Տնտեսություն 11:13 05/10/2013
ՀՀ համախառն արտաքին պարտքը հունիսի վերջին ավելացել է 197.60 մլն. դոլարով և կազմել 7 918.64 մլն դոլար
ՀՀ համախառն արտաքին պարտքը 2013թ. հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 7 918.64 մլն. դոլար, որը համեմատած 2013թ. մարտի վերջի նկատմամբ ավելացել է 197.60 մլն. դոլարով: Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության` համախառն արտաքին պարտքի 38.36%-ը գոյացել է պետական կառավարման համակարգում, 15.10%-ը` մասնավոր հատվածում, 8.54%-ը` դրամավարկային կարգավորման մարմիններում, 26.30%-ը` առևտրային բանկերում, իսկ 11.70%-ը` տնտեսության տարբեր հատվածների կազմա-կերպությունների կողմից ստացված օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներն են միջֆիրմային վարկերի տեսքով:
2013թ. հունիսի վերջի դրությամբ ՀՀ համախառն արտաքին ակտիվները կազմել են 4 805.12 մլն. դոլար և 2013թ. II եռամսյակի ընթացքում աճել են 33.76 մլն. դոլարով: Արդյունքում` ՀՀ մաքուր արտաքին պարտքը 2013թ. II եռամսյակի ընթացքում աճել է 163.84 մլն. դոլարով` կազմելով 3 113.52 մլն. դոլար:

Экономика 11:27 05/10/2013
Валовый внешний долг Армении по состоянию на конец июня 2013 года увеличился по сравнению с показателем марта 2013 года на 197.60 млн., составив $7 918.64 млн.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, 38.36% валового внешнего долга образовалось в секторе государственного управления, 15.10% – в частном секторе, 8.54%– в органах денежно-кредитного регулирования, 26.30%– в коммерческих банках, а 11.70%– в качестве прямых иностранных инвестиций, полученных в виде межфирменных кредитов организациями разных секторов экономики.
По состоянию на конец июня 2013 года валовые внешние активы Армении составили $4 805.12 млн., увеличившись в течение II квартала 2013г. на 33.76 млн. долларов. В результате, в течение II квартала 2013 года чистый внешний долг Армении увеличился на $ 163.84 млн., составив $ 3 113.52 млн.