Ջոն Քերի. Վաշինգտոնը հակված է Թեհրանի հետ հաջող փոխգործակցություն ունենալ
«Իրանի հետ հնարավոր է ձեռք բերել համաձայնություն, սակայն դա կապված է Թեհրանի գործնական քայլերի հետ»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Տոկիոյում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:
ԱՄՆ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, անդրադառնալով Իրանի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունների կարգավորման խնդրին, մասնավորապես նշել է. «Եթե Իրանը ցանկացնա, որպեսզի հասնենք հաջող լուծումների, ապա իմ կարծիքով դա հնարավոր է: Վաշինգտոնը հակված է Թեհրանի հետ հաջող փոխգործակցություն ունենալ, սակայն միայն խոսքերը որևէ ազդեցություն չեն ունենա: Բանակցությունները պետք է հիմնված լինեն այնպիսի քայլերի վրա, որոնք վստահություն կներշնչեն»:
Նկատենք, որ սեպտեմբերի 28-ին Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններում տեղի ունեցավ պատմական իրադարձություն. 1979թ. Իրանում տեղի ունեցած իսլամական հեղափոխությունից հետո առաջին անգամ կայացավ Իրանի և ԱՄՆ-ի նախագահների հեռախոսազրույցը, ՄԱԿ-ի ԳԱ վեհաժողովի շրջանակներում հանդիպեցին երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները, Իրանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո առաջին անգամ միջուկային խնդրի շուրջ կայացավ Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպումը:
Հասան Ռոհանին ԱՄՆ-ից 5 ուղերձ է ստացել, սակայն չի ընդունել Բարաք Օբամայի հետ հանդիպելու առաջարկությունը
Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների կարգավորմամբ՝ Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգության միջավայրը կբարելավվի. Իրանագետ

Политика 17:30 03/10/2013
«С Ираном можно достичь согласия, однако это связано с практическими шагами со стороны Тегерана»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил на встрече с журналистами в Токио госсекретарь США Джон Керри.
Глава американского внешнеполитического ведомства, касаясь урегулирования ирано-американских отношений, в частности, отметил: «Если Иран захочет, чтобы мы достигли успешного решения вопросов, на мой взгляд, это возможно. Вашингтон склонен развивать успешное взаимодействие с Тегераном, однако лишь заявления никакого воздействия не окажут. Переговоры должны быть основаны на таких мерах, которые внушают доверие».
Отметим, 28 сентября в отношениях Ирана и США произошло историческое событие: впервые после исламской революции в Иране 1979 года впервые состоялась телефонная беседа президента США Барака Обамы и президента Ирана Хасана Роухани; в рамках Генассамблеи ООН встретились глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф и госсекретарь США Джон Керри; впервые после президентских выборов в Иране состоялась встреча Ирана с группой «5+1» по ядерной программе.