Հասարակություն 16:00 27/09/2013
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, Հանրապետության Նախագահը, Ամենայն Հայոց Հայրապետը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Հայրապետն անդրադարձել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում այսօր աշխատանքն ավարտող Հայ Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց ժողովի ընթացքին, ընդունված որոշումներին, եկեղեցու հոգևոր բարձրագույն իշխանության մարմնի կողմից քննարկված արդիական հարցերին, որոնք եկեղեցաբանական, ծիսական խնդիրներից բացի, ներառել են նաև աշխարհասփյուռ հայության և մայր հայրենիքի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներն ու մարտահրավերները, սփյուռքի գաղթօջախներում հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքները և պետություն-եկեղեցի հարաբերությունները:
Հոգևոր առաջնորդները ևս մեկ անգամ կարևորել են Հանրապետության Նախագահի մասնակցությունը Եպիսկոպոսաց ժողովի բացմանը, Նախագահի ելույթում հնչած համազգային կարևորության հարցերն ու դրանց նկատմամբ պետության դիրքորոշումները:

Society 18:01 27/09/2013
President Serzh Sargsyan received today Catholicos of All Armenians His Holiness Karekin II and Catholicos of the Great House of Cilicia His Holiness Aram I.
President Serzh Sargsyan, Catholicos of All Armenians and Catholicos of the Great House of Cilicia spoke about the works conducted at the Bishops’ Synod of the Armenian Church which is concluding today in Etchmiadzin, the decisions made, the pressing issues discussed by the highest spiritual authority of the Church, which along with the church and parish related issues also included issues pertinent to the problems and challenges faced by the world-spread Armenian nation and Motherland, works aimed at the preservation of the Armenian identity in the Diaspora, as well as pertinent to the relations between the State and the Church.
The spiritual fathers once again stressed the importance of the President’s participation in the opening of the Bishops’ Synod, significant all-national issues touched upon in the President’s address and state’s position regarding these issues, the presidential press service reports.