«Բացօթյա պատկերասրահ»-ում ժամանակակից նկարիչների ցուցահանդես-վաճառք է
«Սոբեսեդնիկ Արմենիի» թերթը սեպտեմբերի 27-29-ը Բուսաբանական այգում «Բացօթյա պատկերասրահ» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպում է ժամանակակից նկարիչների ցուցահանդես-վաճառք: Նկարների վաճառքից ստացված գումարն ուղղվելու է Բուսաբանական այգուն անհրաժեշտ նոր տնկարանի համար պոմպի ձեռքբերմանը: Նոր տնակարանում աճեցվելու են ծառեր Հայաստանի հյուսիսի անտառների վերականգնման համար: Այս նախաձեռնության մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց ծրագրի մենեջեր Մառա Աբրահամյանը:
«Ցուցահանդեսում ներկայացված է 27 նկարիչների (Սեյրան Գասպարյան, Ռոմեո Ավագյան, Անուշ Առաքելյան, Արա Շախատունի, Սերգեյ Մալցով և այլն) ավելի քան 150 աշխատանքներ: Բացի իրենց նկարները ներկայացնելուց, նրանք մեզ շատ օգնեցին՝ կազմակերպելով այս ցուցահանդեսը»,- ասաց նա: Մ. Աբրահամյանի խոսքով, երեկ ոչ մի նկար չի վաճառվել, սակայն եղել են մարդիկ, ովքեր խոստացել են, որ այսօր և վաղը անպայման նկարներ կգնեն. «Հույս ունենք, որ այսօր և վաղը կլինեն գնողներ»:
Ծրագրի մենեջերն ասաց, որ միայն այս ցուցահանդեսով իրենք չեն կարող հավաքել անհրաժեշտ գումարը, այսինքն՝ առաջիկայում լինելու են այլ միջոցառումներ ևս, օրինակ՝ լուսանկարների ցուցահանդես: «Հետաքրքիր միջոցառումներով ենք հանդես գալու: «Սոբեսեդնիկ Արմենիի» թերթը որոշել է մինչև հաջորդ աշուն հավաքել պոմպի համար անհրաժեշտ 2 միլիոն 850 հազար դրամը: Բուսաբանական այգին մշտապես լինելու է մեր ուշադրության կենտրոնում», -նշեց Մ. Աբրահամյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ «Սոբեսեդնիկ Արմենիի» թերթն արդեն լույս է տեսնում ամսական երկու անգամ, ունի էկոլոգիական ուղղվածություն: «Մենք այսուհետ իրականացնելու են մի շարք էկոլոգիական ծրագրեր՝ օրինակ ծառայելով ուրիշներին»,- ընդգծեց Մ. Աբրահամյանը:

Культура 10:32 28/09/2013
Газета «Собеседник Армении» 27-29 сентября 2013 года организует выставку-продажу картин современных армянских художников в рамках проекта «Галерея открытый воздух». Деньги от продажи картин пойдут на покупку необходимого Ботаническому саду насоса для нового питомника, в котором выращиваются деревья для восстановления лесов на севере Армении.
На выставке представлены картины современных армянских художников, от начинающих живописцев до признанных гениев изобразительного искусства. Любую картину можно приобрести и таким образом помочь питомнику.
Выставка проходит на территории красивейшего Ботанического сада.
На территории Института ботаники НАН РА на площади в 13.000 кв.м основан лесной питомник, на котором с октября-ноября 2013г. будут посеяны семена и посажены сеянцы ведущих лесообразующих пород северной Армении. На территории питомника эти растения должны быть доведены до 2-4 летнего возраста, затем пересажены на территории, где были проведены нерегулируемые рубки, или же вследствие пожаров лес выгорел. Для получения качественного посадочного материала территория питомника должна быть обеспечена оросительной водой в течение всего периода роста деревьев. Для этого необходимо восстановить скважину на территории сада и оснастить ее современным насосом.