«Մեր արևը փակվում է, շենքերը ճաքեր են տալիս». Կոմիտաս 5-ի բնակիչները քաղաքապետարանում էին (Տեսանյութ)
Կոմիտաս 5 հասցեի բնակիչները շարունակում են պայքարել, որ իրենց բակում շենք չկառուցվի: Նրանք դեմ են թե՛ 14, թե՛ 7 հարկանի շինությանը: Բնակիչներն այսօր նորից քաղաքապետարանի մոտ էին, պահանջը` դարձյալ նույն էր, միայն թե դժգոհությունն ու անհանգստությունն է ավելի մեծ:
Բնակիչների խոսքով` կառուցապատողը սկսել է շենքի հիմք փորել, ինչի հետևանքով մյուս շենքերի վրա ճաքեր են առաջացել:
«Աստված չանի, երկրաշարժ եղավ, մեր շենքերը կփլվեն, բա մեղավորն այդ ժամանակ ով է լինելու»,- Panorama.am-ի թղթակցին ասաց բնակիչներից մեկն ու ընդգծեց, որ իրենք առհասարակ դեմ են որևէ շինության, ու դա քմահաճույք չէ, իրենց բակում շենք կառուցել չի կարելի:
Նրանք շեշտում են, որ երբեք համաձայնություն չեն տվել, պարզապես առաջարկել են կառուցապատողին այլ տեղ հատկացնել: Իսկ կառուցապատողն էլ նոր տեղերի առաջարկները չի ընդունել:
«Մեր շահերը ոչ մի կերպ հաշվի չի առնվում, մեր իրավունքները չեն հարգվում: Կշեռքի մի նժարին 100 և ավելի բնակիչների շահերն են, մյուս նժարին` գործարարի: Մեր արևը փակվում է, մեր շենքերը ճաքեր են տալիս, վնասներ ենք կրում: Ո՞վ է դրա համար պատասխան տալու, եթե ոչ քաղաքապետը»,- ասաց բնակիչ Գոհար Սահակյանը:
Բնակիչներից մեկն էլ նկատեց, որ տարածքը բարձր գին ունի, դա է պատճառը, որ չեն ցանկանում հրաժարվել: «Մի հատ փոքր տարածք են գտնում, շենք են կանգնացնում: Ագահություն են անում էլի»,- դժգոհեց Նելլի Ոսկանյանը:
Բնակիչներն այսօր ցանկանում էին հանդիպել քաղաքապետի կամ գլխավոր ճարտարապետի հետ, սակայն նրանց ընդունեցին քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալն ու գլխավոր ճարտարապետի օգնականը:
Բնակիչները ևս մեկ անգամ ներկայացրել են իրենց պահանջը, իսկ քաղաքապետարանի աշխատակիցները խոսք են տվել երկուշաբթի այցելել Կոմիտաս 5 և ուսումնասիրել այն: Քաղաքապետարանի աշխատակիցներին բնակիչներն առաջարկել են բարձրահարկ շենքի փոխարեն խաղահրապարակ կառուցել:
Նշենք, որ գործը սկսվել է 2007թ-ին, Երվանդ Զախարյանի քաղաքապետ լինելու ժամանակ հողատարածք է վաճառվել՝ առանց հասարակական լսումների: Ինչպես պնդում են բնակիչները` Գագիկ Բեգլարյանի օրոք արդեն ներկայացվել է 14 հարկանի շենքի նախագիծը և ստացել թույլտվություն, իսկ Տարոն Մարգարյանը վավերացրել է այն: Բնակիչները չեն համաձայնում իրենց բակում որևէ շինություն կառուցելու հետ, այժմ կառուցապատողը նախատեսվում է կառուցել 7 հարկանի շենք: Սակայն հաստատված նախագիծ մինչ այս պահը չկա:

Общество 18:48 28/09/2013
Акция возле мэрии Еревана. Жители продолжают «войну» против строительства «элитной высотки» на Комитаса 5
Жители Еревана, воюющие против строительства «элитной высотки» в одном из центральных районов столицы – по адресу пр. Комитаса 5, сегодня в очередной раз устроили акцию протеста. В этот раз недовольные граждане собрались напротив здания столичной администрации и заявили, что выступают против строительства как 14, так и 7-этажного жилого комплекса во дворе их дома.
По словам жителей, компания-подрядчик уже начала работы по подготовке основания здания, в результате чего в соседних домах пошли трещины.
«Если случится землетрясение, наши дома обрушатся, кто тогда ответит?» – заявил в интервью Panorama.am один из жителей.
Собравшиеся хотели встретиться с мэром Еревана Тароном Маргаряном или главным архитектором, однако их приняли заместитель секретаря Аппарата мэрии Еревана и помощник главного архитектора. Жители еще раз представили свои требования, а сотрудники столичной администрации обещали им в понедельник посетить место стройки и изучить проблему. Жители также предложили сотрудникам мэрии Еревана построить в указанном месте детскую игровую площадку.
Напомним, как ранее передавали СМИ, начатое строительной компанией «Либер» строительство многофункционального многоквартирного жилого дома на территории, прилегающей к домам №3, 5, 7 и 7/1 по проспекту Комитаса, вызвало недовольство жителей данного района. Они заявили прессе, что строительство «элитной высотки» незаконно, ведется со множественными нарушениями строительных норм и правил, более того, возводимое здание будет заслонять освещение ближайших домов. Жительница дома №5а по проспекту Комитаса Гоар Саакян ранее сообщила телекомпании «ГАЛА», что они отправили множество жалоб в различные инстанции, однако вопрос так и остался нерешенным, поэтому они «переходят к более жестким методам и попытаются собственными силами не допустить продолжения строительства». Так, граждане даже установили дежурство у стройплощадки, чтобы воспрепятствовать въезду техники. После этого гражданские активисты и жители близлежащих домов несколько раз устраивали потасовки со стражами порядка, которые пытались не дать гражданам возможности мешать строительным работам по адресу Комитаса 5.
Активисты воюют против строительства «элитной высотки» на пр. Комитаса. Житель Еревана посоветовал не заниматься ерундой
Дело по факту инцидента с координатором сайта Armtoday.info А.Кивиряном направлено в Специальную следственную службу Армении