Քաղաքական 17:59 27/09/2013
Ադրբեջանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է այն ընտրողների քանակը, ովքեր իրավունք կունենան քվեարկել հոկտեմբերի 9-ին երկրում կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Այսպիսով, ԿԸՀ-ի տվյալների համաձայն`առաջին անգամ ընտրություններում կքվեարկի 70 հազար երիտասարդ:
Ըստ «Bizimyolinfo.com» կայքի` Ադրբեջանում վերջին նախագահական ընտրություններն անցկացվել են 2008թ, իսկ խորհրդարանականը` 2010թ: Ընտրություններում առաջին անգամ ընտրելու հնարավորություն են ստացել 1990թ. վերջին ամսիներից մինչև 1992թ. ծնված անձիք: Ադրբեջանի Պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն` 1990թ. ծնվել է 182 989 մարդ, 1991թ.` 190 353 մարդ, 1992թ.` 181 364 մարդ, 1993թ.` 174 618 մարդ, 1994թ.` 159 761 մարդ, 1995թ.` 143 315 մարդ:
Եթե հավատանք այդ թվերին, ապա սպասվող նախագահական ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունեցող երիտասարդների թիվը կազմում է 680 հազար: Իսկ առաջին անգամ քվեարկող երիտասարդների թիվը 480 հազար է:
«Հարց է առաջանում, թե այդ ինչպե՞ս ստացվեց, որ ԿԸՀ տվյալների համաձայն 480 հազար երիտասարդներից քվեարկելու իրավունք ունեն միայն 70 հազարը: Ստացվում է, որ այդ տարիների ընթացքում մանկական մահացությունն աննախադեպ մասշտաբնե՞ր է ունեցել: Դա ժողովրդագրական իրավիճակի արտահայտման վառ օրինակ է, որը ցույց է տալիս, թե իրականում որքան մարդ է լքել երկիրը և որքան երեխա է մահացել: Կամ էլ ԿԸՀ-ն ցուցակների հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի: Ամեն դեպքում 400 հազար մարդ անհետացել է Ադրբեջանից», - նշում է կայքը և հարցադրում կատարում այն մասին, թե ո՞ւր են անհետացել երիտասարդության այդքան ներկայացուցիչներ:

Bizim Yol: Where are the 400,000 Azerbaijani youth representatives gone from voters’ list?
CEC of Azerbaijan published figures of the voters eligible to vote in the upcoming presidential elections to be held on October 9 in the country. Thus, according to the CEC information, 70,000 young people will be voting in the elections for the first time.
As the “Bizimyolinfo.com” site reports the last presidential elections were held in 2008, in Azerbaijan, and the parliamentary elections were held in 2010. Young people born in the last months of 1990 and 1992 took part in the election for the first time. According to the information of the State Statistics Committee of Azerbaijan: 182,989 people were born in 1990, 190,353 people – in 1991, 181,364 people – in 1992, 174,618 people – in 1993, 159,761 people – in 1994 and 143,315 people – in 1995.
According to these figures, the number of the young people who have received the right to vote in the upcoming presidential election is 680 thousand. The number of young people who will vote for the first time is about 480,000.
"Question arises, how did it happen that according to CEC only 70,000 out of 480,000 youth representatives were entitled to vote? So, does this mean that, infant mortality has reached an unprecedented scale over the years? This is a striking example of a situation with demographics which shows how many people have in fact left the country, or how many children have died. Otherwise CEC has serious problems with the lists. However, 400,000 young people have vanished from Azerbaijan," notes the site and wonders, where the representatives of so many young people disappeared.