Հասարակություն 12:48 27/09/2013
Հ. Մելիք-Շահնազարյան. Միջազգային հետազոտական կենտրոններում առաջ քաշվող ադրբեջանամետ թեզերի դեմ պետք է պայքարել
«Վերջին շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացը փակուղային վիճակում է, և Ադրբեջանում սպասվող նախագահական ընտրությունների հետ կապված` միջազգային միջնորդները ակտիվություն չեն ցուցաբերում: Սակայն տարբեր միջազգային հետազոտական կենտրոններում առաջ են քաշվում հակամարտության կարգավորման նոր տեսություններ, օրինակ Միջազգային ճգնաժամային խմբի վերջին զեկույցում առկա են մոտեցումներ, որոնք վնասակար են հայկական դիրքերի տեսանկյունից»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով, արևմտյան փորձագիտական շրջանակներում փորձում են հավասարության նշան դնել Հայաստանի և Ադրբեջանի գործողությունների մեջ: Նա օրինակ բերեց, որ եթե ԼՂ բանակցային գործընթացի տապալման հիմնական պատճառ միշտ ընկալվել է Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումն և Ադրբեջանում նրա հերոսացումը, ապա դրան զուգահեռ փորձ է արվում որպես նման գործոն ներկայացնել Ստեփանակերտի օդանավակայանը բացելու ցանկությունը:
«Սա արդեն առկա է Ճգնաժամային խմբի երեկ հրապարակված զեկույցի մեջ: Այդ թեզն առկա է նաև Լոնդոնի «Ռուսի» թագավորական հետազոտական ինստիտուտի կողմից արված հետազոտությունում, ընդ որում ադրբեջանական ֆինանսավորմամբ, որը չի թաքցվել: Փորձում են այդ թեզը զարգացնել և բերել քաղաքական դաշտ»,- ասաց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով` երկրորդ շրջանառվող թեզը ԵԱՀԿ մինսկի խմբի անարդյունավետ լինելու մասին է, թե Մինսկի խումբը տարիներ շարունակ որևէ կերպ չի նպաստել հակամարտության լուծմանը, հետևաբար պետք է փոխել բանակցային ձևաչափը:
«Ադրբեջանն իսկապես շահագրգռված է Մինսկի խմբի ձևաչափի քայքայման մեջ, քանի նրա հիմնական դաշնակից և ավագ եղբայր Թուրքիան, չլինելով Մինսկի խմբի կազմում, փաստացի զրկված է Հարավային Կովկասում քաղաքականությամբ ակտիվ զբաղվելու հնարավորությունից: Որպեսզի այդ թեզերը օդում չմնան, ադրբեջանական կողմը փորձում է ակտիվություն մտցնել հայ-ադրբեջանական սահմանում`դիվերսիոն գործողություններով, իսկ այս ամենը կոչված է միջազգային հանրությանը ցույց տալու, որ հակամարտությունը սառեցված չէ»,- նկատեց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:
Երրորդ թեզի մասին խոսելիս` վերջինս ընդգծեց, որ Ադրբեջանը ակտիվորեն փորձում է ցույց տալ, որ չնայած հայկական կողմը հաղթել է պատերազմում, բայց գլոբալ առումով պարտվել, քանի որ տնտեսական ցուցանիշներով զիջում է: Այդ համատեքստում, քաղաքագետի խոսքով, անընդհատ թվեր են ներկայացվում Ադրբեջանի տնտեսական առաջընթացի, ռազմական բյուջեի մասին և այլն:
«Այս թեզերը այժմ զուտ փորձագիտական մակարդակով են առաջ քաշվում, սկզբում դրանք կդառնան տեղեկատվական գործոն, սակայն համոզված եմ, որ ժամանակի ընթացքում կդառնան քաղաքական գործոն, որի դեմ պետք է պայքարել»,- ընդգծեց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:

Комментарии 13:46 27/09/2013
Политолог: Необходимо бороться с проазербайджанскими тезисами, выдвигаемыми в международных исследовательских центрах
В последнее время переговорный процесс находится в тупиковой ситуации, и в связи с президентскими выборами в Азербайджане международные посредники не проявляют активности. Однако в разных международных исследовательских центрах выдвигаются новые теории об урегулировании конфликта. К примеру, в последнем докладе Международной кризисной группы содержатся подходы, которые опасны для позиций армянской стороны»,– об этом на встрече с журналистами заявил политолог Грант Мелик-Шахназарян.
По его словам, в экспертных кругах Запада пытаются поставить знак равенства между действиями Армении и Азербайджана. При этом политолог указал на то, что если в качестве основной причины провала переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта всегда воспринималась экстрадиция Рамиля Сафарова и его героизация Азербайджаном, то параллельно с этим делается попытка в качестве фактора преподносить и желание сдать в эксплуатацию Степанакертский аэропорт.
«Этот тезис уже указывается в докладе, опубликованном накануне Международной кризисной группой. Это тезис содержится и в исследовании, проведенном Королевским объединенным институтом оборонных исследований (RUSI), причем при финансировании азербайджанской стороны. Они пытаются развивать этот тезис и перенести его на политическую арену», – продолжил политолог.
Грант Мелик-Шахназарян отметил, что вторым муссируемым тезисом можно назвать тезис о неэффективности деятельности Минской группы ОБСЕ, а именно то, что Минская группа долгие годы никоим образом никак не способствовала решению конфликта, а следовательно, нужно заменить формат переговоров.
«Азербайджан действительно заинтересован в расширении формата МГ ОБСЕ, так как Турция - его основной союзник и старший брат, не будучи представленной в составе сопредседателей МГ, фактически лишена возможности заниматься активной политикой в регионе Южного Кавказа. Чтобы эти тезисы не были голословными, азербайджанская сторона пытается внести активность на армяно-азербайджанской границе, предпринимая диверсионные действия. А все это призвано продемонстрировать мировому сообществу то, что конфликт не заморожен»,– считает Грант Мелик-Шахназарян.
Говоря о третьем тезисе, политолог подчеркнул, что Азербайджан активно пытается показать, что хотя армянская сторона одержала победу на войне, тем не менее, в глобальном отношении она потерпела поражение, поскольку по экономическим показателям она уступает. В этом контексте, как отметил Грант Мелик-Шахназарян, постоянно озвучиваются цифры об экономическом прогрессе, военном бюджете Азербайджана и т.д.
«Эти тезисы сейчас выдвигаются на сугубо экспертном уровне. Сначала они станут информационным фактором, однако, убежден, что с течением времени они станут и политическим, и с этим нужно бороться»,– резюмировал он.