Քաղաքական 10:56 28/09/2013
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ջեյմս Ուորլիքն (ԱՄՆ) ու Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա) նախօրեին Նյու-Յորքում համատեղ հանդիպում են անցկացրել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի և Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում զետեղված հաղորդագրությունում:
Հայտարարության համաձայն, հանդիպման ժամանակ շարունակվել են բանակցային խաղաղ գործընթացի շուրջ քննարկումները: Համանախագահները վերահաստատել են իրենց երկրների հավատարմությունը հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքներին հիման վրա:
Հայտարարության մեջ հղում է արվում նաև եռանախագահող երկրների նախագահների 2013 թ-ի հունիսի 18-ի համատեղ հայտարարությանը, որում կողմերին առանձնակի կոչ էր արվում «զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից և քայլերից, որոնք կարող են լարվածություն առաջացնել տարածաշրջանում և սրել հակամարտությունը»:
«Նախարարներն վերահաստատել են իրենց վճռականությունը համանախագահների հետ շարունակել աշխատանքներն հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն հասնելու նպատակով: Սպասվում է, որ նրանք նոյեմբերին կայցելեն տարածաշրջան նախագահների հետ քննարկելու մինչ տարվա վերջ ծրագրված գագաթնաժողովի անցկացման հետ կապված հարցեր», - ասված է հայտարարության մեջ:

Политика 11:37 28/09/2013
Сопредседатели МГ ОБСЕ распространили заявление по итогам встречи с главами МИД Армении и Азербайджана
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Жак Фор (Франция), а также представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик провели в Нью-Йорке встречу с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым. Об этом говорится в заявлении, размещенном на официальном сайте организации.
Согласно заявлению, в ходе встречи собеседники продолжили обсуждения вокруг переговорного процесса по мирному урегулированию карабахского конфликта. Сопредседатели подтвердили приверженность своих стран мирному урегулированию конфликта, основанного на принципах неприменения силы или угрозы силой, территориальной целостности и права наций на самоопределение.
В заявлении посредники ссылаются на принятое 18 июня 2013 года совместное заявление лидеров стран-сопредседателей, в котором содержится отдельный призыв к сторонам «воздержаться от действий или заявлений, которые могут усилить напряженность в регионе и привести к эскалации конфликта».
«Министры подтвердили свою решимость продолжить вместе с сопредседателями работу с целью достижения мирного урегулирования конфликта. Ожидается, что в ноябре они посетят регион с целью обсуждения с президентами вопросов, касающихся проведения намеченной до конца года встречи», – говорится в заявлении.