բացման ժամանակ բարձրացված խնդիրներին, ապա Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը խորհուրդ տվեց հարցերն ուղղել դրանք բարձրացնողերին:
Նշենք, որ Մեծի Տանն Կիլիկո կաթողիկոս Արամ Ա-ն իր ելույթում ընդգծել էր, որ եկեղեցին կվերածվի թանգարանի, եթե չվերանորոգվի: «Եթե այսօր Ներսես Գ. Իշխանցի Կաթողիկոսը երկնքից իջնելով շրջեր մեր եկեղեցիների ներսում, ապա վստահաբար դարձյալ պիտի ընդվզեր տեսնելով մեր եկեղեցում պարզած վատառողջ վիճակը»,- ասել էր նա:
Լրագրողները Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին խնդրեցին անդրադառնալ նաև հայտնի օֆշորային սկանդալին` նշելով, որ նա հիմնավոր հայտարարությամբ այդպես էլ հանդես չեկավ, ինչին Կճոյանը պատասխանեց. «Ի՞նչը հիմնավորեմ, մեղադրանք կա՞, որ հիմնավորում լինի»:
Հավելենք, որ Եպիսկոպոսաց ժողովը կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 27-ը:
«Նորվան Արք. Զաքարյանը հրաժարական է տվել Էջմիածնի Մայր Աթոռի ճնշմամբ». Մայր Աթոռից դեռ չեն մեկնաբանում
Կանադահայ գործիչը` Կանադայի հայոց թեմի առաջնորդի ընտրության մասին. Պատգամավոր ընտրվեցին մարդիկ, ովքեր եկեղեցի չէին այցելել

Общество 16:47 24/09/2013
Епископское собрание ААЦ может дать решение также и административным проблемам. Комментарий Ваграма Меликяна
На проходящем в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Епископском собрании Святой Армянской Апостольской Церкви, присутствуют 62 епископа из 72.«Отсутствуют те, у кого имеются проблемы со здоровьем, на данный момент они находятся в больнице и не могут присутствовать на собрании»,– заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина, иерей Ваграм Меликян. Он сообщил, что об отказе от участия в соборе сообщили лишь предводитель Французской епархии Армянской Апостольской Церкви и армянский патриарх Иерусалима.
В ответ на вопрос о том, какие возможности сгладить имеющиеся внутри церкви разногласия и проблемы, даст это собрание, Армянский патриарх Иерусалима отметил: «Епископское собрание – важная структура в церковной жизни. Это высшая структура, способная решить разные догматические, ритуальные, а иногда административные проблемы, принимать решения относительно нравственных, социальных проблем. На собрании будут обсуждаться доклады относительно различных проблем церкви. Будут выявлены проблемы, существующие в церковной, национальной и духовной жизни, которые должны требуют решения. Также будет сформирована повестка, в которую будут включены и другие вопросы».
Глава Араратской епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Навасард Кчоян также связывает большие ожидания с проведением собрания, поскольку оно является беспрецедентным. Что касается проблем, обсуждаемых на открытии собрания сегодня, то архиепископ посоветовал поинтересоваться об этом у тех, кто озвучил эти вопросы.
Отметим, что Католикос Великого Дома Киликийского Арам I подчеркнул, что церковь превратится в музей, если не будет отреставрирована.
Журналисты попросили Навасарда Кчояна прокомментировать разгоревшийся в Армении т.н. «оффшорный скандал», отметив, что он так и не выступил с обоснованным заявлением. В ответ на это архиепископ заявил: «А что я должен обосновывать?! Разве есть обвинение, чтобы за ним последовало обоснование?»