Իրանի Մեջլիսի պատգամավոր. Ադրբեջանում նախագահի պաշտոնը ժառանգական է, ընտրություններն էլ՝ արարողակարգային
«Եթե Ադրբեջանում ազատություն լինի, ապա ժողովուրդն ավելի լավ թեկնածուի կընտրի»,-այդ մասին իրանական «Անաջ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավոր Մոհամմադ Էսմայիլ Սայիդին:
Իրանցի պատգամավորը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրություններին, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանում անցկացվող ընտրությունները արարողակարգային բնույթ են կրում, իսկ նախագահի պաշտոնը ժառանգական է: Հեյդար Ալիևից հետո Իլհամ Ալիևը շարունակաբար նստելու է նախագահի աթոռին: Եթե Ադրբեջանում ազատություն լինի, ապա ժողովուրդն այլ թեկնածուի կընտրի»:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների խնդրին՝ Էսմայիլ Սայիդին նշել է. «Ես քաղբանտարկյալներից մեծ մասին ճանաչում եմ, պետք է ասեմ, որ նրանք անմեղ մարդիկ են. Պարզապես նրանց մեղքն այն է, որ ընդդիմացել են Իլհամ Ալիևի վարած քաղաքականությանը: Նրանք Ադրբեջանի անվտանգության դեմ որևէ գործողություն չեն կատարել: Յուրքանչյուր մուսուլման իրավունք ունի արեքային համակարգի վերաբերյալ ազատորեն արտահայտել իր տեսակետը»:

Разное 13:57 03/10/2013
«Если в Азербайджане будет свобода, народ выберет лучшего кандидата»,– об этом в интервью иранскому информагентству «Anaj» заявил депутат Меджлиса Ирана Мохаммад Исмаил Сайиди.
Касаясь предстоящих 9 октября президентских выборов в Азербайджане, иранский депутат, в частности, отметил: «Выборы в Азербайджане носят ритуальный характер, а должность президента является наследственной. После Гейдара Алиева Ильхам Алиев постоянно будет занимать пост президента. Если в Азербайджане будет свобода, народ выберет лучшего кандидата».
Комментируя проблему политзаключенных в Азербайджане, Мохаммад Исмаил Сайиди отметил: «Я знаком с большей частью политзаключенных. Должен отметить, что они невиновные люди. Их вина лишь в том, что они выступили против политики, осуществляемой Ильхамом Алиевым. Они не совершали каких-либо действий против безопасности Азербайджана. Каждый мусульманин имеет право свободно выражать свое мнение относительно системы ценностей».
Президентские выборы в Азербайджане – шоу. Заявление главы Талыш-Муганской Автономной Республики А.А. Гумматова
МИД Ирана надеется, что президентские выборы в Азербайджане пройдут без внешнего вмешательства
А.А. Гумматов: Предъявляемые Гилалу Мамедову обвинения сфабрикованы, все талыши недовольны вердиктом Бакинского суда