Իրավունք 12:15 03/10/2013
Ազգային ժողովի Ժառանգություն խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը այլևս չի լինի ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության կազմում: Այդ մասին այսօր ԱԺ նիստում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը:
Նրա հայտարարության մեջ նշվում է հետևյալը.
«Քաղաքական կարծիքը ազատ արտահայտելու իրավունքի երաշխավորումը ժողովրդավարության անկյունաքարերից մեկն է: Այն անհրաժեշտ պայման է ժողովրդավարական հասարակությունում պատշաճ քաղաքական բանավեճ ծավալելու համար: Այդուհանդերձ, քաղաքական կարծիքի արտահայտումը իր բնույթով բացարձակ իրավունք չէ: ՀՀ Սահմանադրության 66-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ պատգամավորի՝ իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքը սահմանափակված է վիրավորանքի կամ զրպարտության անթույլատրելիությամբ: Այսինքն` այդ իրավունքը սահմանափակված է, երբ դրա կիրառումը շեղվում է իր իրական նպատակից՝ ազատ քաղաքական բանավեճ ծավալելուց:
Նաև ԵԽԽՎ կանոնակարգի 21.6 հոդվածն է պարունակում մարդկային արժանապատվությունը ոտնահարող արտահայտությունների օգտագործման արգելք:
Հաշվի առնելով ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի վարքագիծը երեկ ԵԽԽՎ նիստի ընթացքում և հիմք ընդունելով “Ազգային ժողովի կանոնակարգ” Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասի է ենթակետը` հայտարարում եմ, որ խորհրդակցել եմ Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ և մտադիր եմ փոփոխություն կատարել ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության կազմում»:

Право 16:04 03/10/2013
Парламент может внести изменения в состав делегации Армении в ПАСЕ из-за недопустимости поведения З. Постанджян
Пресс-служба Национального Собрания Армении распространила заявление спикера парламента Овика Абраамяна о причинах возможного внесения изменений в состав армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы (ПАСЕ).
Согласно релизу, в заявлении председателя НС РА, в частности, отмечается:
«Гарантия права на свободное выражение политического мнения является одной из основ демократии. В демократическом обществе это необходимое условие проведения подобающих политических дебатов. Тем не менее, выражение политического мнения по сути не является абсолютным правом. 66-я статья Конституции РА предусматривает, что право депутата на свободное выражение своего мнения ограничено недопустимостью оскорбления или клеветы. То есть, это право ограничено, когда его применение отходит от реальной цели – проведения свободных политических дебатов.
Статья 21.6 Регламента ПАСЕ также содержит запрет на употребление выражений, попирающих человеческое достоинство.
Учитывая поведение депутата НС З.Постанджян в ходе вчерашнего заседания ПАСЕ и основываясь на подпункте “ж” ч.1 ст.18 закона РА “Регламент НС”, заявляю, что посоветовался с фракциями НС и намерен внести изменение в состав делегации Армении в ПАСЕ».