Իրավունք 17:22 27/09/2013
«Ժառանգություն». Հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի ФСБ-ի կողմից ապօրինի գործողություններն իրականացրած անձիք պատժվեն
«Ժառանգություն» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել ՌԴ ԱԴԾ-ի կողմից երեկ տարածած տեղեկատվության կապակցությամբ` այն որակելով ապատեղեկատվություն, զրպարտություն ու կանխամտածված սուտ:
Հայտարարության մեջ նաև ասված է.
««Ժառանգություն» կուսակցությունից ՀՀ ԱԺ պատգամավորության թեկնածու Սամվել Հայրապետյանը և նրան ուղեկցող ԱԺ պատգամավոր «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, կուսակցության այլ ներկայացուցիչները ՀՀ Սյունիքի մարզում 2013 թվականի սեպտեմբերի 25-ին իրականացրել են ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված գործունեություն՝ նախընտրական քարոզարշավ:
Մինչդեռ ՌԴ ԱԴԾ աշխատակիցները նույն օրը փակել են Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհը՝ փաստացի տեղադրելով անցագրային կետ, ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ ինքնաձիգերով զինված վերահսկողություն իրականցրել, ՀՀ քաղաքացիներից պահանջել իրենց ուղևորության նպատակի վերաբերյալ տեղեկություններ ներկայացնել, կարգադրություններ արձակել, ըանդ որում այդ ամենը արել ՀՀ պետական լեզու չհանդիսացող օտար լեզվով, առանց բացատրությունների խուզարկել մեքենաները, ստուգել անձանց ինքնությունն ու փաստաթղթերը: Ընդ որում այդ ամենը տեղի է ունեցել Իրանի հետ ունեցած Հայաստանի սահմանից ուղիղ գծով հաշվարկելիս շուրջ 30 կիլոմետր հեռավորության վրա և ընթացել առանց ՀՀ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցության: Հաշվի առնելով սահմանից հեռավորությունը՝ այն չի կարող դիտարկվել սահմանային ռեժիմի խախտման տեսանկյունից:
Այսպիսով, ՀՀ-ում իշխանությունը բռնազավթած ՀՀԿ-ի և նրա առաջնորդի՝ իրեն «գուբեռնատորի» կարգավիճակ նախապատրաստող Սերժ Սարգսյանի վերադաս հանդիսացող ՌԴ ԱԴԾ-ի/ФСБ-ի գործողությունները՝ ուղղված Սյունիքի թիվ 38 ընտրատարածքում «Ժառանգություն» կուսակցության հաղթական քարոզարշավը խոչընդոտելուն ամբողջությամբ ապօրինի են և դատապարտելի: Ըստ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կնքված միջպետական պայմանագրի, Ռուսաստանի սահմանապահները պետք է հսկեն ՀՀ սահմանը այլ ոչ թէ Հայաստանի ամբողջ տարածքը: Դժվար չէ կռահել, թե Սյունիքի թիվ 38 ընտրատարածքում քարոզչության վերջին օրերին «Ժառանգության» քարոզարշավը խոչընդոտելուն եւ բնակչության շրջանում վախի մթնոլորտի սերմանմանն ուղղված հերթական փորձը ում պատվերով է իրականացվել: Ուշագրավ է նաեւ, որ միջադեպին հաջորդած օրը Քաջարան է այցելել Սերժ Սարգսյանը:
ՌԴ ԱԴԾ աշխատակիցների կողմից ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեքնածու Սամվել Հայրապետյանի, ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի, Սամվել Հայրապետյանի նախընտրական շտաբի մամլո խոսնակ Դավիթ Հակոբյանի և ՀՀ Սյունիքի մարզի թիվ 38 ընտրատարածքի լրացուցիչ ընտրությունների համար նախընտրական քարոզչություն իրականացնող Ժառանգություն կուսակցության Կապանի, Քաջարանի, Մեղրիի և Ագարակի կառույցների ներկայացուցիչների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը վերը նշված վայրում առաջին անգամ խոչընդոտվել է 2013 թվականի սեպտեմբերի 25-ի ցերեկը, բացի այդ նրանց նկատմամբ, առանց որևէ պարզաբանման և իրավական հիմքերի ներկայացման, ՌԴ ԱԴԾ-ի կողմից իրականցվել են վերը թվարկված բոլոր գործողությունները՝ անտեսելով նրանց պահանջը՝ տրամադրել պարզաբանում հիմնարար իրավունքների սահմանափակման պատճառների վերաբերյալ:
ՌԴ ԱԴԾ աշխատակիցները «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը կրկին խախտել են նույն օրը երեկոյան՝ երբ արդեն տեղեկացված էին նրանց այցի նպատակի մասին: Այս անգամ ևս «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչների պահանջը՝ տրամադրել պարզաբանում հիմնարար իրավունքների սահմանափակման պատճառների վերաբերյալ ոչ միայն չի հարգվել, այլ դեռ ավելին՝ նրանց նկատմամբ ցուցաբերվել է անհարգալից վերաբերմունք և բռնություն, որի հետևանքով շարքից դուրս է եկել Դավիթ Հակոբյանի տեսախցիկը:
ՌԴ ԱԴԾ-ի այն պնդումը, թե իբր «երեկոյան ժամը 20-ի սահմանում կանգնեցվել է միայն Զարուհի Փոստանջյանի մեքենան,... Զարուհի Փոստանջյանը և նրան ուղեկցող անձինք ուղղակի իրենց դրսևորել են հանդուգն կերպով, փորձել են սադրել հակաիրավական գործողություններ», կամ որ իբր «ի հակառակ պատգամավորի պնդումների` սահմանապահ ծառայության աշխատակիցները վիդեոնկարահանման սարքը չեն կոտրել», և վերջապես որ իբր «Զ.Ա.Փոստանջյանը և նրան ուղեկցող անձինք մտադրված փորձում էին նոր կոնֆլիկտ հրահրել` վիրավորելով սահմանապահներին,... կանխամտածված խոչընդոտել են սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչների պարտականությունների կատարմանը` կապված սահմանի պահպանության հետ, դրանով իսկ հանցագործների փնտրտուքի և ձերբակալության համար իրական վտանգ ստեղծելով» ոչ այլ ինչ է քան ապատեղեկատվություն, զրպարտություն, վիրավորանք և կանխամտածված սուտ:
Մեր զարմանքն է հարուցում նաև այն, որ ՌԴ ԱԴԾ-ն մեղադրում է «Ժառանգության» քարոզչախմբի ներկայացուցիչներին սահմանապահ ծառայություն իրականացնողներին «հրապարակայնորեն վիդեոնկարահանելու» համար: Պարզ չէ, թե ՀՀ ո՞ր օրենքով է արգելված նկարահանել քաղաքացիների հանդեպ իրականացվող գործողությունները, և կամ ինչո՞ւ «Ժառանգության» ներկայացուցիչը պետք է նկարահաներ ոչ-հրապարակայնորեն՝ չտիրապետելով հատուկ ծառայություններին ներհատուկ համապատասխան հմտություններին:
Արդեն երեկոյան տեղի ունեցած միջադեպի վայր ժամանած և որպես գնդապետ Միրզոև ներկայացած ռուս սահմանապահների վերադասը «Ժառանգության» ներկայացուցիչներին իր ափսոսանքն է հայտնել տեղի ունեցածի կապակցությամբ և համոզվելով, որ տեսախցիկը վնասված է՝ առաջարկել հենց տեղում ֆինանսական փոխհատուցում տրամադրել: Սակայն «Ժառանգության» ներկայացուցիչները հրաժարվել են վերցնել նրա առաջարկած գումարը՝ հայտնելով, որ դա պետք է արվի իրավական գնահատական ստանալուց հետո և դրա արդյունքում: Մենք վրդովված ենք, որ ընդամենը մեկ օր անց ՌԴ ԱԴԾ ՀՀ-ում Սահմանապահ վարչության կողմից տարածված հայտարարության մեջ այս ամբողջը ներկայացված է գլխիվայր շուռտված կերպ: ՀՀ սահմանը պահպանելու իրենց ուղիղ գործառույթի իրականացման թերացման արդյունքում ինչ-ինչ սահմանախախտի՝ ՀՀ տարածքում հայտնվելը ՌԴ ԱԴԾ-ին իրավունք չի տալիս սահմանափակելու ՀՀ քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները ՀՀ ամբողջ տարածքով մեկ:
Մենք հետամուտ ենք լինելու, որպեսզի ՌԴ ԱԴԾ-ի/ФСБ-ի կողմից «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչների հանդեպ այս ապօրինի գործողություններն իրականացրած անձիք պատժվեն Հայաստանի Հանրապետության օրենքների ողջ խստությամբ և անհրաժեշտության դեպքում հասնելու ենք ընդհուպ մինչև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ներկայացնում ենք նաև ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության՝ ՀՀ-ում Սահմանապահ վարչության հայտարարությունը.
«Ս.թ. սեպտեմբերի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի պատգամավոր Զ. Ա. Փոստանջյանն անձանց խմբի հետ գտնվել է Սյունիքի մարզի (նախկին Մեղրու շրջան) տարածքում` հարակից Հայաստանի Հանրապետության` Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ պետական սահմանին, որն, ըստ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կնքված միջպետական պայմանագրի, հսկում են Ռուսաստանի սահմանապահները:
Այդ ժամանակ Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Սահմանապահ վարչության աշխատակիցները Հայաստանի իրավապահ մարմինների հետ իրականացնում էին օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ քրեական հանցագործության մեջ կասկածվող անհատների ձերբակալման ուղղությամբ:
Ժամը 20:00-ի շրջանում Երևան-Մեղրի ճանապարհի վրա կանգնեցվել է մի մեքենա, որում գտնվել է Զ. Ա. Փոստանջյանը:
Զ. Ա. Փոստանջյանի փաստաթղթերի ստուգման ընթացքում վերջինս ներկայացրել է պատգամավորի վկայականը և կոպիտ կերպով բացատրություններ է պահանջել: Սահմանապահի կողմից կանգնեցնելու վերաբերյալ բացատրությունների տրամադրումից հետո Զ.Ա. Փոստանջյանն ու իր ուղեկցող անձինք իրենց դրսևորել են հանդուգն կերպով, փորձել են սադրել հակաիրավական գործողություններ, հրապարակայնորեն տեսանկարահանում էին սահմանապահ ծառայություն իրականացնողներին: Ի հակառակ պատգամավորի պնդումների` սահմանապահ ծառայության աշխատակիցները տեսանկարահանման սարքը չեն կոտրել:
Ավելին, դեպքի վայր է ժամանել Սահմանապահ վարչության ներկայացուցիչը, ով ճշտել է դեպքի մանրամասները և կարգավորել խնդիրը:
Այնուամենայնիվ, Զ. Ա. Փոստանջյանը և նրան ուղեկցող անձինք միտումնավոր փորձում էին նոր կոնֆլիկտ հրահրել` վիրավորելով սահմանապահներին:
Իրենց գործողություններով Զ.Ա. Փոստանջյանի գլխավորած խումբը կանխամտածված խոչընդոտել է սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչների պարտականությունների կատարումը` կապված սահմանի պահպանության հետ՝ դրանով իսկ հանցագործների որոնման և ձերբակալության համար իրական վտանգ ստեղծելով:
Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ԱԴԾ Սահմանապահ վարչությունը ցավում է տեղի ունեցածի համար:
Միաժամանակ, անհրաժեշտ ենք համարում հանրության ուշադրությունը հրավիրել սահմանապահ ռեժիմի և սահմանի ռեժիմի կանոնների պահպանման անհրաժեշտության վրա: Սահմանի ռեժիմը բոլորի համար նույնն է` լինի դա խորհրդարանական կամ շարքային քաղաքացի:
Այս համատեքստում ցանկանում ենք հիշեցնել Ազգային ժողովի, որի անդամ է Զ. Ա. Փոստանջյանը, կողմից ընդունված՝ Հայաստանի Հանրապետության «Պետական սահմանի» մասին օրենքի 34-րդ հոդվածը. «Պետական մարմինները, պաշտոնատար անձինք, քաղաքացիները և կազմակերպությունները պարտավոր են իրենց հնարավորությունների սահմաններում աջակցել Սահմանապահ զորքերին` պետական սահմանի պահպանման հարցում, Սահմանապահ զորքերին անհապաղ հայտնել պետական սահմանին սպառնացող վտանգի մասին»:
Էդմոն Մարուքյանը չի բացառում, որ Փոստանջյանի հետ կատարվածը հասնի ռուսական դատարան
«Ժառանգություն». ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը խոչընդոտել է «Ժառանգության» քարոզարշավը թիվ 38 ընտրատարածքում
Անընդունելի է մեր երկրում օտարների այսպիսի պահվածքը. Մարգարիտ Եսայանը` Փոստանջյանի հետ կատարվածի մասին

Право 19:34 27/09/2013
Погрануправление ФСБ России в Армении обвинили в распространении дезинформации. Партия «Наследие» грозит Евросудом
Оппозиционная партия «Наследие» выступила сегодня с заявлением, в котором назвала распространенное накануне пресс-службой Пограничного управления ФСБ России в Армении сообщение касательно скандального инцидента 25 сентября «дезинформацией, клеветой и преднамеренной ложью».
Напомним, ранее пресс-служба партии «Наследие» распространила заявление, согласно которому 25 сентября люди в форме ФСБ России учинили препятствия агитационной группе данной политической силы, направляющейся на предвыборную кампанию в Сюникскую область Армении, где 29 сентября состоятся дополнительные выборы в Национальное Собрание РА по мажоритарной системе в избирательном округе №38. Как отмечалось в заявлении, автомобили членов группы, в состав которой входили сам участник выборов – выдвинутый партией «Наследие» кандидат Самвел Айрапетян, депутата парламента РА Заруи Постанджян, пресс-секретарь предвыборного штаба Давид Акопян и др., «были остановлены сотрудниками ФСБ РФ по дороге из Капана в Мегри и подверглись обыску без какого бы то ни было обоснования», после чего им «не разрешали проезд до тех пор, пока З. Постанджян не предъявила свое удостоверение депутата НС РА и не потребовала разъяснений». Однако инцидент на этом не был исчерпан. Согласно релизу, вечером того же дня, возвращаясь из Мегри, автоколонна представителей партии «Наследия» вновь была остановлена сотрудниками ФСБ РФ с целью проверки и обыска. «Они вновь отказались выполнять требование З. Постанджян – разъяснить свои действия и вели себя грубо и неуважительно как в отношении депутата парламента РА З. Постанджян, так и в отношении других членов группы – граждан Армении», – говорилось в заявлении партии.
Подчеркивалось также, что весь ход инцидента снимался на камеру пресс-секретарем предвыборного штаба Самвела Айрапетяна Давидом Акопяном. «Однако один из ФСБ-шников отобрал видеокамеру и разбил ее. После этого прибывший на место происшествия высокопоставленный сотрудник ФСБ, некий полковник Мирзоев, попросил прощения у Заруи Постанджян за поведение своего подчиненного, обосновав действия сотрудников ФСБ РФ розыском некого иранского наркоторговца, и предложил во внутреннем порядке возместить стоимость разбитой видеокамеры. Но З. Постанджян отказалась от предложенной суммы и заявила, что ущерб должен быть возмещен в судебном порядке, наряду с предусмотренным законодательством РА наказанием за подобное преступление», – говорилось в заявлении партии «Наследие» и подчеркивалось, что З. Постанджян намерена известить о произошедшем правоохранительные органы РА с целью привлечения виновников к ответственности. При этом партия потребовала официальных извинений представителей российской стороны в Армении.
Вечером 26 сентября ИА «Арменпресс» опубликовало комментарий пресс-службы Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения. В ответ на запрос корреспондента информагентства поступил следующий ответ:
«25 сентября с.г. депутат Национального Собрания Республики Армения Постанджян З.А. вместе с группой лиц находилась в области Сюник (бывший Мегринский район) на территории, прилегающей к государственной границе Республики Армения с Исламской Республикой Иран, которая, в соответствии с межгосударственным договором между Россией и Арменией, охраняется российскими пограничниками.
В это время сотрудниками Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения совместно с правоохранительными органами Армении осуществлялись оперативно-поисковые мероприятия по задержанию лиц, подозреваемых в совершении уголовного преступления.
Около 20 часов на участке автомобильной дороги Ереван-Мегри была остановлена автомашина, в которой следовала Постанджян З.А.
В ходе проверки документов Постанджян З.А. представила удостоверение депутата и в грубой форме потребовала объяснений. После ответа пограничника о причине остановки, Постанджян З.А. и сопровождавшие ее лица стали вести себя вызывающе, пытались спровоцировать противоправные действия, демонстративно вели съемку должностных лиц пограничного наряда на видеокамеру. Вопреки утверждениям депутата, сотрудники Пограничного управления видеокамеру не ломали.
Более того, на место возникшей ситуации прибыл представитель Пограничного управления, который уточнил суть претензий и урегулировал конфликт.
Однако Постанджян З.А. и сопровождавшие ее лица намеренно пытались спровоцировать новый конфликт, допуская оскорбления в адрес пограничников.
Своими действиями группа лиц во главе с Постанджян З.А. намеренно препятствовала исполнению должностных обязанности пограничного наряда по охране государственной границы, тем самым, реально создавала угрозу воспрепятствования поиску и задержанию опасных преступников.
Пограничное управление ФСБ России в Республике Армения выражает сожаление в связи с происшедшим.
Вместе с тем, считаем необходимым обратить внимание общественности на необходимость соблюдения правил пограничного режима и режима границы.
Режим границы одинаков для всех – будь это парламентарий или рядовой гражданин.
В этом контексте хотели бы напомнить статью 34 закона Республики Армения "О Государственной границе", принятого Национальным Собранием Республики, в котором состоит депутат Постанджян З.А.: "Государственные органы, должностные лица, граждане и организации обязаны оказывать в пределах их компетенции содействие Пограничным войскам в деле охраны Государственной границы, немедленно сообщать Пограничным войскам сведения об опасности, угрожающей Государственной границе"».
В поступившем сегодня ответном заявлении партии «Наследие» вновь повторяются утверждения и обвинения из первого заявления и отмечается, что сообщение Погрануправления ФСБ РФ в Армении представляет все в искаженном свете и есть не что иное, как «дезинформация, клевета и преднамеренная ложь».
«Упущения при осуществлении прямой функции по охране границы РА, в результате которого на территории Армении оказался некий нарушитель границы, не дает ФСБ РФ право ограничивать конституционные права граждан РА на свободу передвижения по всей территории республики. Мы будем последовательны в том, чтобы представляющие ФСБ РФ лица, которые совершили противоправные действия в отношении представителей партии „Наследие”, понесли наказание по всей строгости законов РА, а в случае необходимости мы дойдем вплоть до Европейского суда по правам человека», – говорится в ответном заявлении данной политической силы.
Скандальный инцидент с участием сотрудников Погрануправления ФСБ России в Армении… Страсти разгораются
Депутаты парламента Армении осуждают скандальный инцидент с участием сотрудников Погрануправления ФСБ России