«ԻՌԻԲ». Եթե Նիզամի Գյանջավին կենդանի լիներ, ապա նա Իլհամ Ալիևի վարչակարգի ամենամեծ ընդդիմախոսներից մեկը կլիներ
«Իլհամ Ալիևի վարչակարգի քաղաքականությունն ուղղված է հայրենասիրական ուժերի մերժմանն ու վերացմանը»,-այդ մասին նշված է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Իրանական աղբյուրը, անդրադառնալով Ադրբեջանում հոկտեմբերի 9-ին կայանալիք նախագական ընտրություններին և այդ համատեքստում ազատազրկման մեջ գտնվող իսլամական կուսակցության ղեկավար Մոհսեն Սամադովին, մասնավորապես նշում է. «Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ Բաքվի վարչակարգի քաղաքականությունն ուղղված է հայրենասիրական ուժերի մերժմանն ու վերացմանը»:
Շարունակելով թեման՝ «ԻՌԻԲ»-ի մեկնաբանը հավելում է. «Իլհամ Ալիևի վարչակարգի վարած հակաիսլամական քաղաքականության հետ մեկտեղ՝ ադրբեջանցի պաշտոնյաները մոբիլիզացրել են երկրի ողջ կարողությունը, որպեսզի հազար տարի առաջ ստեղծագործած իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին միջազգային հարթակներում ներկայացնեն որպես ադրբեջանցի բանաստեղծ: Եթե Գյանջավին կենդանի լիներ, ապա նա Իլհամ Ալիևի վարչակարգի ամենամեծ ընդդիմախոսներից մեկը կլիներ, քանի որ նա հիշատակվում է որպես իսլամի պատվիրաններին նվիրված անձնավորություն»:
ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավորը ԱԳՆ-ից պահանջում է Գյանջավիի հարցով բողոք ներկայացնել միջազգային ատյաններին
Իրանի Մեջլիսի պատգամավոր. Ադրբեջանում նախագահի պաշտոնը ժառանգական է, ընտրություններն էլ՝ արարողակարգային

Society 18:11 05/10/2013
IRIB: If Nizami Gyanjavi was alive he would be one of the main opponents of Ilham Aliyev’s administration
“The policy of Ilham Aliyev’s administration is directed against the denial and elimination of national forces,” reads the article in the IRIB Iranian news agency.
The Iranian source touched upon the presidential elections to be held in Azerbaijan on October 9 and Mohsen Samadov case, who is leading an Islamist party and is in prison in that context. The source noted, “The policy of the Baku administration headed by Ilham Aliyev is directed to the denial and elimination of patriotic forces.”
The commentator of IRIB adds, “Together with the anti-Islamist policy carried out by Ilham Aliyev’s administration the Azerbaijani officials have mobilized all their powers to present to international community the famous Iranian poet Nizami Gyanjavi, who had created his works hundred years ago, as an Azerbaijani poet. If Gyanjavi was alive he would be one of the biggest opponents of Aliyev administration as he is commemorated as a person devoted to the commandments of Islam.”