Տնտեսություն 13:10 02/10/2013
Ֆինանսական համակարգի հաշտարարին ներկայացվող բողոքների, ինչպես նաև դրական ելքերով գործերի քանակը տարեցտարի աճում է։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով` բոլոր ֆինանսական կազմակերպությունների նկատմամբ բողոքների թիվը կտրուկ աճել է, այդ թվում` բանկերի և ապահովագրական ընկերությունների:
Ըստ Փ.Սարգսյանի` հաշտարարին ներկայացվող բողոքների թվի միջին ցուցանիշը 2012 թվականին 2011-ի համեմատ ավելացել է մոտ 175 տոկոսով:
Նշվեց նաև, որ 2013թ.-ի երեք եռամսյակների ընթացքում Հաշտարարի գրասենյակը ստացել է ֆինանսական կազմակերպություններին վերաբերող 1298 բողոք: Բողոք ներկայացրած հաճախորդներից յուրաքանչյուրին գրասենյակի աշխատակիցները տրամադրել են խորհրդատվություն, բացատրել են իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները:
Գրասենյակը 2013թ.-ի հունվարի 1-ից մինչ սեպտեմբերի 30-ը գրավոր ստացել է 535 պահանջ: Քննած պահանջների մոտ 50%-ը լուծվել են հօգուտ հաճախորդների: 2013թ.-ի երեք եռամսյակների ընթացքում հաճախորդներին Հաշտարարի միջնորդությամբ ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից հատուցվել է ավելի քան 108 մլն. դրամ:

Economy 13:48 02/10/2013
The number of complaints submitted to the Financial Ombudsperson as well as the number of cases with a positive solution is increasing year by year, Armenian Financial Ombudsperson Piruz Sargsyan told reporters in Yerevan.
According to her, the number of complaints against financial organizations, including banks and insurance companies, has increased abruptly.
The average number of complaints submitted to the Financial Ombudsperson rose by about 175 percent in 2012 as compared to 2011, she said.
The Office of Financial Ombudsperson received 535 written demands from January 1 to September 30, 2013. About 50 percent of them were solved in favor of clients. Financial organizations paid a total of over AMD 180 million compensation to clients with the mediation of the Financial Ombudsperson during the three quarters of 2013.