Քաղաքական 17:59 27/09/2013
Ադրբեջանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրապարակել է այն ընտրողների քանակը, ովքեր իրավունք կունենան քվեարկել հոկտեմբերի 9-ին երկրում կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Այսպիսով, ԿԸՀ-ի տվյալների համաձայն`առաջին անգամ ընտրություններում կքվեարկի 70 հազար երիտասարդ:
Ըստ «Bizimyolinfo.com» կայքի` Ադրբեջանում վերջին նախագահական ընտրություններն անցկացվել են 2008թ, իսկ խորհրդարանականը` 2010թ: Ընտրություններում առաջին անգամ ընտրելու հնարավորություն են ստացել 1990թ. վերջին ամսիներից մինչև 1992թ. ծնված անձիք: Ադրբեջանի Պետական վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն` 1990թ. ծնվել է 182 989 մարդ, 1991թ.` 190 353 մարդ, 1992թ.` 181 364 մարդ, 1993թ.` 174 618 մարդ, 1994թ.` 159 761 մարդ, 1995թ.` 143 315 մարդ:
Եթե հավատանք այդ թվերին, ապա սպասվող նախագահական ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունեցող երիտասարդների թիվը կազմում է 680 հազար: Իսկ առաջին անգամ քվեարկող երիտասարդների թիվը 480 հազար է:
«Հարց է առաջանում, թե այդ ինչպե՞ս ստացվեց, որ ԿԸՀ տվյալների համաձայն 480 հազար երիտասարդներից քվեարկելու իրավունք ունեն միայն 70 հազարը: Ստացվում է, որ այդ տարիների ընթացքում մանկական մահացությունն աննախադեպ մասշտաբնե՞ր է ունեցել: Դա ժողովրդագրական իրավիճակի արտահայտման վառ օրինակ է, որը ցույց է տալիս, թե իրականում որքան մարդ է լքել երկիրը և որքան երեխա է մահացել: Կամ էլ ԿԸՀ-ն ցուցակների հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի: Ամեն դեպքում 400 հազար մարդ անհետացել է Ադրբեջանից», - նշում է կայքը և հարցադրում կատարում այն մասին, թե ո՞ւր են անհետացել երիտասարդության այդքան ներկայացուցիչներ:

Общество 17:42 27/09/2013
ЦИК Азербайджана опубликовал число избирателей, имеющих право голоса на предстоящих 9 октября президентских выборах в стране. Так, согласно данным ЦИК, впервые голосовать на выборах будут 70 тысяч молодых людей.
Как отмечает сайт «Bizimyolinfo.com», последние президентские выборы в Азербайджане прошли в 2008 году, а парламентские в 2010 году. Впервые приняли участие в выборах молодые люди, рожденные в последние месяцы 1990 года и по 1992 год. Согласно сведениям Госкомстата Азербайджана, в 1990 году родилось 182 989 человек, в 1991 году- 190 353 человека, в 1992 году - 181 364 человека, в 1993 году  - 174 618 человек, в 1994 году - 159 761 человек, в 1995 году - 143 315 человек.
Если верить этим цифрам, то число молодых людей, получивших право голосовать на предстоящих президентских выборах, составляет 680 тысяч человек. А число молодых людей, которые впервые будут голосовать – примерно 480 тысяч.
«Возникает вопрос, как получилось, что из 480 тысяч представителей молодежи, по данным ЦИК, правом голоса обладают только 70 тысяч? Получается, за эти годы детская смертность имела беспрецедентные масштабы? Это яркий пример ситуации с демографией, показывающей, сколько человек в реальности покинуло страну или сколько детей умерло. Или же у ЦИК серьезные проблемы со списками. В любом случае 400 тысяч молодых людей исчезли из Азербайджана»,- отмечает сайт и задается вопросом, куда делось столько представителей молодежи?
Фальсификацией численности населения Азербайджана на 36% заинтересовались в ОБСЕ, но Баку уже не остановить