Հասարակություն 17:17 25/09/2013
«Աշխարհը պետք է տեսնի և հասկանա, որ ադրբեջանական կողմի ապակառոցողական դիրքորոշման արդյունքում խաղաղ բնակիչ է զոհվում»
Նախօրեին որբերգական միջադեպ է տեղի ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանի մոտակայքում, ինչի հետևանքով զոհվել է Այգեձոր գյուղի 26-ամյա բնակիչ Էդիկ Դալլաքյանը:
Միջադեպի առնչությամբ panorama.am-ը, մեջբերելով Այգեձորի գյուղապետ Սասուն Սաֆարյանի խոսքերը, ավելի վաղ հաղորդել էր, որ երբ գյուղացիները բժշկի հետ գնացել են վիրավորին օգնություն ցուցաբերելու, ադրբեջանցիները հարևանությամբ գտնվող հենակետից կրակ են բացել, ինչը տևել է 15 րոպե: Այս ամենի հետևանքով հիվանդանոց հասցնելու ճանապարհին Էդիկ Դալլաքյանը արնաքամ է եղել և մահացել:
Միջադեպի առնչությամբ մենք կապ հաստատեցինք ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
Վերջինս նախևառաջ շեշտեց, որ այս միջադեպի հետաքննությամբ զբաղվում է ոստիկանությունը` հավելելով, որ այս և նմանատիպ այլ ողբերգական միջադեպերի հիմնական պատճառը ադրբեջանական կողմի ապակառոցողական դիրքորոշման հետևանքով փոխադարձ վստահության բացակայությունն է:
«Սա տիպիկ օրինակ է, երբ տարիներ շարունակ ասում ենք՝պետք է վստահության որոշակի մեխանիզմներ ստեղծել սահմանագծի վրա, փոխվստահության մթնոլորտ, վերահսկելի իրավիճակ լինի, որպեսզի հետաքննություն իրականացնող կառույցները կարողանան առանց խոչընդոտների կատարել իրենց գործառույթները և ցույց տան թե տվյալ իրավիճակում ով է մեղավորը: Նման մեխանիզմների, ավելի ճիշտ դրանց բացակայության պատճառով քաղաքացիական մարդն է անիմաստ զոհվում»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյան
«Աշխարհը պետք է տեսնի և հասկանա, որ ադրբեջանական կողմի ապակառոցողական դիրքորոշման արդյունքում խաղաղ բնակիչ է զոհվում»,- հավելեց բանախոսը:

Разное 18:37 25/09/2013
Мировое сообщество должно осознать трагические последствия деструктивной позиции Азербайджана – гибель мирных жителей
Пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян в беседе с корреспондентом Panorama.am прокомментировал произошедший накануне, 24 сентября, трагический инцидент на армяно-азербайджанской границе, в результате чего погиб 26-летний житель села Айгедзор Тавушской области Армении Эдик Даллакян.
Как сообщил ранее Panorama.am староста села Айгедзор Сасун Сафарян, свиньи, которых пас житель Айгедзора, направились к армяно-азербайджанской границе, когда же Эдик Даллакян попытался их догнать, наступил на мину и в результате взрыва получил ранения ноги и руки. По его словам, на помощь раненому поспешили жители села и медики, однако азербайджанская сторона в течение 15 минут обстреливала территорию, не подпуская кого-либо к месту происшествия. «Им все же удалось добраться до раненого. Но молодой человек скончался от потери крови по дороге в больницу», – сообщил сельский староста.
Арцрун Ованнисян отметил, что расследованием инцидента занимается полиция, добавив, что основной причиной подобных и других трагических инцидентов является отсутствие взаимного доверия из-за деструктивной позиции азербайджанской стороны.
«Это типичный пример. Мы многие годы говорим необходимости создания на границе определенных механизмов и атмосферы взаимного доверия. Должна быть контролируемая ситуация, которая позволит структурам, проводящим расследование, беспрепятственно выполнять свои функции и указывать, кто именно виновен в данной ситуации. Из-за отсутствия подобных механизмов гибнут гражданские лица», – сказал Арцрун Ованнисян.
«Мир должен увидеть и понять, что в результате деструктивной позиции азербайджанской стороны гибнут мирные жители», – подчеркнул Арцрун Ованнисян.
Инцидент на границе: азербайджанские солдаты открыли огонь, не позволяя оказать помощь подорвавшемуся на мине армянскому пастуху