Արցախցի մի քանի ուսուցիչներ արժանացել են վաստակավոր մանկավարժի պատվավոր կոչման
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ուսուցչի օրվա առթիվ` մաղթելով մաղթում խաղաղություն, առողջություն ու մեծագույն հաջողություններ:
«Սիրելի ուսուցիչներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Ուսուցչի օրվա առթիվ, իսկապես համաժողովրդական մի տոն, որն ավանդաբար նշվում է մեր երկրում` որպես խորին հարգանքի դրսևորում մանկավարժի մասնագիտության նկատմամբ:
Բոլորս առանձնահատուկ ջերմությամբ ու ակնածանքով ենք հիշում մեր ուսուցիչներին, նրանց դասերն ու խրատները, որոնք ուղեկցում են մեզ մեր ողջ կյանքի ընթացքում: Դա մի դժվարին ու միաժամանակ հետաքրքիր աշխատանք է, պատասխանատու ու չափազանց կարևոր մեր երկրի ու ժողովրդի համար: Հենց դպրոցական տարիքում է ձևավորվում մարդու անհատականությունը, նախանշվում նրա հետագա կյանքի ուղին, և այդ գործում անգնահատելի է ուսուցչի դերակատարությունը: Դուք ձեր իմաստնությամբ ու բարությամբ, համբերատարությամբ ու անձնուրացությամբ կրթում ու դաստիարակում եք մատաղ սերնդին` նրանց փոխանցելով ձեր գիտելիքներն ու հմտությունները, ձեր մեծ հոգու մի մասնիկը, ինչի համար մենք երախտապարտ ենք ձեզ ու շնորհակալ, թանկագին ուսուցիչներ:
Վստահ եղեք, ձեր խնդիրները միշտ գտնվում են ԼՂՀ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, քանի որ կրթությունն ու գիտությունը հանդիսանում է մեր պետության կենսագործունեության գերակա ուղղություններից մեկն է:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Արցախի բոլոր ուսուցիչներին և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ` ձեր ազգանպաստ առաքելության իրականացման ճանապարհին»,-ասված է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության տարածած ուղերձում:
Ուսուցչի օրվա կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը ստորագրել է նաև հրամանագիր, համաձայն որի՝ մատաղ սերնդի ուսուցման և դաստիարակության գործում ձեռք բերած ակնառու հաջողությունների համար ԼՂՀ վաստակավոր մանկավարժի պատվավոր կոչում է շնորհվել.
ԼՂՀ Մարտունու շրջանի Մուշկապատի միջնակարգ դպրոցի մաթեմատիկայի ուսուցիչ Սաշա Ավանեսյանին, ԼՂՀ Ասկերանի շրջանի Ակնաղբյուրի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Ժորա Մարգարյանին և Ստեփանակերտի N 7 հիմնական դպրոցի տնօրեն

Образование 11:12 05/10/2013
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня учителя.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в послании, отмечается:
«Дорогие учителя!
От имени властей Республики Арцах и от себя лично искренне поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем учителя. Это поистине общенародный праздник, который традиционно отмечается в нашей стране как проявление глубокого уважения к профессии педагога.
Мы все с особой теплотой и почтением вспоминаем наших учителей, их уроки и наставления, сопровождающие нас на протяжении всей нашей жизни. Это тяжелая и в то же время интересная работа, ответственная и крайне важная для нашей страны и народа. Именно в школьные годы формируется личность человека, предопределяется его будущий жизненный путь, и в этом деле неоценима роль учителя. Своей мудростью и добротой, терпением и самоотверженностью вы обучаете и воспитываете подрастающее поколение, передавая ему свои знания и навыки, частичку своей большой души, за что, дорогие учителя, мы вам благодарны и признательны.
Будьте уверены, ваши проблемы всегда находятся в центре внимания властей НКР, поскольку образование и наука являются одной из ведущих направлений жизнедеятельности нашего государства.
Вновь поздравляю всех учителей Арцаха и желаю мира, крепкого здоровья и больших успехов на пути осуществления вашей патриотической миссии».
По случаю Дня учителя президент НКР Бако Саакян подписал указ, согласно которому за значительные успехи в деле обучения и воспитания подрастающего поколения почетное звание заслуженного педагога НКР присвоено: