Իսլամական հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ Իրանի և ԱՄՆ-ի նախագահները միմյանց հետ զրուցել են
«ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հեռախոսազրույց է ունեցել ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ»,-այդ մասին հաղորդում է ԻԻՀ նախագահի պաշտոնական կայքը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ այս գիշեր Ռոհանին իր կեցավայրից ուղևորվում էր Նյու Յորքի օդանավակայան: (Ռոհանին արդեն վերադարձել է Իրան):
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ խնդիրներին առնչվող հարցեր, շեշտել են միջուկային խնդրի արագ հանգուցալուծման գործում քաղաքական կամք դրսևորելու և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ երկկողմ համագործակցություն ծավալելու անհրաժեշտությունը:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցով խորհրդական Սյուզան Ռայսը հայտարարել է, որ նախագահների զրույցը կայացել է Հասան Ռոհանիի նախաձեռնությամբ և տևել է շուրջ 15 րոպե:
«Իրանական պատվիրակության կողմից մեզ տեղեկացրին, որ նախագահ Ռոհանին ցանկություն է հայտնել վերադարձի ճանապարհին հեռախոսազրույց ունենալ Օբամայի հետ, և մենք էլ կազմակերպեցինք այն և կառուցողական զրույց տեղի ունեցավ»,-հավելել է Սյուզան Ռայսը:
Հիշեցնենք, որ Նյու Յորքի կենտրոնակայանում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև տեղի ունեցած հանդիպումից հետո կարճ հանդիպում էր կայացել նաև Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի միջև:
Նկատենք, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները խզվեցին 1979 թ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո: Անցնող տարիների ընթացքում երկու երկների ղեկավարների միջև նամակագրություն, կամ անուղղակի շփումներ տեղի են ունեցել, սակայն առաջին անգամն էր, որ նախագահների մակարդակով հեռախոսազրույց և ԱԳ նախարարների մակարդակով հանդիպում է տեղի ունենում: Ներկայում Թեհրանում ԱՄՆ-ի շահերը ներկայացնում է Շվեյցարիայի դեսպանությունը:
Հարաբերությունների կարգավորումը բխում է թե՛ Իրանի, թե՛ Միացյալ Նահանգների շահերից. Իրանագետ
Իրանը հակված չէ ուժեղացնել Թեհրան-Վաշինգտոն հարաբերություններում առկա լարվածությունը. ՄԱԿ-ում Ռոհանիի ելույթից (Տեսանյութ)

Разное 13:15 28/09/2013
Президент США Барак Обама и президент Ирана Хасан Роухани провели телефонную беседу. Об этом сообщается на официальном сайте президента ИРИ.
Согласно информации, телефонный разговор состоялся ночью, когда президент Ирана направлялся в аэропорт Нью-Йорка (в настоящее время Хасан Роухани уже находится в Иране).
Собеседники обсудили вопросы, представляющие обоюдный интерес, а также подчеркнули необходимость проявления политической воли в деле быстрого разрешения вопроса ядерной программы Ирана, двустороннего сотрудничества для решения региональных проблем.
В свою очередь, иранское информагентство «ФАРС» передает, что советник президента США Барака Обамы по национальной безопасности Сьюзан Райс заявила: телефонная беседа президентов состоялась по инициативе Хасана Роухани и длилась около 15 минут.
«Представители иранской делегации сообщили нам, что президент Роухани выразил желание перед возвращением в Иран провести телефонную беседу с Обамой, и мы организовали эту беседу, которая получилась конструктивной», – сказала она.
Отметим, в Нью-Йорке после встречи Ирана с группой «5+1» (постоянные члены Совбеза ООН и Германия) состоялась встреча главы МИД ИРИ Мохаммада Джавада Зарифа с госсекретарем США Джоном Керри.
Напомним, что дипломатические отношения между Ираном и США были прерваны в 1979 году после Исламской революции. На данный момент интересы Ирана в США представляет посольство Швейцарии. Разговор американского и иранского президентов и встреча на уровне глав МИД стали первыми с 1979 года.
Урегулирование отношений исходит из интересов как Ирана, так и США. Эксперт о возможной встрече Обама-Роухани
Выступление президента Ирана Х. Роухани в Генассамблее ООН на Западе расценили как «абсолютно новый тон»