Տարածաշրջան 19:58 26/09/2013
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի մասնակցել սեպտեմբերի 24-ին Նյու Յորքում կայացած ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 68-րդ ժողովին այն պատճառով, որ մերժել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Թոմաս Մելիայի գլխավորած պատվիրակության մուտքն իր երկիր, հայտնում է ադրբեջանական «Musavat.com» կայքը:
Ալիևը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպել է 2010թ. Գլխավոր ասամբլեայի ժողովի ժամանակ` Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին: Այս անգամ նա կորցրել է երկրում նախագահական ընտրությունների նախօրեին Օբամայի հետ հանդիպման հնարավորությունը, որը կարևոր էր իր համար:
Ըստ կայքի` Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ներքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը սեպտեմբերի 18-ին գաղտնի այցով մեկնել է ԱՄՆ, սակայն նրան չի հաջողվել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի Բիլ Բերնսի հետ համաձայնեցնել Իլհամ Ալիևի այցը Գլխավոր ասամբլեա: Կայքի համաձայն` պատճառը հոկտեմբերի 9-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին դիտորդություն իրականացնելու նպատակով Թոմաս Մելիայի գլխավորած մոնիթորինգային խմբի այցի մերժումն էր պաշտոնական Բաքվի կողմից:
Պաշտոնական Բաքուն մերժման պատճառը ձևակերպել է որպես «սպասվող ընտրությունների արդյունքում ժամանակի սղություն»: Իրականում Մելիայի այցը մերժել են այն պատճառով, որ վերջինս սուր քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումները և հայտարարել է, որ «Իլհամ Ալիևի առաջադրումը երրորդ անգամ անցնում է “կարմիր սահմանը”»: «Վաշինգտոնը հավանաբար չի մարսել իր բարձրաստիճան պաշտոնյայի մերժումը «ժամանակի սղության» պատճառով»,- նշում է կայքը:
Բաքվի արևմտյան դիվանագիտական շրջանակներին մոտ կանգնած աղբյուրը կայքին տեղեկացրել է, որ Նովրուզ Մամեդովի` Վաշինգտոն կատարած այցի գլխավոր պատճառը Իլհամ Ալիևի դեպի Նյու Յորք այցի մասին համաձայնություն ձեռք բերելն էր: Նա ավելի վաղ հայտարարել էր, որ «Իլհամ Ալիևի հաղթանակը երրորդ անգամ համաձայնեցված է բոլոր մեծ տերությունների հետ»` ի նկատի ունենալով ԱՄՆ-ին: Որպես ապացույց բավարար էր Օբամայի հետ նույնիսկ հպանցիկ հանդիպումը, սակայն Սպիտակ տունը մերժեց Ալիևին, և Վաշինգտոն կատարած այցի արդյունքում Նովրուզ Մամեդովի լռությունը հենց այդ մասին է վկայում:
«Turan» լրատվական գործակալության ղեկավար Մեհման Ալիևն այդ կապակցությամբ հայտարարել է, որ ընթացիկ տարվա հունիսին Բարաք Օբամայի «կնքահայրը» համարվող Ռիչարդ Լուգարի գլխավորած ամերիկյան սենատորների և կոնգրեսմենների պատվիրակությունը պաշտոնական այց է կատարել Բաքու: Այդ այցից հետո արևմտյան մամուլում նվազեց միջազգային լրատվամիջոցների, միջազգային կազմակերպությունների և արևմտյան պետությունների ղեկավարների քննադատության ալիքը Ադրբեջանի հասցեին:
«Ըստ իս` այստեղ դերակատարություն է ունեցել Ադրբեջանի իշխանության և Արևմուտքի միջև համաձայնությունը: Կարծում եմ` Իլհամ Ալիևը որոշ երաշխիքներ է տվել երկրում իրավիճակի բարեփոխման վերաբերյալ: Իսկ Նովրուզ Մամեդովի այցը պայմանավորված է նրանով, որ իշխանությանը հիշեցրել են այդ երաշխիքների մասին», - նշել է Մեհման Ալիևը:

Аналитика 12:55 26/09/2013
Президент Азербайджана Ильхам Алиев не принял участие в 68-ом заседании Генассамблеи ООН в Нью-Йорке 24-го сентября из-за того, что не впустил в страну делегацию во главе с заместителем помощника Госсекретаря США Томасом Мелиа, сообщает «Musavat.com».
Алиев встретился с президентом США Бараком Обамой на заседании Генассамблеи в 2010 году, накануне парламентских выборов в Азербайджане. На сей раз он потерял возможность важной для себя встречи с Обамой накануне президентских выборов в стране.
Как отмечает сайт, 18-го сентября в США с тайным визитом отправился глава отдела внешних связей Администрации президента Азербайджана Новруз Мамедов, однако ему не удалось на встрече с заместителем Госсекретаря США Биллом Бернсом согласовать визит Ильхама Алиева на Генассамблею. Причина, согласно сайту, в отказе официального Баку от визита мониторинговой группы во главе с Томасом Мелия для наблюдения за президентскими выборами 9-го октября.
Официальный Баку отказал с формулировкой «ограниченность времени из-за предстоящих выборов». В реальности Мелиа отказали в визите из-за его резкой критики нарушения прав человека в Азербайджане и заявления о том, что «выдвижением на третий президентский срок Ильхам Алиев заступает за “красную черту”». «Видимо, Вашингтон не переварил отказ в визите своему высокопоставленному чиновнику из-за «ограниченности времени»,- отмечает сайт.
Источник, близкий к западным дипломатическим кругам в Баку, рассказал сайту, что главной причиной визита Новруза Мамедова в Баку является получение согласия на визит Ильхама Алиева в Нью-Йорк, поскольку он ранее заявлял, что «избрание Ильхама Алиева на третий срок согласовано со всеми крупными державами», имея в виду США. В качестве доказательства достаточно было просто мимолетом встретиться с Обамой, однако Белый дом отказал Алиеву и молчание Новруза Мамедова по итогам визита в Вашингтон свидетельствует именно об этом.
В связи со сложившейся ситуацией руководитель информагентства «Туран» Мехман Алиев заявил, что в июне текущего года Баку с официальным визитом посетила делегация американских сенаторов и конгрессменов во главе с Ричардом Лугаром, которого называют «крёстным отцом» Барака Обамы. После этого визита в западной прессе поутихла волна критики в международной прессе, международных организациях и от глав западных государств в адрес Азербайджана.
«Думаю, тут сыграла роль договоренность между властями Азербайджана и Западом. Считаю, что Ильхам Алиев дал какие-то гарантии относительно реформирования ситуации в стране. И визит Новруза Мамедова я связываю именно с тем, что властям напомнили об этих гарантиях»,- отметил М. Алиев.