Դավիթ Սարգսյան. «Միջազգային կազմակերպություններն արձանագրել են, որ Հայաստանն այլևս աղքատ երկրների խմբում չէ»
Հայաստանի կողմից միջազգային շուկայում թողարկված եվրաբոնդերի տեղաբաշխումից առաջացած ամբողջ գումարն այս տարվա սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ արդեն փոխանցվել է կառավարության հաշվեհամարին: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցում ասաց ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով` այդ գումարը կօգտագործվի մի շարք ուղղություններով: Առաջինը` ՀՀ կառավարությունը վաղաժամկետ կմարի Ռուսաստանի Դաշնությունից 2009 թ-ին ստացած 500 մլն դոլար վարկը, երկրորդ` 60 մլրդ դրամ կհատկացնի ՀՀ կենտրոնական բանկին` փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորման համար, երրորդ` 3,9 մլրդ դրամ կհատկացնի ՓՄՁ վարկային կազմակերպությանը` ցածր տոկոսադրույքներով վարկեր տրամադրելու համար, չորրորդ` 1 մլրդ 950 մլն դրամ կուղղվի արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական նոր կառույցին, որի նպատակն է ստեղծել մեխանիզմներ արտահանման խթանման համար:
«Իսկ մնացած մասն արդեն կուղղվի պետական պարտքի կառավարմանը: Այսինքն` որոշակի համամասնություններ ենք փոխելու ներքին շուկայում թողարկված պետական պարտատոմսերի կառուցվածքում, որի արդյունքում մինչև հաջորդ տարվա վերջ կարձանագրենք տոկոսադրույքների նվազում, ինչը բարենպաստ միջավայր կստեղծի փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման համար»,- ասաց Դ.Սարգսյանը:
Նախարարը նշեց, որ Հայաստանը պարտատոմսերի թողարկման հիմքում դրել է հետևյալ խնդիրները: Առաջինը՝ միջազգային չափանիշներով Հայաստանն արդեն չի համարվում աղքատ երկիր և տեղափոխվել է միջին եկամուտ ունեցող երկրների խումբ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանն այլևս արտոնյալ պայմաններով վարկեր չի ստանալու՝ ոչ Արժույթի միջազգային հիմնադրամից, ոչ՝ Համաշխարհային բանկից, ոչ՝ այլ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունից: Օրիանկ` եթե նախկինում ՀԲ-ից Հայաստանը ստանում էր վարկ 10 տարի արտոնյալ մարման ժամկետով, 0,75 % տարեկան տոկոսադրույքով, ապա 2007-2008 թվականներից արտոնյալ պայմաններով տևրամադրվող վարկերը նվազում են, և փոխարենը ավելի բարձր տոկոսով ֆինասավորում է առաջարկվում երկրին: «Սա նշանակում է, որ Հայաստանն այլևս արտոնյալ վարկեր չի ստանալու, քանի որ միջազգային կազմակերպություններն արձանագրել են, որ Հայաստանն այլևս աղքատ երկրների խմբում չէ: Եւ մենք պետք է ինքնուրույն ֆինանսավորում հայթայթի», - ասաց Դ.Սարգսյանը:
Երկրորդ խնդիրը վերաբերում է մասնավոր հատվածին, որը իր բիզնես նախագծերի համար ֆինասավորման կարիք ունի: Ըստ նախարարի` այսօրվա միջազգային ֆինանսական շուկայում կանոններն այնպիսին են, որ եթե պետությունն այդ շուկայում մասնակցություն չունի, ապա այդ մասնավորը այդ շուկայում կամ չի կարողանում ընդհանրապես ներգրավել միջոցներ, կամ եթե ներգրավում է՝ չափազանց վատ պայմաններով, բարձր տոկոսներով: «Այսինքն` պետությունը պետք է ապահովի զարգացման ուղենիշ միջազգային շուկայում, որը թույլ կտա մասնավոր հատվածին ներգրավել ֆինանսական միջոցներ»,- ընդգծեց Դ.Սարգսյանը:
Երրորդ շարժառիթն այն է, որ այնուամենայնիվ պարտատոմսերի թողարկումը նշանակում է երկրի ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացում: «Եթե Հայաստանը մինչ այս կախված էր միջազգային կառույցներից կամ մի քանի խոշոր երկրներից, ապա այս քայլով մենք դիվերսիֆիկացնում ենք մեր ֆինանսավորման աղբյուրները և այսուհետև կարողանում ենէ ներգրավել ֆինանսական ռեսուրսներ մասնավոր հատվածից»,- նշեց Դ.Սարգսյանը:
Նախարարը նշեց նաև, որ ճգնաժամի պայմաններում միջազգային շուկայում տոկոսադրույքները նվազել են` 1%-ից ցածր: Սակայն համաշխարհային տնտեսությունը դուրս է գալիս ճգնաժամից, ինչը նշանակում է, որ առաջիկայում սկսելու է տոկոսների բարձրացում: Այդ պատճառով մի շարք զարգացող երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը որոշել են պարտատոմսեր թողարկել այսօր, այլ ոչ թե 1-2 տարի հետո:

Армения по международным стандартам больше не считается бедной страной. Заявление главы Минфина Д.Саркисяна
Все средства, полученные от размещения армянских евробондов на международном рынке, по состоянию на 30 сентября текущего года уже перечислены на счет правительства Армении. Об этом сегодня на брифинге после заседания правительства Армении заявил министр финансов республики Давид Саркисян.
По его словам, средства будут использованы в нескольких целях. Большую часть этих средств правительство Армении направит на досрочное погашение российского кредита в $500 млн., полученного в 2009 году. Кроме того, 60 млрд. драмов будет предоставлено Центральному банку Армении с целью предоставления кредитов малому и среднему бизнесу. С той же целью около 3,9 млрд. драмов будет предоставлено кредитной организации «Инвестиции МСБ» по низкой процентной ставке. А 1 млрд. 950 млн. драмов будет предоставлено Агентству по финансовому страхованию экспорта для создания механизмов стимулирования экспорта. Оставшиеся же средства будут направлены на обслуживание государственного долга.
Что же касается того, почему было принято решение о выпуске еврооблигаций, министр отметил, что, по международным стандартам, Армения больше не считается бедной страной и перешла в группу стран со средним уровнем доходов. Это означает, что Армения больше не будет получать кредитов на льготных условиях ни от Международного валютного фонда, ни от Всемирного банка, ни от других международных организаций. Например, если ранее эти организации предоставляли Армении кредит с 10-летним льготным сроком погашения, то, начиная с 2007-2008 гг. льготных кредитов становится меньше. «Армения должна искать финансирование самостоятельно», – подчеркнул Давид Саркисян.
Кроме того, частный сектор нуждается в финансировании для развития бизнеса, но на международном финансовом рынке правила таковы, что если государство не является участником данного рынка, то частный сектор привлекает средства на невыгодных условиях и под высокие проценты. Кроме того, выпуск евробондов может диверсифицировать источники финансирования страны.
Как подчеркнул министр финансов Армении, по мере постепенного выхода мировой экономики из кризиса процентные ставки начнут расти. По этой причине ряд развивающихся стран, в том числе и Армения, приняли решение о выпуске еврооблигаций именно сейчас, а не через 1-2 года.