Մեկնարկում է «ՀԱՅՖԵՍՏ-2013»-ը
Կ.Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում բրիտանական «1927» թատրոնի «Կենդանիները և երեխաները գրավել են փողոցները» մուլտիմեդիա ներկայացմամբ այսօր կազդադարվի «ՀԱՅՖԵՍՏ-2013»-ի մեկնարկը:
11-րդ «ՀայՖեստ»-ը հանդիսատեսին ներկայանում է նոր տարբերանշանով՝ «Բարձրագույն քիմիա»-ով:
Փառատոնի ընթացքում հանդես կգա 18 երկրի 25 թատերախումբ` Մեծ Բրիտանիայից, Արգենտինայից, Իտալիայից, Լատվիայից, Լիտվայից, Իրանից, Ռուսաստանից և այլն: Նշանավոր ներկայացումներից են Օսկարաս Կարշունովասի թատրոնի «Միրանդա» ներկայացումը` ըստ Վ. Շեքսպիրի «Փոթորիկը» պիեսի (Լիտվա), «1927» թատրոնի (Մեծ Բրիտանիա) «Կենդանիները և երեխաները գրավել են փողոցները» մուլտիմեդիա ներկայացումը, Ա.Սթրինբերգի «Ֆրեկեն Ժյուլի»ներկայացումը`Վալմիերայի դրամատիկական թատրոն (Լատվիա), Յոզեֆ Բոյսի անվան թատրոնի «Ուզբեկ» մոնոներկայացումը (Ռուսաստան), ինչպես նաև Cantieri Teatrali Koreja-ի «Պլաստմասե այգիներ» ներկայացումը (Իտալիա):
«ՀայՖեստ» փառատոնին կմասնակցեն թատերախմբեր ոչ միայն արտերկրից, այլ նաև Երևանից և Հայաստանի մարզերից, մասնավորապես` Գյումրիից, Եղեգնաձորից: Երևանյան թատրոններից փառատոնի հիմանական ծրագրում հանդես կգան Հովհ. Թումանյանի անվան Տիկնիկային, Երևանի պատանի հանդիսատեսի, «Փոքր», «Միհր» թատրոնները։

Культура 15:49 01/10/2013
Сегодня Ереванском государственном русском драматическом театре имени К. С. Станиславского с показа спектакля «Животные и дети занимают улицы», входящего в репертуар лондонской театральной компании «1927», откроется одиннадцатый международный театральный фестиваль «Айфест».
В рамках фестиваля выступят 25 театральных трупп из 18 стран мира– Великобритании, Аргентины, Италии, Латвии, Литвы, Ирана, России и др.
Участниками фестиваля станут также театральные труппы из Еревана и областей Армении, в частности, из городов Гюмри и Ехегнадзор. Со стороны Армении в фестивале примут участие Театр юного зрителя, театр "Мигр", Государственный кукольный театр и Малый театр Национального центра наук.
Добавим, Международный фестиваль “Айфест” был основан в 2002 году. В 2004 году фестиваль прошел с большим успехом и был включен во Всеевропейскую театральную сеть, Европейский центр управления искусством, Европейскую лигу институтов искусства и другие международные организации. В 2006 году “Айфест” был признан лучшим театральным фестивалем на постсоветском пространстве после Московского Главного театрального фестиваля.