Բաքուն սպառնում է, Երևանը` զգուշացնում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ նախագահի ելույթն ու դրան հետևած հարցուպատասխանի ժամանակ հնչած մեկնաբանություններն Ադրբեջանում ոչ մի կերպ չեն կարողանում «մարսել»: Պաշտոնական Բաքվին հատկապես հունից հանել է նախագահի այն միտքը, թե՝ պետք չէ հայկական կողմին սպառնալ ռազմական գործողությունների վերսկսմամբ, ապա հետո բողոքել կորուստներից:
Հայաստանը մեկ անգամ չէ, որ պաշտոնական մակարդակով հայտարարել է, թե մեր երկիրը պատերազմ չի ցանկանում, ինչը չի նշանակում, որ մենք վախենում ենք պարտվելուց: Ամենևին, բանն այն է, որ Հայաստանում կա գիտակցում այն մասին, որ պատերազմը խնդիր չի լուծելու, այն միայն ցավ ու տառապանք բերելու երկու ժողովուրդներին:
Ավելին, Հայաստանը Ադրբեջանին բազմիցս զգուշացրել է, որ հնարավոր արկածախնդրության դեպքում, հայկական զորքերը ոչ միայն հետ կմղեն հակառակորդին, այլ պատերազմը կտեղափոխեն հակառակորդի տարածք:
Ադրբեջանի կողմից հետևած արձագանքը, որն արտահայտվեց ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլման Աբդուլլաևի շուրթերից, չի կարող ընկալելի լինել միջազգային հանրության կողմից հենց միայն այն պատճառով, որ այդ երկրում «սպառնալիք» և «զգուշացում» բառերն իմաստային առումով միմյանցից չեն տարբերում (կամ տարբերելով դիտավորյալ խեղաթյուրում են):
Է. Աբդուլլաևը հայտարարել է, թե «Սերժ Սարգսյանը միջազգային հանրության առաջ նորից խոստովանեց, որ ագրեսոր երկրի ղեկավար է և իր հայտարարություններով սպառնում է տարածաշրջանային անվտանգությանը»:
Ո՞վ է իրականում ագրեսոր. այս հարցի պատասխանը միջազգային հանրությունն արդեն իսկ ստացել է: Հայաստանն ու Ադրբեջանն իրենց հայտարարություններով ու դրան հետևած գործողություններով են ապացուցել, իսկ միջազգային հանրությունը համոզվել, թե իրականում ո՞վ է ձգտում խաղաղության, իսկ ով՝ պատերազմի:
Ագրեսոր է նա ով զգուշացնում է, որ հնարավոր սպառնալիքի դեպքում կպաշտպանվի՝ ապահովելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությո՞ւնը, իսկ խնդրի կարգավորումը տեսնում է խաղաղ բանակցությունների միջոցով, թե՞ այն պետությունը, ով գրեթե ամեն օր խոսում է պատերազմի վերսկսման մասին՝ իր ժողովրդին պատրաստելով պատերազմին:
Այդ երբվանից է, սպառազինության մրցավազք հրահրող, դիվերսիոն գործողություններ իրականացնող, քաղաքացիական անձանց վրա կրակ բացող, խաղաղ պայմաններում հայ սպային կացնահարողին հերոսացնող պետությունը դասվել «խաղարասերների», իսկ հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման մասին ամեն օր հայտարարող պետությունը՝ «ագրեսորների» դասին:
Եթե Ադրբեջանն իսկապես ցանկանում է ապացուցել, որ ունի քաղաքական կամք՝ բանակցային գործընթացին մոտենալու կառուցողական դիրքերից, ապա սպառնալիքի և թշնամանքի բառապաշարը մի կողմ թողնելով, պետք է իր մոտեցումներով ապացուցի հիմնախնդրի արդարացի լուծման հարցում նվիրվածություն:
Իսկ դրա ամենակարևոր քայլը միջնորդների կողմից ներկայացված վստահության միջոցների հաստատմանն ուղղված քայլերն են՝ առաջնային գծից դիպուկահարների դուրս բերում և շփման գծում տեղի ունեցող մեխանիզմների ներդրում, առանց որի՝ դժվար է պատկերացնել, որ Ադրբեջանը հարցին մոտենում է այն գիտակցմամբ, որ այս հիմնախնդիրը կարող է կարգավորվել բացառապես խաղաղ ճանապարհով:

Интервью 15:02 04/10/2013
Эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян в интервью Panorama.am обратился к речи президента Армении Сержа Саргсяна на пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и прозвучавшим в ходе вопросов-ответов комментариям.
«В Азербайджане никак не могут „переварить” выступление президента Армении в ПАСЕ и прозвучавшие в ходе вопросов-ответов комментарии. Официальный Баку, в частности, вывели из себя слова президента о том, что не нужно угрожать армянской стороне возобновлением военных действий, а потом жаловаться на потери.
Армения не впервые на официальном уровне заявляет: наша страна не хочет войны, что, однако, не означает, что мы боимся проиграть. Отнюдь. Дело в том, что в Армении есть осознание того, что война не решит проблем, а принесет только боль и страдания двум народам.
Более того, Армения многократно предупреждала Азербайджан, что в случае возможной авантюры армянские войска не только отбросят назад противника, но и перенесут военные действия на территорию противника.
Последовавшая за этим реакция Азербайджана, которую озвучил официальный представитель МИД этой страны Эльман Абдуллаев, не может восприниматься международным сообществом лишь по той причине, что в Азербайджане не различают по смыслу слова „угроза” и „предупреждение” (или различают, но специально искажают)», – сказал эксперт.
Как напомнил Тигран Абрамян, Эльман Абдуллаев заявил: «Серж Саргсян вновь признал на глазах у мирового сообщества, что он является главой страны-агрессора, и все еще проводит политику территориальных претензий в отношении соседних стран».
«Международное сообщество уже получило ответ на вопрос, кто на самом деле является агрессором. Армения и Азербайджан доказали это своими заявлениями и последовавшими за ними действиями, а международное сообщество успело убедиться, кто на самом деле стремится к миру, а кто – к войне.
Агрессором является страна, предупреждающая, что она будет защищаться в случае возможной угрозы, обеспечивая безопасность народа Нагорного Карабаха, и видящая урегулирование карабахского конфликта в мирных переговорах, или страна, почти ежедневно говорящая о возобновлении войны и готовящая к ней свой народ?
С каких пор государство, развязывающее гонку вооружений, осуществляющее диверсионные действия, открывающее огонь по гражданским лицам, героизирующее человека, который в мирных условиях зарубил топором армянского офицера, стало „миролюбивым”, а заявляющая ежедневно о мирном урегулировании конфликта страна – „агрессором”?
Если Азербайджан действительно желает доказать, что он обладает политической волей для того, чтобы подходить к переговорному процессу с конструктивных позиций, то Баку, оставив в стороне лексику угроз и враждебности, должен своими подходами доказать приверженность справедливому решению проблемы.
А самым важным шагом для этого являются действия, направленные на утверждение представленных посредниками мер укрепления доверия: отвод снайперов с передовой и внедрение механизмов расследования приграничных инцидентов. Без этого сложно представить, что Азербайджан подходит к вопросу с сознанием того, что конфликт может быть урегулирован исключительно мирным путем», – отметил Тигран Абрамян.